İnsanları Ateizm ve Deizime İten Sebepler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

victorfrn

Hectopat
Arkadaşlar bugün biraz daha felsefik bir konu açayım dedim. Normalde pek İslam'ın kurallarını uygulayan birisi değilimdir ama elimden geldiğince ayetler ve kıssalara bakmışımdır. son 1-2 yıldır insanlar inancını değiştirme ya da hiç inanmama gibi noktalara geliyorlar ki en büyük sebeplerinden biri ide benim görüşüm popülerite yani kişinin herhangi bir dine inanması onun küçük düşürme ya da hala dinlere mi inanıyor? Sorusunu akla getiriyor. Özellikle son günlerde ayetleri aşırı derecede araştırmak benim de aslında inancımı sarsan bir durum ama insanın nihilizm gibi aptal bir görüşe inanmaması gerekiyor yani demek istediğim son yıllarda insanlar inancı olmamasının sebebi nedir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
İslam'ın beni kendinden soğutan en büyük özelliği toplumculuğu oldu. Din dediğin insanın içinde geçmeli düşüncesindeyim, o yüzden cemiyet kafasında çalışan dinler benimle çok çelişiyor. Dünya din görüşü farklı olan toplumların kavgalarından çok çekti. Ülkemiz sağ olsun bu yüzden çıkan olaylara tahammülüm de çok düştü. Artık soran olursa "Ben makinistim." diyorum.

Birçok farklı sebebi olabilir. Gerçekten her şeyi araştırıp, kendine en uygun inancı seçen insanlar da var. Daha geçtiği dini veya inancı bilmemesine rağmen sırf geneli Müslüman bir ülkede farkım olsun diye din değiştiren de var. Herkesin kendi kararı ve fikri. Bir şey diyemezsin. İçinde yaşayanları inanç konusunda birbirine saygı duymayı bilmese de, ''özgür'' bir ülkedeyiz.

Kuran'da "Kuranda örtüşmeyen bir şey bulursanız dinden çıkabilirsiniz." gibisinden ayet yazar ve bir çok şeyi örtüşmez.

1) İslamın kadınlara karşı tutumunu hiç sevmiyorum. Nisa suresini okursanız anlayacaksınız.

2) Bilimle uyuşmuyor. Misal Rahman 33'te ilahi bir güç olmadan gökyüzüne ulaşamazsınız diyor. Yani uzaydan bahsetmekte. Ayrıca, O ki gökyüzünü tutan gibisinden ayet vardır. O dönem Arap toplumu gökyüzü ve yeryüzünü iki ayrı madde diye yorumluyormuş.

3) Ben Kuran'ın Muhammed tarafından yazıldığını düşünüyorum. Zeki bir lider Arap toplumunu ancak bu kadar kalkındırabilirdi. Kitap tamamen çöl coğrafyası için inmiş adeta. Develer geçer penguenler geçmez. İnsanlara cennet yeşillik ve ırmaklar olarak tasvir edilir çöllerin aksine. Bu düşüncemi en destekleyen olay alkolun kademeli yasaklanmasıdır. Bu olayı araştırabilirsiniz.

4) Fazla abartılı olaylar geçiyor. Bunun içinse Nuh suresini okuyabilirsiniz.

5) Barış ve kolaylık dini diye geçer fakat müslüman olmayanlara karşı çok serttir. Derilerini yakıp üstüne deri dikip yine yakacağız gibi ayetler vardır.

6) Bu kadar atom, hücre, asteroidler, gezegenler, galaksiler ve sonrasında çoklu evren belki de. Bir insanın uzaydaki hacmini yazsak satırlarca rakamları geçecektir (uzayın hacmini hesaplayacak teknoloji yok tabii). Bu kadar dehşet verici evrende tanrının insanlara zina yapma, alkol kullanma diyeceğini sanmıyorum.

Insanlar korkusuyla tanrıyı yarattı. Bunun için Allah'ın Allah'ı belgeselini izleyebilirsiniz. Gayet mizahi ve düşündürücü anime edilmiş.

Son düzenleme:
Kuran'da sacma seyler var diyenlere bir sey soracagim. O zaman tum dinler sacma o zaman. En mantiklisi Kuran. Diyanet'inkine bakmayin sadece onun cevirilerine. Hep yanlis cevirmisler.
namazzamani.net sitesinde tüm ayetler diğer kimseler, kurumlar tarafından da tasvir edilmiş halde var. Elmalılı Hamdi Yazır vs. Hemen hemen aynısı olmaz fakat kendince yorumlayabilirsin. Ben sana "O gitmek metroya" desem yuvarlamaca anlarsın. Sizin hata dediğiniz metroya tren demek. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı