Aileme sigarayı nasıl açıklarım?

BlackCaT

Kilopat
Yer
İstanbul
Ailemde kullanan kimse yok. 2.5 senedir kullanıyorum. İçme diyeceksiniz haklısınız. 19 yaşındayım lise son öğrencisiyim. Okulun %90'ı içiyor. Tüm arkadaşlarım dahil. Hepsi iyi insanlar kız-erkek karışık sadece bu illet derdimiz. Zaten sınav hayatı falan derken stresli dönemden geçiyoruz evdeyiz vs. ailem geçen gün kokuyu aldı. Başta yok falan dedimde yemediler kesin içtiğimi düşünüyolar. Aslında üniversitedeyken söylemek istiyordum. Yani 4-5 ay sonra. Biliyorum bu günler geçici iyide geçse kötüde geçse ileride hepsi yoluna giriyor. Geçmişte olanlar gibi. Babam arabayı veriyordu. Muhtemelen birkaç hafta vermez bu olay yüzünden. İçmiyormuş süsü verip gizli içersem yırtarım gibi geliyor.

Sizin kararınız, size burada sigaranın zararlını anlatmamıza gerek yok zaten. Gizlemeye gerek yok, içmeye devam edebilirsiniz. Düzgün bir dille anlatırsanız, muhtemelen sizi anlayacaktır.

Son düzenleme:
Ailemde kullanan kimse yok. 2.5 senedir kullanıyorum. İçme diyeceksiniz haklısınız. 19 yaşındayım lise son öğrencisiyim. Okulun %90'ı içiyor. Tüm arkadaşlarım dahil. Hepsi iyi insanlar kız-erkek karışık sadece bu illet derdimiz. Zaten sınav hayatı falan derken stresli dönemden geçiyoruz evdeyiz vs. ailem geçen gün kokuyu aldı. Başta yok falan dedimde yemediler kesin içtiğimi düşünüyolar. Aslında üniversitedeyken söylemek istiyordum. Yani 4-5 ay sonra. Biliyorum bu günler geçici iyide geçse kötüde geçse ileride hepsi yoluna giriyor. Geçmişte olanlar gibi. Babam arabayı veriyordu. Muhtemelen birkaç hafta vermez bu olay yüzünden. İçmiyormuş süsü verip gizli içersem yırtarım gibi geliyor.
Sigaranin zararlarini anlatip birakin demeye gerek yok, ama en azindan aciklayin bence. Surekli bir sır tutup stres altinda olmak istemezdim. Al karsina aileni, duzgunce anlat, konus. Anlayisli olurlarsa birakmanda vs. yardim bile edebilirler.

Sizin kararınız, size burada sigaranın zararlını anlatmamıza gerek yok zaten. Gizlemeye gerek yok, içmeye devam edebilirsiniz ya da denemek için içmiştim bırakıyorum dersiniz ve bırakırsınız, en azından çalışırsınız.
Denemek için 2.5 sene içmek?:D Bence dürüstçe açıklayın hocam.

Ailenin nasıl bir psikolojide olduğunu sen biliyorsun anlatınca sıkıntı çıkaracak tiplerse anlatma ileride büyüyünce anlatırsın ama anlayışlı bir aileyse anlat gitsin sana tavsiyede bulunurlar bırakman için anlayış gösterirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı