AMD vs Intel

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir ara 2200 TL'ye 10600KF vardı, çok iyiydi fiyatına göre bence ama şu an işlemci alınacaksa bence 10400F/10700/10850K haricinde Ryzen 4000 serisi beklenir. Bir de daha 4. nesil tanıtılmadan 5. nesil testleri çıkmış.

Arkadaşlar aklima yatmayan bazı şeyler var; örnek olarak vereceğim, R5 3600X 80 derecelerde dolaşan bir işlemci 1000 lira bandinda bir paraya sıvı soğutma aldigimizi ve derecenin 60'lara düştüğünü düşünelim, 2600TL yapıyor, o paraya 10600K alınmaz mi hem daha performanslı hem ısınma problemi yok?

Isınma sorunu yok? 10600K dediğin işlemci tam 125W TDP değerine sahip. Ona 3600X işlemciden de iyi bir soğutucu alman gerek :D

Bir de 3600X ile elinde işlemciyi en azından 80 derecede tutan bir stok soğutucun oluyor. 10600K için her türlü soğutucu masrafına girmek zorundasın.

Ben AMD derim işlemci 10 yıllık hala canavar Intel'i eziyor. Zamanların bilgisayarı Valorant'ta bile 120 FPS'ye çıkıyor. İşlemci AMD Athlon 880K.
Intel i9 bile 6000TL ne gerek var ki? Bilgisayarı marsa göndermeyeceğiz ki. :) :) :)

Yapacağınız işe göre değişir workstation amaçlı ise i9 veya Xeon kullanılması gerek mesela tabii fiyatlar dolar kuru ile olduğu için uçuyor birazda işlemciden ziyade ekran kartınada iş düşüyor.
@The Man From E.A.R.T.H. onlar 10350K'cı oldu. Teknoloji gelişiyor.

10350K yok ki ben baktım da i3 10.nesil k serisi var mı diye bulamadım belki Intel sonradan çıkarır diyeceğim ama 11.nesiiler çıkacak ayrıca sanırım k serisi işlemciler oyun sistemlerinde kullanıldan minimum i5'ten başlamasının sebebide budur.

Arkadaşlar aklima yatmayan bazı şeyler var; örnek olarak vereceğim, R5 3600X 80 derecelerde dolaşan bir işlemci 1000 lira bandinda bir paraya sıvı soğutma aldigimizi ve derecenin 60'lara düştüğünü düşünelim, 2600TL yapıyor, o paraya 10600K alınmaz mi hem daha performanslı hem ısınma problemi yok?
Bende ryzen 3600x vardı kışın almıştım dedim hakikaten amd bu sefer başardı 60 dereceyi geçmiyordu sıvı soğutma ile Asus rog strix lc120 ile Ağustos ayında sıcaklık 70 derecelere gelmeye başladı bi süre öyle kullandım sonra araştırma yapmaya başladım anladım ki amd hala aynı hiç değişmedi çok ısınıyor ve drop sıkıntısı var işlemci frekansı stabil çalışmadığı için düzensiz derecelere geliyordu hemen satma kararı aldım şimdi 10700k kullanıyorum aynı soğutma ile max 54 ortalama 49 derecelerde dolanıyor lütfen yanlış anlamayın ama intel şaşmayın derim

AMD işlemci alıyorsanız yapmanız gereken şey voltage ve GHz ayarlarıyla oynamanızdır. Ryzen 5 3600 1.15voltage 4.2 GHz çalışıyor. Warzone Full ayarlar işlemci 72 dereceyi geçmiyor. AIDA 64 stres testinde ise 30 dakikalık süre sonunda 90 dereceyi geçmedi. Stok soğutucuyla böyleyse Xigmatek Windpower Pro işlemci soğutucuyla en az 10 derece oynar ki bu işlemci için ömrüne ömür demektir. B450 serisi anakartların yüksek voltage vermesi sebebiyle işlemci gereğinden fazla ısınmaktadır. Ufak ayarlar yapmaktan çekiniyorsanız bu dolar kuruyla Z490 serisi anakart alıp hala 14 nm değerinden düşemeyen Intel işlemcileri yönelmek sizler için doğru karar olur.
Ayrıca Intel işlemcilerde ki güvenlik açıkları ne yazık ki hiçbir zaman bitmiyor. 8700K işlemcim vardı güncelleme yama ıvır zıvır performans kaybı yaşattılar. 9.nesil işlemciler çıktı yeni güvenlik açıkları çıktı. Ne yazık ki 10. nesil işlemciler içinde böyle. Aldığınız işlemcinin performans kaybı yaşamasından rahatsız olmayacaksanız yeni yamalarla Intel alın. Ben fanboy değilim. Cebime ne hitap ediyorsa aldığım mal verdiğim paranın karşılığını veriyor mu ona bakarım. Türkiye'de yaşıyoruz diyerek konuyu uzatmıyorum. İyi forumlar.

Son düzenleme:

Son noktayı koyuyorum. Ryzen 7 3700X al yarın Gaming gecesi var İncehesap'da 2500 geliyor. inşallah yarın Gaming gecesine girer.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı