Ailemin cimriliğinden bıktım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Okurken aileye çok hak verdim kusura bakma kardeşim sen onları alırsan asla ders çalışmayacaksın. Aynı yaşta kardeşim var sizin öğrenemediğiniz şunlar var:
1- yokluk.
2- onda var bende yok lafları.
3- şükür (senin yaşında bu ürünlere ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.)

Gelelim bizimle karşılaştırmaya gerek yok. Ailen senin lüks ihtiyaçlarına para harcamak zorunda değiller tamamen keyif ürünleri özellikle PS ve Xbox. Devam edecek olursak baban gil o kadar kazanıyor olabilir ya ev almışlarsa kredi vb borçlar var ise. Hayat kendi öğrendikleri gibi yaşatırlar.

Senin ilk hedefin iyi bir lise ve sonrasında üniversite olmalı oradan sonra istediğini yaparsın.
Hayata bu kadar erken isyan ediyorsan işimiz çok yaş.
Atatürk'ün istediği gençlık rolüne odaklanmalıyız.
Hayat sadece tüketme yeri değildir.
Elbise demişsin 2 senede bir alırım param var ama israfa gerek duymam doğaya saygı duyarım bir elbise ne kadar emek ve su harcıyor bilemezsin.
14 yaşındayım ve yakında 15 olucam. Şehir merkezinde oturuyorum ve oyun oynayabileceğim alan yok. Evde yapılabilecek sporlar vb. aktiviteler bir yere kadar. Sadece bir ucuz bilgidayar bile aldıramıyom, gelirinizi iyi olmasına rağmen. Nitelikli bir lise bile kazandım.

6. sınıf için iddialı şeyler istemişsin.

Ne gibi mesela? PS5 istemedim, RTX 3090 istemedim. Ne istedim ki iddialı bir şey?

Bu yaşta bu kadar isyan neye? 6. sınıfta bizim de yoktu. Şimdi istediğim her şeye sahibim.

Neden peki daha 4. sınıfta iken bile arkadaşlarımın son model telefonları vardı? Ya da neden derse bile girmeyen arkadaşlarımın son model bilgisayarları var?
Elimde olanları onlar bile satın almadı. Babam dediğim Note 5'i aldıktan sonra bana o emektar telefonu verdi. Belirteyim, Nokia C6-01 modeli. Bilgisayar ise sınıfta kullanılan bilgisayar, sonra bana getirdi.

Okurken aileye çok hak verdim kusura bakma kardeşim sen onları alırsan asla ders çalışmayacaksın. Aynı yaşta kardeşim var sizin öğrenemediğiniz şunlar var:
1- yokluk.
2- onda var bende yok lafları.
3- şükür (senin yaşında bu ürünlere ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.)

Gelelim bizimle karşılaştırmaya gerek yok. Ailen senin lüks ihtiyaçlarına para harcamak zorunda değiller tamamen keyif ürünleri özellikle PS ve Xbox. Devam edecek olursak baban gil o kadar kazanıyor olabilir ya ev almışlarsa kredi vb borçlar var ise. Hayat kendi öğrendikleri gibi yaşatırlar.

Senin ilk hedefin iyi bir lise ve sonrasında üniversite olmalı oradan sonra istediğini yaparsın.
Hayata bu kadar erken isyan ediyorsan işimiz çok yaş.
Atatürk'ün istediği gençlık rolüne odaklanmalıyız.
Hayat sadece tüketme yeri değildir.
Elbise demişsin 2 senede bir alırım param var ama israfa gerek duymam doğaya saygı duyarım bir elbise ne kadar emek ve su harcıyor bilemezsin.

Yokluğun ne olduğunu biliyorum. İnsanların hayatlarını bir araba ve ev almak için yaşadıklarını da.
Evi daha yıllar önce aldılar, kredileri az buz kaldı o kadar. O da maaşlarının toplamda dörtte biri falan.
Fark ettiysen ben o Xbox alabilir miyim dediğim parayı kendi eşyalarımı satarak kazandım.

Onları sana verseler ders çalışmayacağına ben bile eminim. Ailen senin için en iyisini yapıyor.

Yıllardır girdiğim herhangi bir sınavdan 90 altı puan almadım, hatta çam kolejini %85 burs ile kazandım. Nasıl en iyisini yapıyorlar?

Alakası yok gofret için bile alamıyormuş, konu sadece teknoloji değil. 6. sınıfta çoğu insan bir gofret ya da cola parası almıştır ailesinden.

Oo kardeşim gofret olmuş 1 2 TL sen ne diyorsun ya? (!) 6. sınıfta gofret istenir mi? Kafayı yemişsiniz :D (!) bunlar nasıl iddialı sözler? Bizim zamanımızda mamut avlayıp yiyorduk. Yeni nesil çok fena (!)

Aynı durumu bende yaşamıştım ama hepsi geçti şu anda. Kendim para kazanıyorum ve istediğim gibi harcıyorum gerektiğinde ailem de destek veriyor. Yani ileride geçecek şu an yaşın küçük diye fazla alıştırmak istemiyorlar diye düşünüyorum ölçüyü bilemeni istiyorlar.
Gofret de mi almaz, bu nasıl ölçü anlayışı?

Kardeşim bizim de o yaşlarda bir şeyimiz PS3'um bile yoktu yani ilk telefonumu kendim aldım çalışarak Türk ailelerinde genelde böyle bir tavır var yani. Fakat ailende biraz fazla tutumcu sanırsam bence eskiden büyüklerinden öyle gördükleri için davranıyorlar. Sen biraz daha sık dişini lise çağına geldinmi her şey düzelir.

Ne gibi mesela? PS5 istemedim, RTX 3090 istemedim. Ne istedim ki iddialı bir şey?

Neden peki daha 4. sınıfta iken bile arkadaşlarımın son model telefonları vardı? Ya da neden derse bile girmeyen arkadaşlarımın son model bilgisayarları var?
Elimde olanları onlar bile satın almadı. Babam dediğim Note 5'i aldıktan sonra bana o emektar telefonu verdi. Belirteyim, Nokia C6-01 modeli. Bilgisayar ise sınıfta kullanılan bilgisayar, sonra bana getirdi.

Yokluğun ne olduğunu biliyorum. İnsanların hayatlarını bir araba ve ev almak için yaşadıklarını da.
Evi daha yıllar önce aldılar, kredileri az buz kaldı o kadar. O da maaşlarının toplamda dörtte biri falan.
Fark ettiysen ben o Xbox alabilir miyim dediğim parayı kendi eşyalarımı satarak kazandım.

Yıllardır girdiğim herhangi bir sınavdan 90 altı puan almadım, hatta çam kolejini %85 burs ile kazandım. Nasıl en iyisini yapıyorlar?
O zaman açık açık konuşman gerek. Geç karşısına nedenini öğrenmek istediğini söyle. Paramız var ama neden böylesiniz de. Çok yaşları var mı?

Onda var bende yok diyorsun yani. Elon Musk'un oğlunun var benim yok. Allah Allah? Neden acaba bir düşüneyim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı