AMD vs Intel

AMD işlemci alıyorsanız yapmanız gereken şey voltage ve GHz ayarlarıyla oynamanızdır. Ryzen 5 3600 1.15voltage 4.2 GHz çalışıyor. Warzone Full ayarlar işlemci 72 dereceyi geçmiyor. AIDA 64 stres testinde ise 30 dakikalık süre sonunda 90 dereceyi geçmedi. Stok soğutucuyla böyleyse Xigmatek Windpower Pro işlemci soğutucuyla en az 10 derece oynar ki bu işlemci için ömrüne ömür demektir. B450 serisi anakartların yüksek voltage vermesi sebebiyle işlemci gereğinden fazla ısınmaktadır. Ufak ayarlar yapmaktan çekiniyorsanız bu dolar kuruyla Z490 serisi anakart alıp hala 14 nm değerinden düşemeyen Intel işlemcileri yönelmek sizler için doğru karar olur.
Ayrıca Intel işlemcilerde ki güvenlik açıkları ne yazık ki hiçbir zaman bitmiyor. 8700K işlemcim vardı güncelleme yama ıvır zıvır performans kaybı yaşattılar. 9.nesil işlemciler çıktı yeni güvenlik açıkları çıktı. Ne yazık ki 10. nesil işlemciler içinde böyle. Aldığınız işlemcinin performans kaybı yaşamasından rahatsız olmayacaksanız yeni yamalarla Intel alın. Ben fanboy değilim. Cebime ne hitap ediyorsa aldığım mal verdiğim paranın karşılığını veriyor mu ona bakarım. Türkiye'de yaşıyoruz diyerek konuyu uzatmıyorum. İyi forumlar.

10. nesilde hiç böyle bir şey duymadım.

3600X kullanıyorum. Kaliteli fakat tek egzoz fanli. Onu tamamen mesh kasam var tam yükte 65 derece maksimum. Önceki sistemim de kötü değildi 7700K'dan geçtim ve çok memnunum. AMD 7nm işlemcilerin hiçbirinde ısı problemi yok 65W TDP'ye sahip bir işlemci ne kadar isinabilir? AMD'nin problemi 3600'deki stok soğutucu un yetersizliği. Aynı segmentteki Intel işlemcilerin tamamından daha serin çalışıyorlar aynı soğutucu ile yapılan testlerin tamamında %10 civarı daha serin. Uyduruk bir kasa almayacaksan isidan korkma. 3600 de alırsan 200 liraya çok iyi is gören soğutucular var. Ayrıca o 200 liralık soğutucular 10. nesil Intel sogutabilir mi bilmiyorum. Anlamadığım bir konu da 10600K'ya 360mm Liqud soğutucuyu takip AMD'yi de stok soğutucuyla kullanıp birine ısınıyor, birine serin demek ne kadar mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
10. nesilde hiç böyle bir şey duymadım.

Zaten benim bildiğim en son güvenlik açığı 6 ve 7.nesillerde Spectre ve Meltdown olmak üzere işlemcilerin kendi komut dizin sistemlerinde yer alan yönetim motorundaki birtakım eksik yamanmış daha doğrusu güvenlik yürütme protokollerinin standartlarda normalde olması gerektiği gibi olası zararlı ve tehditsel durumlara karşı özel olarak dizayn edilip analiz süzgecinden geçirilmediği için bu durumlar patlak verdi. Onun haricinde de 10.nesil mobil Intellerde de kullanıcıların UV (Undervolt) yapmasına engel olacak şekilde PlunderVolt adı verilen CPU'nun çekirdek performansına gram etkisi olmayan bir açık açığa çıktı ki bu da en yakın zamanda telafi edilecektir zaten. Şu an Kabylake 7.nesil i5-7500 kullanıyorum, dedikleri gibi de ciddi manada güç veya performans kaybına da uğramadım, hatta o güvenlik açıkları çıktığından beridir de CPU'ya yama atmadım, bir şey olduğu da yok, ne oldu? Korsan-hacker PC'me mi sızdı sanki? Hayır. Daha hala 3 yılı aşkın bir süredir çatır çatır 1060 beslememle beraber birçok oyunda da aldığım değerler hemen hemen sağlam 4C/8T ayarındaki i7-7700, R3-3100'lerle benzer.

Aynı segmentteki intel işlemcilerin tamamından daha serin çalışıyorlar aynı soğutucu ile yapılan testlerin tamamında %10 civarı daha serin
cpu-temperature.png

Dosya Ekleri

• cpu-temperature.png
    cpu-temperature.png
    66,6 KB · Görüntüleme: 31
Arkadaşlar aklima yatmayan bazı şeyler var; örnek olarak vereceğim, R5 3600X 80 derecelerde dolaşan bir işlemci 1000 lira bandinda bir paraya sıvı soğutma aldigimizi ve derecenin 60'lara düştüğünü düşünelim, 2600TL yapıyor, o paraya 10600K alınmaz mi hem daha performanslı hem ısınma problemi yok?
Mesh bir kasa ile stok sogutucu ile yazin klimasiz ortamda 3600x in bircok oyun ile testinde 70dereceyi gecmedigini kendim test ettim. Kasam msi mag 100, 3+1 fanlı. anakat gigabyte x570ud. ek.rtx2070. daha sonrasinda 2 fanlı cooler master sıvı sogutmaya gectim. oc modunda daha 50dereceyi görmedim. yani bu degerlere ısınmak diyorsanız bilemiyorum.

AMD işlemci alıyorsanız yapmanız gereken şey voltage ve GHz ayarlarıyla oynamanızdır. Ryzen 5 3600 1.15voltage 4.2 GHz çalışıyor. Warzone Full ayarlar işlemci 72 dereceyi geçmiyor. AIDA 64 stres testinde ise 30 dakikalık süre sonunda 90 dereceyi geçmedi. Stok soğutucuyla böyleyse Xigmatek Windpower Pro işlemci soğutucuyla en az 10 derece oynar ki bu işlemci için ömrüne ömür demektir. B450 serisi anakartların yüksek voltage vermesi sebebiyle işlemci gereğinden fazla ısınmaktadır. Ufak ayarlar yapmaktan çekiniyorsanız bu dolar kuruyla Z490 serisi anakart alıp hala 14 nm değerinden düşemeyen Intel işlemcileri yönelmek sizler için doğru karar olur.
Ayrıca Intel işlemcilerde ki güvenlik açıkları ne yazık ki hiçbir zaman bitmiyor. 8700K işlemcim vardı güncelleme yama ıvır zıvır performans kaybı yaşattılar. 9.nesil işlemciler çıktı yeni güvenlik açıkları çıktı. Ne yazık ki 10. nesil işlemciler içinde böyle. Aldığınız işlemcinin performans kaybı yaşamasından rahatsız olmayacaksanız yeni yamalarla Intel alın. Ben fanboy değilim. Cebime ne hitap ediyorsa aldığım mal verdiğim paranın karşılığını veriyor mu ona bakarım. Türkiye'de yaşıyoruz diyerek konuyu uzatmıyorum. İyi forumlar.

O dereceler ne öyle? Odun sobasından falan mı ölçtün onları?

R5 konusuna açıklık getirmek istiyorum, kimse anlamamış veya anlamak istememiş. Hatta ondan once şunu belirtmeliyim, fanboy olmayın ve olanları dinlemeyin. Biz kullanıcılar olarak bize en uygun fiyata en iyi performansı sunanın yanında olmalıyız, bu da rekabeti getirecek. AMD hala FX serisinde olsa İntel'in tekelinde kıvranacaktık, fahiş fiyatlar ödeyecektik. Kabullenmeliyiz ki, AMD şu an her konuda Intel'den daha başarılı ve tatmin edici. Ha Intel kötü mü? Hayır değil, sadece verdiğin paraya en iyi performansı sunmuyor. AMD kimsenin babasının firması değil, Intel de çok büyük bir firma. Ayrıca hangi şirket daha başarılı ve ne tür zorluklardan buralara kadar gelmiş biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Şimdi gelelim R5 3600'e, arkadaşlar bu işlemcinin yanında gelen soğutucunun bloğu, diğer Ryzen 3-5 işlemcilerinin yanında gelen soğutucular gibi değil. Gerçekten çok daha ince ve berbat. Birazcık voltaj bilginiz varsa işlemciyi oyunlarda 70 derecelerde tutabilirsiniz. Bizzat R7 2700X kullanıyorum 105W tdpsi olan stress testinde 130w güç tuketimini geçen bir işlemci, Wraith Prism ile kullanıyorum stok halde yükte 70dereceyi geçtiğini görmedim. (Kasa: Spec Delta) Bunu belirtmek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı