Ailenin işe gir baskısı

Hocam selamlar,

Öncelikle yaşım büyük değil hayat tecrübem nirvana değil ama tavsiye vermek isterim: askere gidin MSÜ geçip subaylık veya yedek subay olun sonra nato sözleşmeli asker olursanız 4200tl rütbenize göre düzgün para alırsınız sonra para biriktirin emekli olunca ev alır araba alırsınız zaten hükümet askerlere ve asker emeklisi kişilere fazlaca yardım ediyor spor alt yapım var demişsiniz düşünün bence, artık evden çıkın o ev içerisinde size huzur yok onlar sizin çalışıp onların borcunu ödemenizi bekliyor aileniz olsa bile kendinizi ezidrmeyin ayrılın asker olun veya ilgili olduğunuz mesleği yapın.

Ayrıca, para kazanmak işi zor değil meslek tecrübeniz varsa düzgün bir iş arayın bence.

Dostum kaç yaşındasın bilmiyorum ama gerçekten vicdanın yokmuş gibi konuşuyosun okutacak durumları olmasa tamam gitsin çalışsın mantıklı ama evladın okumak veyahut gençliğini yaşamak ister çok doğal bunlar yani köle gibi çalıştırmaya nasıl kıyabilirsin kendi çocuğuna ilerde böyle davranmazsın umarım. Benim ailem orta halli 22 yaşındayım başarısız üniversite yılları geçirdim hobilerim yüzünden (tiyatro, müzik vs.) hala arkamdalar yaşıtlarım iş güç sahibi ben hala okuyorum ikinci üniversiteme başlıcam belki 27-28'ime kadar okuyucam ama iş hayatına çıktığımda içimde keşkelerim olmayacak her istediğimin peşinden koştum. Bu arkadaşımızda genç üniversite okumak isteyecek tabi ki gezecek eğlenecek yeri geldiğinde. Yani sizin bu vicdansızlığınız, düşüncesizliğiniz karşısında aileme bir kere daha şükrettim.
Dostum sana da tavsiyem evet zor ama hem çalışıp hem okumak devletten de KYK kredisi alırsın tek başına kimseye minnet etmeden okuyup hayallerinin peşinden koşabilirsin. Umarım dilediğin gibi olur yaşantın.
Kanka o zaman ailene yük olmadan bir iş bulup çalışıp kendi paranı kazanacaksın, boş zamanlarında kendini geliştiriceksin bunu yapıp iyi yerlere gelen çok insan var. Biraz düşünürsen onlarda bu yaşına kadar seni büyütüp bakıyor 20 yaşına gelmişsin hale onlara muhtaçsın? Bence hiç durmadan kendine bir iş bulmaya bak iyi kötü.

Son düzenleme:
Biraz üzerinden zaman geçti bu gönderiden sonra biraz yol aradım kendime bilgisayar üzerinden kazanmaya başladım epey iyi paralar kazanıyorum şu süreçte ne kadar devam eder bilmiyorum ama ailem epey bağlandı. 2 aydır evin tüm masraflarını ben karşılıyorum ve dediğim gibi tüm her şeyi gerçekten bana yüklediler.
Yaşın gelmiş tabii gidip çalışcaksın diyen arkadaşlar umarım anlamıştır.
Mevzu çalısmak değil ailenin tüm yükü senin sırtına yüklemesi ve şu an da o durumdayım kendime üst baş almadan tüm cebimdeki parayı veriyorum, zorla alabileceklerinden değil, artık kendimi onlara kanıtlayıp şu yükten kurtulmak istiyorum.

Biraz üzerinden zaman geçti bu gönderiden sonra biraz yol aradım kendime bilgisayar üzerinden kazanmaya başladım epey iyi paralar kazanıyorum şu süreçte ne kadar devam eder bilmiyorum ama ailem epey bağlandı. 2 aydır evin tüm masraflarını ben karşılıyorum ve dediğim gibi tüm her şeyi gerçekten bana yüklediler.
Yaşın gelmiş tabii gidip çalışcaksın diyen arkadaşlar umarım anlamıştır.
Mevzu çalısmak değil ailenin tüm yükü senin sırtına yüklemesi ve şu an da o durumdayım kendime üst baş almadan tüm cebimdeki parayı veriyorum, zorla alabileceklerinden değil, artık kendimi onlara kanıtlayıp şu yükten kurtulmak istiyorum.
Konuyu saptırmadan meraktan soruyorum bilgisayar üzerinde hangi işe başladın? Güzel paralar kazanıyorum dedin belki bizde örnek alırız.

Konuyu saptırmadan meraktan soruyorum bilgisayar üzerinde hangi işe başladın? Güzel paralar kazanıyorum dedin belki bizde örnek alırız.

MMORPG oyunlarında item, para satışları yapıyorum piyasa bağlı bir şey bazen 100 bazen 500 TL günlük alıyorum.

Evet gençler 20 yaşıma giriyorum ve 16 yaşından itibaren bu lafları her gün duyuyorum. Gittikçe şiddeti artmaya başladı artık yanlarına bile gidemiyorum beni gördüklerine an bu konu açılıyor.
Aileme bir türlü anlatamıyorum, ben sporcu olmak istiyorum vücudum spora yatkın diyorum ne sporu diyorlar. Üniversite okuyum diyorum kazanamazsın diyorlar, KPSS gireyim diyorum para vermiyorlar. İş yok iş bulamıyorum diyorum, "Var, işte git A101'e gir." diyorlar, ben kendimi geliştireceğim ileride beni rahat ettirecek bir meslek edinmek istiyorum ve biraz evde orada burada zaman geçirerek gençliğimi tatmak istiyorum ama anlatamıyorum. Ne yapmam lazım?
Ailem şu kafada: "Biz seni dünyaya getirdik baktık, simdi yaşın geldi git asgari ücretli işe gir çalış para getir eve." diyor. Peki bunların hepsinin sebebi ne biliyor musunuz?
Taksitler. Arkadaşlar taksitlerimiz, borcumuz bitiyor ve hemen ardından borç yapıyorlar.
Söyle söyleyeyim 2 hafta önce taksitler bitti şu an 6.2 bin TL bilgisayar taksiti, 6.5 bin TL mutfak takımı taksiti, halı, perde ve televizyon taksiti yaptılar.
Kafayı yemek üzereyim diyorum bu zor dönemlerde ne yapacaksınız bilgisayarı, takımı, televizyonu evde var zaten hepsi diyorum anlamıyorlar.
Bunları taksit ediyorlar diye zengin sanmayın eve aylık 5-6k Max giriyor.
Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim bir akıl verin ben işe girip ayrı eve gitmeyi düşünüyorum bunlar benim hayatımı bitirecek yoksa.

Onlar seni dünyaya getirdiyse onların sana bakması gerekiyor. Elon abimin şöyle bir sözü vardır:
indir.jpeg

20 yaşında kazık kadar adamsın. Profesyonel sporcu olacak yaşı geçmişsin. E bu zamana kadar üniversiteye gitmediysen pek bu işlere kafa da patlatmamışsın belli ki.

Hayatını yaşamak istiyorsan ailenden ayrılıp, kendi hayatını kazanarak yaşayabilirsin. Ailen senin finansal kölen değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı