Ailem spor konusunda destek çıkmıyor

Olay iyice kötüye gidiyor konu kilitlenmeden bir yerde uzlaşın.

Farklı fikirler olabilir. Uzlaşmayı gerektirecek bir durum yok. Herkes saygı çerçevesinde fikrini söyleyebilir. Ben kötüye giden bir durum görmüyorum.

Fikirler ortada, daha fazla kendi adıma yazmayı gerek görmüyorum. İnsan hayatını nasıl yaşamak istiyorsa zaten öyle yaşar. Bir şeyler yapmak istediğinizde yolunuzu kesmek isteyen her zaman birisini bulabilirsiniz. Eğer geri dönüşü olmayacak bir durum yoksa ortada tecrübe başkasının yap veya yapmama demesinden daha önemlidir.

Farklı fikirler olabilir. Uzlaşmayı gerektirecek bir durum yok. Herkes saygı çerçevesinde fikrini söyleyebilir. Ben kötüye giden bir durum görmüyorum.

Fikirler ortada, daha fazla kendi adıma yazmayı gerek görmüyorum. İnsan hayatını nasıl yaşamak istiyorsa zaten öyle yaşar. Bir şeyler yapmak istediğinizde yolunuzu kesmek isteyen her zaman birisini bulabilirsiniz. Eğer geri dönüşü olmayacak bir durum yoksa ortada tecrübe başkasının yap veya yapmama demesinden daha önemlidir.
Genelde konular bu şekilde kilitlendiği için yazdım. Saygı çerçevesinde tartışabilirsiniz.

Kötü örnekleri gösterecek isek her doğru yolda bir kötü örnek bulabiliriz.

Eğilip bir şey kaldırmak spor değildir aktivitedir. Spor olması için belli bir ritm düzende ve ağırlıkta uygun şekilde hareket edilmesi lazım. Yerden yanlış şekilde eğilip damacanayı bile kaldırsanız vücudunuza zarar vermeniz mümkün olabilir.

Amaç ne olursa olsun yürüyüş bir aktivide veya çok hafif egzersiz olarak değerlendirilebilir. Yani 80 yaşında bile yapılabilecek bir egzersiz. Faydası çok ve sağlık için gerekli ancak spor kategorisinde değildir.

kastım spora gitmediğin zaman mutlu olursun değil, daha net ve daha olgun kalırsın, enerjinle gerçekleri daha detaylı görme fırsatın olur, hayatını daha iyi yönlendirirsin en azından

Kesinlikle katılmıyorum.

Kilo almanın tek sebebi sağlıksız beslenme değildir. Evet sağlıksız beslenme önemli bir etkendir ama bunun yanında hareketsizlik de büyük bir etkendir.

bu obezliği de sistemin bize önerdiği yoğun şekilde spor yap tavsiyesi ile geçirtmeye çalışıyoruz

Yoğun şekilde yapmaya gerek yok. Eskiden insanların çalıştığı gibi hareketli bir yaşantımız yok. Eski insanların yaptıkları şeyleri konsantre olarak ve tabi daha iyi olarak sporla yapabiliriz. Bu ille salona git haldır huldur ağırlık çalış değil.

Ben evde günde 25 dk spor yaparak 15 kilo verdim. Tabi beslenmeme de dikkat ettim.

En doğrusu sağlıksız gıdaları hayatımızdan çıkarıp metabozilma hızlandırıcı takviyelerle beslenip yürüyüş yapmamızdır.

Takviye mi ? Nedir bu takviyeler ?

En kralı annelerinizi alışvere teşfik etmenizdir,

Değildir. Yürüyüşün bile belli bir temposu olması gerekiyor ki daha sağlıklı bir egzersiz haline dönüşsün. Dediğiniz gibi olsaydı ev hanımları süper sağlıklı fiziklere sahip olurlardı :))

Bugün koşunun daha faydalı olduğunu söyleyen bilimsel kanıtlar bile mevcut.

Yaptığımız birçok iş omurgamıza duruşumuza (postür'e) zarar verip vücudumuzu güçsüz bırakıyor. Bu yüzden sadece pazar alışverişindeki yürüyüş ile sağlıklı olmak için yeterli fiziksel aktiviteyi yaptığını düşünen varsa kesinlikle çok büyük yanılgı içindedir.

Mesela uzun yol şoförleri bunlar kesinlikle bel omurga sorunları yaşamadan önce doğru egzersizler yaparak olabildiğince bu zararı en aza indirmeye çalışmaları gerekiyor. Yoksa rahatsızlık olduğu anda eski hallerine geri dönmeleri çok daha zorlaşacaktır. Yani eğer ki beden ve ruhunuza zarar veren bir işte çalışıyorsanız bunun önlemini erkenden almanız gerekiyor.
Malasef dostum yazdıklarının hiçbiri tatmin etmedi üzgünüm. Metabolizma hızlandırıcı takviyeler arasında kuruyemiş, Acı biber, Bağırsakların hızlanması için kayısı, Kuru kayısı, Ondan sonra bal, Kemik suyu, Zeytinyağı, Kefir gibi gıdalar kullanarak yapabilirsin. Metabolizma yavaşlamasının en büyük sebebi oturmak değildir, veya hareketsizlik değildir, en büyük sebebi sağlıksız gıda Takviyesidir. Sen sağlıklı beslendiğin zaman bak bakalım yerinde durabiliyor musun? Tabiki duramazsın. Hapiste dakika başına 3 volta atan kişiler gibi olursun. Özellikle hayattaki bütün aksiyonlar spor'dur, bunu spor dalı olarak kastetmiyorum, egzersiz, hareket etme, yorulma gibi şeyler. Sen demişsin ki yürümek kilo verdirmez diye, sadece sağlıklı beslenmek kilo verdirmez diye. Al sana klasiğinden Elif Kay adlı bir Youtube kanalının linkini atıyorum. Elif Kaya ile Sağlıklı Yaşam
Bu kadının tek yaptığı şey, Sağlıklı beslenmek, Uyumak, Seks yapmak. Başka hiçbir şey yapmamasına karşın bu fizikte. Daha da çok kanal atabilirim. Mercan Kaplan Sen hamburger ve kola tüketip yürüyüş yaparsan senin için çerez sayılır, spor niteliği taşımaz. Benim yazdıklarımın altında sürekli detaysız anlatım olduğu için sen farklı çıkarımlar yapacaksın, ama kesinlikle yüz yüze geniş bir şekilde konuşsaydık ortada buluşurduk diye düşünüyorum. Sağlıklı beslenmenin yanın da düzenli hafif hareketler içeren yaşamın varsa her türlü olması gereken fiziğe varırsın. Sadece kastim yürümek değil, Bunun yanın da ev temizliği vs günlük yapman gereken bir takım aktiviteler de yanında var zaten. Attığım linkteki kişilerin hiçbiri spor yapmıyor, sadece tek yaptıkları şey sağlıklı beslenip günlük gereken aktiviteleri uygulamak.

@Elementor
Hapiste dakika başına 3 volta atan kişiler gibi olursun.

Onlar süper sağlıklı beslendikleri için volta atmıyorlar. Eğer volta atmayıp hareketsiz kalırlarsa vücutları sağlıksız olacağı için onu yapıyor olmalılar. Hareketsizlik büyük sağlık sorunlarını peşinden getirir. Bunu bütün doktorlar söyler istisnasız.

Beslenmeyle kilo verebilirsin ama hareketsiz şekilde sadece az kalori alarak kilo verirsen bu sağlıksız olur. Çünkü kaslar da eriyecektir ve fizik yapısı bir miktar bozulur. Aç kalarak da insan kilo verebilir ama bu sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Yine ben değil bunu doktorlar söylüyor :)

1 kişiyi örnek göstererek bütün söylediklerine dayanak oluşturamazsın. İnsan vücudu böyle işlemiyor. Genetik diye bir şey var. Bende sana içki sigara içip kötü beslenip aynı zamanda normal kilosunda veya iyi fizikte olan birilerini bile gösteririm :))

Ortada buluşmamız mümkün değil. Şu cümleyi kuran birisiyle ortak düşünceye sahip olmam imkansız.

Kastım spora gitmediğin zaman mutlu olursun değil, daha net ve daha olgun kalırsın, enerjinle gerçekleri daha detaylı görme fırsatın olur, hayatını daha iyi yönlendirirsin en azından.

