Sigara Nasıl Bırakılır?

Eren Küçük

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Sigara içmeye 15 yaşında başladım. Bütün arkadaşlarım içiyordu ailem de içiyordu ben de içmiştim. 2 senedir içiyorum bırakıcam dedim 1 hafta içmedim ama dayanamayıp yine içtim. Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum eğer sigaraya içmeye yeni başladıysanız hemen bırakın. Sonra dönüşü olmuyor. Ne yapmalıyım sigara için?

Sigara içmeye 15 yaşında başladım. Bütün arkadaşlarım içiyordu ailem de içiyordu ben de içmiştim. 2 senedir içiyorum bırakıcam dedim 1 hafta içmedim ama dayanamayıp yine içtim. Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum eğer sigaraya içmeye yeni başladıysanız hemen bırakın. Sonra dönüşü olmuyor. Ne yapmalıyım sigara için?
171'i arayabilirsin ve biran önce bırakırsın inşallah.

İraden kuvvetliyse değilse falan olayı değil bu. Daha gençsin. Ben 2 günde 1 paket içerdim hem de en ağırlarından. Aileme bilgisayar alın içmeyeceğim dedim. Alacağız dediler o an bıraktım 9 aydır içmiyorum. İlk günler aşırı zor geçti. Terlemelerim oldu. Sinirlenmelerim arttı. Yerimde duramaz oldum. Daha fazla yemek yedim. Açıkçası sağlığımı hiç düşünmedim bırakırken. Ayda 200 lira vermek zoruma gitmeye başladı. Banyo yap zorlandığında derin nefes al. Spor yap. Sigaralı ortamdan uzaklaş. Google'a yaz çözüm çok uyan az. Sen uyanlardan ol ;)

Sigarayı bıraktığıma dair bir konu da ben açmıştım. Toplam 9 ay hiç içmedim, çünkü benim ki inanılması güç bağımlılık değil. Şuan istesem bırakmam saniyeler sürmez o kadar basit, ama beni çeken şey de bu. Dertlerim bitmiyor. Dert ve sigara bağdaştırılabilir mi? Tabii ki hayır.
Ben oldukça yalnız bir insanım, sevdiğim pek kişi yok, mesleğimi icra etmekteyim, ve solcuyum. Dünya da ki adaletsizlikleri, eşitsizlikleri, gördüğüm rezillikleri kimseyle paylaşamayınca kendimi sigara yakarken buluyorum. Doğduğum günden beri başıma gelen her musibet, stres, daralma için yine de hep 'olsun' dedim durdum. İçmeyin tabii ki yine de. Her şey kafada bitiyor, içmem de ve bırak. Bu yazılması ne kadar kolaysa bırakması da öyle.

Öyle bir anda bırakmak isteyince olmuyor. Benim babamda bırakmak istedi ama bırakamadı. Bunun nedeni sigara vücudunuza nikotin veriyor ve siz direk bırakınca vücut neye uğradığını şaşırıyor. Benim önerim elektronik sigara alıp her gün az az içmek. Her gün biraz daha azaltırsanız vücudunuz alışır. Hatta burada bir makale var. Elektronik Sigara ile Sigarayı Bıraktım! Sıra Sizde!.

Yeni konular

Geri
Yukarı