AMD vs NVIDIA ekran kartı

6700 XT de FSR 3.0 alacak mı?
Almayacak diye açıklama yok. Technopat'tan bir yazı.
1668003810434.png

NVIDIA'dan bir nesil sonra girdiler bu işe ve NVIDIA gibi yıllardır yatırım yapıp uğraştıkları bir alan değil Ray Tracing. Hiç yoktan iyidir bana kalırsa.

Hiç yoktan iyidir mantığı yok maalesef.

İsterse 10 yıl sonra girsin fark etmez koyuyorsa ona göre ayarlamasını da yapmak zorunda. Burada bir rekabet var ve insanlar aldığı üründen tamamen faydalanmak istiyor.

Al Intel NVIDIA ve AMD'den yıllar sonra böyle bir kart çıkardı (A750) onda da daha kararsız olmasına rağmen 3060 performansı sağladı.

Eğer RTX koydularsa sorunsuz çalışmak zorunda. 3070 gücündeki bir kart 3060'a düşüyorsa burada bir sorun vardır. 6700XT alacağına git 3060 al o zaman ne gerek var 3070 gücünde kart almaya.

AMD yaptığı her şeyi her kartına hatta her karta getirmeye çalışırken NVIDIA yeni teknolojilerini yeni kartlara getirerek daha 2 yılını doldurmamış kartları öldürebiliyor.

Üzgünüm daha az performans veren ve 2 yaşına girmeden yeni teknolojilerden mahrum bırakılacak bir karta para verecek kadar zengin değilim. Buyurun sizin o kadar bütçeniz varsa verin.

Donanımsal olarak getirilen bir teknolojiyi nasıl önceki nesil kartlara eklemeyi düşünüyorsunuz acaba?

DLSS tensor çekirdekleri gerektiren bir teknoloji ve bu tensor çekirdeklerini bulundurmayan GTX1000 serisi nasıl alsın.

Yeni gelen DLSS 3.0 ise 4. nesil tensor çekirdekleriyle birlikte gelen optik akış hızlandırıcısına dayanıyor. Söyle bana 3. ve 2.nesil tensor çekirdeklerine nasıl getirsinler.

AMD tamamen yazılımsal olarak yapmaya çalışıyor işini NVIDIA gibi donanımdan güç almıyor.

Diyorsun ya 2 yılı doldurmamış kartlar ölebiliyor diye AMD yazılımsal teknolojilerini buraya da çıkarıyor istersem faydalanabiliyorum, bakınca 3090 alırsam DLSS 2 ile 4070'in DLSS3'lü halini çok rahat bir şekilde geçebiliyorum şimdi 3090 ölü kart mı?

Nvidia fanboyu gibi çıktık buraya ama neyse.

Hiç yoktan iyidir mantığı yok maalesef.

İsterse 10 yıl sonra girsin fark etmez koyuyorsa ona göre ayarlamasını da yapmak zorunda. Burada bir rekabet var ve insanlar aldığı üründen tamamen faydalanmak istiyor.

Al Intel NVIDIA ve AMD'den yıllar sonra böyle bir kart çıkardı (A750) onda da daha kararsız olmasına rağmen 3060 performansı sağladı.

Eğer RTX koydularsa sorunsuz çalışmak zorunda. 3070 gücündeki bir kart 3060'a düşüyorsa burada bir sorun vardır. 6700XT alacağına git 3060 al o zaman ne gerek var 3070 gücünde kart almaya.

Donanımsal olarak getirilen bir teknolojiyi nasıl önceki nesil kartlara eklemeyi düşünüyorsunuz acaba?

DLSS tensor çekirdekleri gerektiren bir teknoloji ve bu tensor çekirdeklerini bulundurmayan GTX1000 serisi nasıl alsın.

Yeni gelen DLSS 3.0 ise 4. nesil tensor çekirdekleriyle birlikte gelen optik akış hızlandırıcısına dayanıyor. Söyle bana 3. ve 2.nesil tensor çekirdeklerine nasıl getirsinler.

AMD tamamen yazılımsal olarak yapmaya çalışıyor işini NVIDIA gibi donanımdan güç almıyor.

Diyorsun ya 2 yılı doldurmamış kartlar ölebiliyor diye AMD yazılımsal teknolojilerini buraya da çıkarıyor istersem faydalanabiliyorum, bakınca 3090 alırsam DLSS 2 ile 4070'in DLSS3'lü halini çok rahat bir şekilde geçebiliyorum şimdi 3090 ölü kart mı?

Hayır 3090 ölü bir kart değil ama desteğin böyle kesilmesi müşteri olarak beni rahatsız ediyor. Ayrıca AMD RT teknolojisi koymasın o zaman derseniz de ne yapmalı? Şu anda var ve rakibinin gerisinde de olsa müşterilerine bir RT deneyimi sunabiliyor.

Sırf NVIDIA kadar iyi sunamıyor diye sunmayacaksa direkt versin NVIDIA'ya anahtarı çekilsin her şirket o zaman.

NVIDIA fanboyu gibi çıktık buraya ama neyse.

Yok ya. Anlıyorum sizi de. NVIDIA teknolojilerini donanım odaklı geliştirdiği için doğal olarak bir nesil önceki kart çok hızlı bir şekilde eski konumuna geçiyor. Ben burada AMD'nin sergilediği tutumu seviyorum. Teknolojilerini her karta getirmek için çabalıyorlar ve yıllardır yazılımlarını açık kaynak yaptıkları için topluluğuyla gelişim gösteriyor ve NVIDIA'ya bile açık kaynak adımı attırmayı başardı firma.

Hayır 3090 ölü bir kart değil ama desteğin böyle kesilmesi müşteri olarak beni rahatsız ediyor. Ayrıca AMD RT teknolojisi koymasın o zaman derseniz de ne yapmalı? Şu anda var ve rakibinin gerisinde de olsa müşterilerine bir RT deneyimi sunabiliyor.

Sırf NVIDIA kadar iyi sunamıyor diye sunmayacaksa direkt versin NVIDIA'ya anahtarı çekilsin her şirket o zaman.

Desteği falan kesilmedi yapılması mümkün olmayan bir şeyi yapmıyorlar. Diyorum tensor çekirdeğinden
dolayı DLSS3 çalışmıyor. Ne yapsın firma tüm 3000 serisini toplayıp 3. nesil çekirdeklere sahip çipleri 4. nesil çekirdeklere sahip olanlarla mı değiştirsin.

Dediğin AMD neden RDNA1 olan kartları toplayıp RDNA2 yapmıyor demekle eş kanka.

Yazılım desteği mi kesildi, bu kart bir daha hiçbir güncelleme almayacak mı alıyor baba alıyor. Bu ocak ayında DLSS 2.5.1 sürümünü yayınladı NVIDIA.

Mümkün olan teknolojiyi zaten getirirler hala güncelliğini koruyan kartlar bu kartlar ama mümkün değil bilmem kaç milyon satılmış bu kartlar nasıl alayını toplayıp DLSS 3 için çip koysunlar üretip.

Koymasa bence daha güzel var iyi hoş ama iyi bir performans sunadığı sürece anlamsız kalıyor benim gözümde. Bunu NVIDIA da yapsa benim için değişmezdi olay.

Aslında fena olmazdı bu piyasada bena benden başkası kafa tutamaz mantığı ile dolaşırdı.

6000 serisine FSR 3 desteği gelirse kesinlikle AMD ile daha uzun ömürlü bir tercih yapmış olursun. VRAM konusunda yine ön plana çıkan 6000 serisi. Bunun dışında 2K’da ileride oynayabilirsin, oynamak isteyebilirsin diye düşünüyorum. Testlere bakarsan çok rahat oynayabileceğini görürsün iki kart ile de.

Bence biraz da fiyat olarak bakmak lazım. Biz Türkler olarak “Ya üstüne 4 bin daha koyup şunu aliyim, 10 bin daha koyup bunu aliyim.” olayını çok yapıyoruz maalesef ama yabancılar hiç böyle değil. Ne kadar yabancı(her ülkeden) forum ve youtube yorumlarına baktıysam adamlar 100-200 doların hesabını yapıp tercihini ona göre yapıyorlar. Biz de işte “Almışken en iyisi olsun” algısına kapılıyoruz 😄

Fiyat olarak bakıp iki kartta da soğutma konusunda seni üzmeyecek bir model tercihi yap bence. Ama ben olsaydım 6750 XT tercih ederdim yukarıdaki sebeplerden dolayı. Driver sorunuymuş vesaire bunlar çözülebilecek şeyler, çok takılmamak lazım. Şükür her yerden her şeyi çözebilecek bilgiyi edinebiliyoruz. Ama “Bu kadar para vermişim, driver sorunuyla mı uğraşıcam yhaa” yapacak bir kafadaysan hiç uğraşma Nvidia go go.

Yeni konular

Geri
Yukarı