En kralı annelerinizi alışvere teşfik etmenizdir,

Alışverişleri genelde anneler yapıyor. Hiç mi pazara bile gitmediniz yahu :) Tekrar yazıyorum. Dediğiniz gibi olsaydı ev hanımları süper sağlıklı fiziklere sahip olurlardı :))

Aynı şekilde çok oturarak iş yapanlarda omurga sorunları oluşmazdı, Uzun yol şoförleri gibi işlerde çalışanların belleri tutulmazdı. Buna birçok örnek verilebilir.

Spor yoğun tempolu bir yaşamda konsantre olarak fiziksel gücünüzü, esnekliğinizi ve kalp gibi organlarınızı korumak, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir hale gelmek için olmazsa olmadır.

Neden spor yapmalıyız diye aratın yüzlerce bilgi video görebilirsiniz. Aralarında doktorların da olduğu bilimsel çalışmaların olduğu birçok bilgi bulmanız mümkün.

Özetle spor yapmanın 100 lerce faydası vardır. Hem fiziksel hem ruhsal faydaları kanıtlanmıştır.

Ben demiyorum ki spor salonlarına gidin bilinçsizse haldur huldur ağırlık kaldırın diye. Yanlış yapılan sporun da kişiye zarar vereceği bir gerçektir.

Bu şekilde Profesörlerden ve yüzlerce bu konuda bilgi bulmak mümkün.

Siz çok ütopik bir fikre saplanmışsınız üzgünüm. İleri ki yıllarda umarım sağlık sorunları yaşamazsınız. Çünkü yaşadığınız zaman doktorunuz size uyardığında iş işten geçmiş olma ihtimali yüksektir. Koruyucu sağlık diye bir şeyden haberimiz yok.

Spor yapmaya üşenenler ve ürettikleri bahaneler çok duydum. Ama bunu ilk kez duyuyorum :)

Bir de amacım sizi ikna etmek değil. Yazdıklarımı okuyacak birisi varsa onlara bir faydam dokunur diye yanıt veriyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şekilde binlerce örnek bulabilirsin. Bazılarını ben yollayayım :)

Kaçımızın dedesi babası bu yaşlarda böyle olabiliyor 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kaçımızın ninesi 91 yaşında bu kadar sağlıklı fiziğe sahip.

Kaçımızın dedesi 95 yaşını bile görebiliyor ? ve bu kadar sağlıklı.

Kaçımızın dedesi 73 yaşında bu kadar fit ve sağlıklı fiziğe sahip.

Nörolog kadının TED konuşması :) Sporun etkilerinden bahsediyor.

Ekleme :)

Postürel kamburluğa ne sebep olur ve nasıl önlenir?

Postürel kamburluğun en önemli sebepleri kötü pozisyonda oturuş ve fizik kondisyon yetersizliğidir.Özellikle günümüz çocukları vakitlerinin büyük çoğunluğunu okul, dershane ve bilgisayar üçgeninde geçirmektedir. Çocuklar ne yazık ki hareket etmelerini sağlayan oyunlar veya sportif aktivitelerden uzak durmaktadırlar. Bu yaşam tarzı hem çocuklarımızın vakitlerinin büyük çoğunluğunu kötü oturuş pozisyonunda geçirmesine neden olmakta hem de spor yapamadıkları için kötü bir fizik kondisyona sahip olmalarına neden olmaktadır. Bu iki kötü alışkanlık ise pozisyonel kamburluğun en önemli sebepleridir.

Genel olarak suçlanan bir diğer unsur olan ağır okul çantalarının da bu olayın gerçek sorumlusu olmadığını hatırlatmak isteriz. Ancak ağır okul çantaları omurga sağlığı için uygun değildir. Çocukluk döneminde bel ve sırt ağrısına ve daha ileri yaşlarda yine bel ağrısı ve bel fıtığı gibi durumların gelişmesine zemin hazırlar.

Bu yüzden doğru şekilde spor yapmak ileride oluşabilecek birçok sağlık problemlerini engelleyen en önemli unsurdur.
Kaynak Kifoz | Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı