Ahlak bilimsel midir?

Hocam beni yanlış anlamayın ama ahlakı nasıl bilimsel olarak görüyorsunuz? Bunu biraz açıklar mısınız?
Bilimsel değil de düzeltmek gerekirse dinî görmüyorum. Ateist biri de saygılı olur / olamaz ve Müslüman biri de saygısız olamayabilir. Artık saygı için belli kalıplara girmeye gerek olmadığını anlaması gerek bu toplumun.
Saçmalıyor işte.
Tabii, ne saçma insanım ha.

Saygi duymak her saçma sapan fikre eyvallah etmek demek degildir. Kizlar 4 yasinda evlenebilir fikrine saygi duyacak misin?

Fakat kime göre saçma hocam? Ben arkadaşın direkt olarak saçmalıyor demesine üzüldüm. Dinler(fiil olan) saçma gelir eyvallah ama yine saygı duyar. Ayrıca verdiğiniz örnek biraz aşırı kaçmış buna saygı duyacak bireye ben insan ismini yakıştırmam. Ama felsefe konu başlığında böyle bir cümle kurmak biraz ilginç. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Fakat kime göre saçma hocam? Ben arkadaşın direkt olarak saçmalıyor demesine üzüldüm. Dinler(fiil olan) saçma gelir eyvallah ama yine saygı duyar. Ayrıca verdiğiniz örnek biraz aşırı kaçmış buna saygı duyacak bireye ben insan ismini yakıştırmam. Ama felsefe konu başlığında böyle bir cümle kurmak biraz ilginç. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Katılıyorum. Orada anlatmak istediğim din = ahlak olmadığı. Neden linçlendim anlayamadım açıkçası. Yoksa namaz kılan herkes çok mu ahlaklı da bu haldeyiz, merak konusu.

Insanlarin fikir beyan etme ve sahip olma ozgurlugune saygi duyarsin. Her insanin her fikrine saygi duymak sacmadir. Mantikli fikirlerin mantikli oldugunu soylemek ne kadar normalse sacma sapan bir fikre de "sacmalik bu" demek normaldir. Bunun saygi ile alakasi yok. Bilerek uc nokta ornek verdim ki ne demek istedigim anlasilsin diye.

"Sacmaliyor" kelimesini sahsa hakaret zannediyorsunuz bence problem burada. Zaten arkadas da ustte "Tabi ne sacma insanim" yazmis, genel olarak sahsinin sacma oldugunu zannederek. Halbuki sacmalamak davranisinin ya da fikirlerinin mantiksiz oldugu anlamina gelir. "Sen sacma sapan bir insansin" anlami yok. Ben saygisizlik gormuyorum burada.

Konuyu da dagitmak istemiyorum o yuzden burada birakicam aciklamayi.

Ahlak ancak bir şekilde bilimsel olabilir. Sosyoloji konusunda insanlar ve toplum üzerinde araştırma yaparken bilimsel metotları kullanman gerekir. Araştırma öznesi insan olduğu için de işin içine mutlaka ahlaki davranışları analiz etmek girer. Ancak bu genelgeçer bir ahlak anlayışı olur. Dolayısıyla herkese uygun olmasa bile, araştırma yapılan bölgedeki toplumun geneline uygun olduğu düşünülen iyi ve kötü kavramları üzerinden ahlaki değerlendirmeler yapılır.

Ahlakın bilim ile alakası küçükte olsa belki bulunabilir fakat din ile hiçbir alakası yoktur. Din deyince aklınıza ahlak gelmesin. Bu çok yanlış bir düşüncedir. İnancı olmayanlar ahlaksız oluyor demek ile aynı düşüncedir. Şimdiye kadar ahlaklı müslüman pek göremedim maalesef. Din ile bağlantısı olsa bolca görürdük :) Genellemiyorum. Siz görmüş olabilirsiniz. Din kitaplarında yazanlardan ötürü ahlak ele alınıyorsa, o kitaplara inanmayan ve ahlakı çok daha iyi uygulayan insanlar var. O yüzden din ile çok bağdaştırmamak lazım.

Ahlak insanların karakterinde bulunan bir davranış biçimidir. İnsanların yetiştirilme tarzı ile de alakası vardır. Fakat her zaman insanın içinde olacak bir tutumdur. Ailesi ahlaklı olan birisi ahlaklı olmayabilir. Doğuştan sahip olunur veya sonradan kazanılabilir.

Sosyal deneyler ile ahlak testi yapılabilir. Zaten bu deneyleri sıklıkla yapıyorlar. Fakat ahlak kavramı toplumdan topluma farklılık gösterir. Bize doğru gelen davranışlar, başka toplumlara göre yanlış olabilir. Geniş bir kavramdır. Sadece cinsellik bazından değil birçok yönden ele alınır. Rüşvet yememek, iftira atmamak, yalan söylememek, iyilik yapmak vs. bunların hepsi ahlaklı davranışlardır. Fakat tam tersini yapıp, ahlaki açıdan sorun görmeyecek kişiler de vardır. Yukarıdaki mini etek örneği güzel bir örnek. Bana göre mini etek giymenin ahlaki durumunu sorgulamak yanlıştır. Ama bazı kişilere göre ahlaksızlıktır (mini etek giyenlere aklından geçirdikleri şeyler ahlaksızlık değilmiş gibi! :) ). Bir ara hamile kadınların sokakta gezmemesi gerektiği düşüncesini savunan öküzler piyasaya çıkmıştı. Ahlaksızlık olarak nitelendiriyorlardı. Bu yüzden bilimin ahlakı ele alması pek mümkün değildir. Herkes için farklılık göstermese belki ele alınabilirdi. Kanıt niteliğinde ortaya sunulacak kesin bir tutum yok. Yani kısaca bilimsel hiçbir yanı yok.

Ahlak dinsel veya inançsal bir konudur islama göre hırsızlık zina, hak yememek tarzı şeyler ahlaksızken bir dinsize göre ahlak diye bir şey yoktur.Namaz kılan insan da eğer dünyeviyata çok kaptırdıysa ahlaksız olabilir ama daha çok ahlaksızlığın nedeni devletin denetimsiz olmasıdır

Ahlak dinsel veya inançsal bir konudur islama göre hırsızlık zina, hak yememek tarzı şeyler ahlaksızken bir dinsize göre ahlak diye bir şey yoktur.Namaz kılan insan da eğer dünyeviyata çok kaptırdıysa ahlaksız olabilir ama daha çok ahlaksızlığın nedeni devletin denetimsiz olmasıdır
Neresinden tutsam yanlışlıklarla dolu yazın. Ya düşüncelerini kelimelere doğru şekilde dökemedin(ki buna inanmak istiyorum) ya da bunu böyle düşünmek istiyorsun.

İnançsızım ve bana göre de ahlaki ve etik kurallar vardır. Örneğin;

Bana göre işini doğru yapmamak ahlaksızlıktır. Yere çöp atmak da ahlaksızlıktır.

Bu sonuca nasıl varabiliyorum peki inançsızken ve ortada bir temel yokken? "Bana göre kötü olan, ahlaksızdır." Demek ki ahlak öznelmiş. Ahlak, özneldir. İstersen bir inancın olsun, istersen ateist ol.

Şu konuda katılıyorum;

Devletin denetlemesi gerekir. Ama insanı değil, eğitimi. Eğitimli bireyler yetiştirilirse, göreceksin ki her şey daha kolay olacak. Devlet insana karışamaz. Bu yüzden eğitmesi gerekir.

Ahlakın inançla falan alakası yoktur. M.Ö. 1000'li yıllarda yaşamıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı