Annem sigara içtiğimi öğrenince çok üzüldü

zombievalentine

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım yaklaşık 7 aydır sigara içiyorum, ama tiryakisi değilim ayda 1 paket bitirdiğim bile olmuştur sadece arada canım sıkılınca arkadaşlarımlayken içerim. Anneme söylemek istedim içimde kalmasın dedim ve anne ben sigara içiyorum fakat bağımlısı değilim sende bil istedim gibi bir şey söyledim. Kızar diye düşünüyordum ama kadın harbiden çok üzüldü. Bırakmamı istiyor ama ben zaten sürekli içen biri değilim 7 aydırda içtiğim sigara sayısı artmadı bırakmak istemiyorum. Zamanla alışır mı? Tek çocuk olduğum için annem bana hep bebek gibi baktı ve onu böyle görünce keşke dövseydi diye düşündüm.

Tiryakisi değilseniz neden bırakmak istemiyorsunuz? Arada içiyorum diyenler önünde sonunda bağımlısı oluyor. Sizi temin ederim gelecekte düzenli olarak sigara içiyor olacaksınız. Ailenizin her türlü fedakarlıkla korumaya çalıştığı sağlığınızı onların parasıyla mahvetmeyin. Üstelik sigarayı büyüme evresi olarak algılamayın.

16 yaşındayım yaklaşık 7 aydır sigara içiyorum, ama tiryakisi değilim ayda 1 paket bitirdiğim bile olmuştur sadece arada canım sıkılınca arkadaşlarımlayken içerim. Anneme söylemek istedim içimde kalmasın dedim ve anne ben sigara içiyorum fakat bağımlısı değilim sende bil istedim gibi bir şey söyledim. Kızar diye düşünüyordum ama kadın harbiden çok üzüldü. Bırakmamı istiyor ama ben zaten sürekli içen biri değilim 7 aydırda içtiğim sigara sayısı artmadı bırakmak istemiyorum. Zamanla alışır mı? Tek çocuk olduğum için annem bana hep bebek gibi baktı ve onu böyle görünce keşke dövseydi diye düşündüm.

Hocam annenizi üzgün görmek istemiyorsanız içmeyin, doğal olarak üzgün olması olağan bir şey zaten. Annemi üzgün görmemek için canımı feda edebilirim. Sizin de bırakmanızı öneririm. Zamanla alışmak deyimini anlamadım. Sigara içtiğini her hatırladığında ki tek çocuğusun üzüntüsü içine dert olacaktır. Ve hocamda dedi zaten sigaraya bağımlı değilim diyorsunuz bırakın gitsin her anlamda zararlı yani.

Bağımlısı değilsen neden bırakmak istemiyorsun? Sigarayı bırakmayı tavsiye ederim anneni de üzmene gerek yok çünkü sağlığa inanılmaz zararlı. Tahmini ben de 7 yıl sigara kullanıp bıraktım, şu an yaşam kalitem inanılmaz arttı ve mutluyum. Ayrıca sigara hiçbir derdi çözmüyor, hem sağlığına hem de cebine zararlı.

Ayrıca yok ya ben bağımlı değilim diyenlerin bir çoğu eninde sonunda başlıyor ya da bağımlısı oluyor, çok geç değilken bırakın kendinize de zarar vermeyin ailenizi de üzmeyin, ben de sırf annem üzülüyor diye bırakmıştım sigarayı.

Bu benim evladım diyen çevremde tanıdığım var sıgara konusunda. Bugün olmazsın 1 sene sonra olmazsın bir bakmışsın bağımlısı olmuşsun. Hep bu şekilde başlar zaten. Sağlığına zararını söylememize gerek yok zaten ayrıyeten ailenden aldığın parayla kendi sağlığına zarar verdiğin gibi ailenin maddi imkanını da çarçur etmiş oluyorsun. Hem ailen için hem kendi iyiliğin için bir daha düşün derim.

İçip bağımlı değilim diye bir şey yok hocam, 2 ay sonra haftada 3 paket bitirmeye başlarsınız. Yol yakınken hem kendi sağlığınız hem de aileniz için bırakın bence.

Ayrıca şunu diyeyim 7 yıl sigara içtiğime gerçekten pişmanım, keşke hiç başlamasaydım da vücuduma hiç zarar vermeseydim diyorum. Şimdiki aklım olsa bırak 7 yılı bir kere bile ağzıma vurmazdım hatta sigara içilen yerde dahi durmazdım. Tabii bu dediklerimizi ne kadar ciddiye alıp bırakırsınız bilmiyorum ama sigaraya devam etmek kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerin başında gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı