Aileye bir bilgisayar aldırtmak ne kadar doğru?

Furylânders

Hectopat
Yani küçüklükten beri hep kendime ait, yeni bir bilgisayarım olsun istemişimdir. Bu düşünce/hayal/hedef artık ne ise ilkokuldan beri var. O zamanlar tüplü monitörde Windows XP kullanırken Wolfteam oynardım. Şimdi ise 10. sınıfım ve 4-5 senelik bir bilgisayarda Minecraft, CS 1.6 gibi düşük sistem gereksinimli oyunlar oynuyorum ve yeri gelince en düşük ayarlarda bile FPS çok düşüyor. Kendi param çok yok ama ailemizin borcu var (akrabadan kaynaklı). Ben de babama vs. yük olmamak için bilgisayar lafını etmeyip her gece yalnız kalınca üzülüp çok nadir de olsa atak geçiriyorum kimse yokken. Şimdi yeni bir bilgisayar aldırmak ne kadar mantıklı? (Bu konuyu açtığım için de kendime kızıyorum ama başka insanların tavsiyelerine ihtiyacım var sanırım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çocuksunuz bir kere elbette sıfırdan siz kendiniz bilgisayar alamazsınız. Bilgisayar alınacaksa bunu aileniz alacak. Maddi olarak çok çok kötü değilseniz isteyin.

Çocuksunuz bir kere elbette sıfırdan siz kendiniz bilgisayar alamazsınız. Bilgisayar alınacaksa bunu aileniz alacak. Maddi olarak çok çok kötü değilseniz isteyin.
Yani çocuğum ama en azından bilgisayar alındıktan sonra ekipman kısmıdır vs. kendim biriktirip alabilirim. Ha şöyle de Bi şey var bilgisayar almayı isteyen babam ama ben yük olmamak için istemiyorum deyip geçiştiriyorum annemi ve babamı. Malum biliyorsunuz bilgisayar fiyatlarını adam akıllı ve uzun vadede kullanılacak bir bilgisayar uçuk fiyatlarda.
Tam olarak ne kadar borcu var. Yani şundan fazla ya da şundan az gibi.
Ailesel olarak amcam ile babamın borcu olduğu için tam bir şey bilmiyorum ama kısacası iki ev (site evi) satılmasına rağmen yarısı bile bitmedi.
Bence biraz daha bekle, kriz azalmaya başlayınca aldırırsın.
Yani baya baya uzun zamandır bekleyince sabretmek gerçekten çok zor oluyor, hele arkadaşların oyun oynarken sen gidip keyfinden olmayarak eski oyunları oynamaya çalışırken artık hevesin bile kalmıyor yeni bir bilgisayara.

Ha şöyle de bir şey var bilgisayar almayı isteyen babam ama ben yük olmamak için istemiyorum deyip geçiştiriyorum annemi ve babamı.
Düşüncelisiniz iyi bir şey bu fakat size almak istiyorlarsa ve durumunuz çok çok kötü değilse bence size bilgisayar almalarına izin verin. Benim bilgisayarımı da ekran kartı dışında ailem almıştı (18'ime girip çalışmaya başlayınca ekran kartını kendim aldım).

Yani baya baya uzun zamandır bekleyince sabretmek gerçekten çok zor oluyor, hele arkadaşların oyun oynarken sen gidip keyfinden olmayarak eski oyunları oynamaya çalışırken artık hevesin bile kalmıyor yeni bir bilgisayara.

Keşke istediklerimizi bir an gerçekleştirebilsek o zaman dünya güzelleşirdi. Ama böyle bir imkan yoksa yapılabilecek en iyi şey beklemektir.

Düşüncelisiniz iyi bir şey bu fakat size almak istiyorlarsa ve durumunuz çok çok kötü değilse bence size bilgisayar almalarına izin verin. Benim bilgisayarımı da ekran kartı dışında ailem almıştı (18'ime girip çalışmaya başlayınca ekran kartını kendim aldım).
Eve zor ekmek girecek ve barınma, giyinme gibi basit şeyleri engelleyecek kadar kötü değil ama ne yalan söyleyim annemin bile istediği beyaz eşyayı, altını, yüzüğü vs. kolay kolay aldıramaması var.
(17-20 senedir falan aynı çamaşır makinesini kullanıyor mesela yani.)
Keşke istediklerimizi bir an gerçekleştirebilsek o zaman dünya güzelleşirdi. Ama böyle bir imkan yoksa yapılabilecek en iyi şey beklemektir.
Yani benim istediğim sıvı soğutmalı en üst segment bilgisayarlar değil. Zamanında biliyorsunuzdur orta segment bir bilgisayar 5 , 6 bin zorlarsanız 7 falandı yanlış değilsem ki benim istediğim şeyler 4, 5.5 bin falandı o zamanlar için.

Bilgisayar için ailene yük bindirmen çok bencilce olur. Bu kadar önemsememeye çalış. Evet, oyun oynamak, iyi ya da en azından ortalama bir bilgisayara sahip olmak istiyor olabilirsin ama hiç biri ailenin refahından ve huzurundan önemli değil. Oyun oynamak ise sadece bir eğlence aktivitesi. Bu kadar önemsemene, dert etmene gerek yok. Ülkemiz şartları ortada. 3A bir oyun en az 400₺ artık. Bu şartlarda büyüyen tek kişi sen değilsin. Keşke yapılabilecek bir şey olsa ama maalesef. Eğer babana fazla yük olmayacaksan, onun da rızasını alabilirsen al bir pc. Ama fazla abartma tabii ki. Önünde iki seçenek var. Babana söyleyince (babanın iyi birisi olduğunu varsayıyorum) baban onay verir ve alır. Ya da söylersin ve babanın hiç rızası olmaz ve belki bu onun da canını sıkar. "Oğluma bir bilgisayar bile alamıyorum" der kendine (belki). İlk seçenek neyse de, ikinci seçenek gerçekten çok kötü inan. Tabii babanı tanımıyorum. Seçenek senin. Yerinde olsam lafını bile etmezdim. Son olarak canını bu kadar sıkmana gerek yok. Bir gün illa ki bir bilgisayarın olacak. Unlost 2019 gibi bir yayınında "Arkadaşlar oyun/pc için sakın derslerinizi ihmal etmeyin. bilgisayar/oyun bir gün alınır/oynanır. Ama çalışmadığınız dersleriniz için bu çok zor." demişti. Yani sen derslerine bak. Eğer ille oyun oynamak istiyorum diyosan internet kafeye de gidebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı