Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dini kitaplar sosyal yaşantı veya bireysel konular üzerine hüküm verirler. Bilimsel bir dil kullanmazlar ki sadece bilim insanlarına değil herkese hitap edebilsinler. Çünkü ister bilim insanı, ister sanatçı, ister sporcu herkes sosyal yaşantının içindedir.

Sorgulamak önemlidir. Sorgulayın, sorgulatın. Doğruyu bulana kadar da sorgulamaya devam edin. Ne zaman ki sorgulamaya korkar olursanız o zaman bağnaz olmuşsunuzdur.

Bunlar haricinde yaratıcının olup olmadığını bilemeyiz, bu yüzden “İnanç” diyoruz.

Dini kitaplar sosyal yaşantı veya bireysel konular üzerine hüküm verirler. Bilimsel bir dil kullanmazlar ki sadece bilim insanlarına değil herkese hitap edebilsinler. Çünkü ister bilim insanı, ister sanatçı, ister sporcu herkes sosyal yaşantının içindedir.

Sorgulamak önemlidir. Sorgulayın, sorgulatın. Doğruyu bulana kadar da sorgulamaya devam edin. Ne zaman ki sorgulamaya korkar olursanız o zaman bağnaz olmuşsunuzdur.

Bunlar haricinde yaratıcının olup olmadığını bilemeyiz, bu yüzden “İnanç” diyoruz.
Zaten olması gereken bu. Çok güzel açıklamışsın. Sorgulamazsak eğer saksıdaki bitkiden ne farkımız kalacak? Ama çamur atmadan, taş atmadan başarabilsek bunu süper olacak işte:)

@Savia Bir kişinin yaptığını tüm dine yıkamazsın. Baban suç işlese sen neden cezasını çekesin? Adalet mi bu dersin. Öyle bozuk, hastalıklı bir kafa var ki 1 Müslümanım diyen biri, birine zarar verse tüm Müslümanlar katil, şerefsiz, vahşi ilan ediliyor.
Boşver uğraşma ne dersen de anlamazlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Köleliği yasakladığı söylenen dinde, savaş ganimeti olarak düşmanlarınızın karısını köle olarak kullanıyorsunuz, şimdi bu mu mükemmel din ?

Ayrıca faizi haram kılan din, hiçbir emek sarf etmeden yükselince bozdur, düşünce geri altın, döviz vb. al sistemini helal kılıyor.
Oysa iki davranışta emeksiz para kazanma yöntemi olduğu için haram olması gerekiyor.

Siz hala imamların veya başlarının uydurmaları ile uyutuluyorsunuz, ben bir Müslüman olarak bunları kabul ediyorum siz ise insanları kafir olmakla suçluyorsunuz.

Mevzu din veya başka bir biçimde değil, mevzu insanları Arap kırıntısına çevirmek.

Bir Alman gidip tek gerçek Hristiyanlık der mi ? Demez, ben Alman'ım der, biz Türk'üz deyince ise faşist oluyoruz, dinsiz oluyoruz, gavur oluyoruz, oysa alakası bile yok, Türk'sen Türk'sündür, bu seni bir dinle veya başka bir biçimle özleştirmez.

Bunun bilince olan ülkeler kalkınıp medeniyet seviyesine ulaşırken, Arap ve Müslüman ülkeleri hala çukurun içinde debeleniyor. Petrolleri onları kurtarmayacak, onlarda fakirleşmeye ve pislik içinde yaşamaya mahkum olacak.

Tarih yalan söylemez, kendinize gelin, dini bireysel kılmadıkça medeniyet anlamında adım atamazsınız.

Sen gelene kadar belirli bir seviye vardı şu konuda ama tebrikler, kilitlenmesine sebep olacağın için üzülüyorum sadece.

İsteyen istediği kadar kafir olabilir lakin benim dinime el, dil uzatamaz. Uzatıyorsa da ölmeyi hak etmiştir zaten.

Bu mesajı yazdıktan sonra saygı beklemeniz çok komik. Saygı, hak edilen bir şeydir. Bu yaklaşımla insanları ancak dininize soğutursunuz. Benim için hava hoş ama sonunda kaybeden hep siz olursunuz.

Kuran değiştirilseydi insanların işine gelmeyen birçok şey yok olurdu, insanların işine gelen birçok şey de var olurdu. En basit örnek bu. İncil gibi değiştirilen kitaplarda ise ya bunlar tamamiyle değiştirilmiştir ya da insanların işine gelecek şekilde hafifletilmiştir.

Benim kitabım değiştirilmedi ama onlarınki değiştirildi. Yüce tanrı önceki kitaplarını koruyamadı ama benim dinime ait kitabı korumayı başardı. (!)

Bu konuda gördüğüm tek şey, @BERWAR'ın cevap şeklinin, tavrının medenilikten uzak olduğu...

Dost, acı söyler, ama maalesef öyle.

Şahsen verdiğin cevaplar, cümle biçimleri ve kullandığın kelimer garip. Her şeyi bilen havasında yazıyorsun hatta.

İnanç özgürlüğünün olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kimseye neden inanıyorsun yada niye inanmıyorsun diyemeyiz.

İnanç özgürlüğünün olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
Sözde diyelim. Farklı mezheplere sahip insanların kapılarının işaretlendiği, ülkenin başındaki adamın "bunlar ateist" diye hedef gösterdiği bir ülkede mi inanç özgürlüğü? Geçelim...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı