Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Deist olabilirsiniz, hem kendinizi kısıtlamamlış olursunuz ve belki daha rahat edersiniz. Böyle şeyleri araştırmak zor geliyorsa ve Tanrı varsa sizce deistlik en mantıklısı.
Hocam yok araştırmak zor gelmiyor ama araştırmıyorum çünkü inanıyorum. Yani görevlerimin tamamını yerine getirmesem de cuma namazına, bayram namazlarına giderim, oruç tutarım ve aklıma geldikçe akşam, yatsı namazlarını kılarım ama daha ilerisini düşünmem. Görevimi yaparım sadece.

Sıfırdan bakarsak bu her din, inanç için geçerli hepsine inanmalıyız o zaman. Bu da islama ters. Ayrıca "sanmıyorum"la olmuyor maalesef ki. Varsa ayet ile kanıt gösterebilirsin.

Deist olabilirsiniz, hem kendinizi kısıtlamamlış olursunuz ve belki daha rahat edersiniz. Böyle şeyleri araştırmak zor geliyorsa ve Tanrı varsa sizce deistlik en mantıklısı.

Açık konuşayım ben burada 1000 sayfalık bir tez yazsamda bir şey değişmeyecek veya Müslüman olmayacak bana bir katkısı olmayacak o yüzden herkes ektiğini biçer o yuzden kim yanmış kim yanmamış veya kim saygı duymuş kim namaz kılmak yerine Cyberpunk oynamayı daha yararlı görmüş pekte takmıyorum ben doğruysam o yanar o doğruysa bana hiçbir şey olmaz o yüzden kasmaya gerek yok herkes yaptığını yapmaya devam etsin umurum dışı.

Hocam yok araştırmak zor gelmiyor ama araştırmıyorum çünkü inanıyorum. Yani görevlerimin tamamını yerine getirmesem de cuma namazına, bayram namazlarına giderim, oruç tutarım ve aklıma geldikçe akşam, yatsı namazlarını kılarım ama daha ilerisini düşünmem. Görevimi yaparım sadece.

Araştırmadan inanmak çok aptalca bence. Kafan öyle rahat ediyor diye yapıyorsun ama bir bilgin yok. Bilmediğin şeye inanmak sence de garip değil mi? İlk kuran ı oku, sorgula, bilimle karşılaştır ondan sonra Müslüman ol. Bence hem böyle kafan daha rahat olur.

Gerçekten böyle mi düşünüyorsun? Nelerden feragat ediyorsun da hayatını harcamış oluyorsun bana söyler misin?

En basitinden dinin emrettiği şeyler.

Aslında şunu fark ettim çok basit varlıklarız düşünsenizde nasıl var olduğumuzu havada birisi var mı onu konuşuyoruz yaşamımız gerçekten bir bilinmezlik içerisinde artık bunu kabul etsenize istemeye istemeye ben bile artık agnostisizmi kabul ediyorum çünkü yok hiçlik tamamen hafif nihilizme kayıyor hangimizin elinde bir kanıt var şöyle bir söylenti duydum kuranda sadece namaz kılın yazıyormuş namazın nasıl kılınıcağı hakkında bir bilgi yokmuş eğer ki bu doğruysa neye göre namaz kılıyoruz.

Ya zaten bu başta yazdıkların bile bir dine inanmamak için yeterli.

Şahsen birçok kişi için geçiş evresi olarak görüyorum. Ya buradan ateizme kayar ya da Tanrı'lı inançlara.
Tabii ki tamamen agnostik düşünceye sahip insanlar da bol sayıda ama geçiş evresi olabildiği de bir gerçek. Bu şekilde özellikle ateizme kayan çok kişi gördüm.

Şahsen ben agnostik ateistim. Böyle bir dalı var. Tanrı bence yok (agnostik ateist olma sebebim) ama varsa da bilemeyiz. Bir gün bilimsel olarak kanıtlanabilirse zaten ateistler de inanır.

Son düzenleme:
Şahsen ben agnostik ateistim. Böyle bir dalı var. Tanrı bence yok (agnostik ateist olma sebebim) ama varsa da bilemeyiz. Bir gün bilimsel olarak kanıtlanabilirse zaten ateistler de inanır.
Ben böyle bir kanıtın olabileceğine ihtimal vermiyorum. Ortada gerçeküstü bir takım olaylar gerçekleşirse (mucize gibi) bunun Tanrı dışında da açıklaması bulunabilecektir.

Ben böyle bir kanıtın olabileceğine ihtimal vermiyorum. Ortada gerçeküstü bir takım olaylar gerçekleşirse (mucize gibi) bunun Tanrı dışında da açıklaması bulunabilecektir.

Buna katılıyorum. Zaten ben bilimsel bir kanıtı olursa dedim ki zaten bu olmayacak bence. Açıkçası tanırının olup olmaması da beni ilgilendirmiyor, ben kim olduğuma bakarım.

Çok dalı var zaten hocam. Teist agnostik, de facto teist, de facto ateist, ateist agnostik vs.
Kendimi bir kalıba sığdıramıyorum açıkçası, henüz agnostik takılmaya devam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı