Antidepresandan çekinenlere: Kullanıp bırakmış birinin tecrübeleri

Efexor XR kullanıyorum ilk gün acayip yan etkilerini gördüm bulantı karın ağrısı vb. sonradan düzeldi, bu arada hala geç boşalma sorunu var acayip sinir oluyorum bir türlü gelmiyor.

@Hakan 01 Beğenmene sevindim :) Olabildiğinde açık ve objektif olmaya çalıştım.

Bu arada siz neden 12 yıldır kullanıyorsunuz özel değilse?
Kısaca söylemek gerekirse hayatım boyunca hiçliği düşündüm. Hiç olmak istedim. Ki hala öyle düşünüyorum. Bunların üstüne Şırnak'ta çok kötü geçen 12 ay askerlik. Yine kötü bir ilişki ve ayrılık. Ve yine çalıştığım her yerde haksızlığa uğramak.. Bunlar üst üste gelince beynim error verdi sanırım. En kötüsü de uyuyabilmek için bile ilaç kullanmam gerekiyor :)

Son düzenleme:
@emircanunlts Bana kalırsa çok hayati diğer hastalıklar hariç (kanser gibi) insana en çok zarar veren ve yoran hastalıklar psikiyatrik hastalıklardır.

Umarım en kısa zamanda ülkemizde bu psikiyatriye karşı olan ön yargı kırılır...

Güncelleme: İlacı bırakalı 2 ay olmak üzere. Ne oldu bu iki ayda?

Öncelikle şunu belirteyim, kesinlikle fark ediyor ilaçlı ve ilaçsız hayat. OKB artış göstermese de kaygımda ufak ufak artışlar, dalgalanmalar hissediyorum. Çarpıntılarım artmaya başladı biraz da.

Ama eskisi kadar korkup dehşet içerisinde etrafta cirit atmıyoum. Daha kontrollü, daha bilinçliyim. Tedavimin son aşamalarında bu kalan kırıntıları da yok etmek üzere EMDR'a başlamayı düşünüyor doktorum. Ama ilaca geri dönmeyeceğimi açıkça belirtti.

Bu serüvende çıkardığım en kapsamlı sonuç, ilaçların daha güzel bir tedavi için gereken suküneti sağlamaya yaradığı. Tedaviniz iyi değilse (ya da direkt bilişsel-davranışçı terapi görmüyorsanız) ya ömür boyu ilaç kullanmanız gerekiyor, ya da hastalıklar tekrar nüks ediyor gibi geldi bana.

Kısacası tekrarlıyorum, iyi doktor iyi tedavi getirir. İlaç tedavi etmiyor ne yazık ki. İhtiyaç duyduğunuz kimyasal desteği sağlıyor sadece :)

Son düzenleme:
Bugün itibari ile 2, 5-3 aydır yaşadığım panikatak, aşırı stres ve kaygı bozukluğundan ötürü Selectra'ya başladım. Açıkca 3 gündür içiyorum, bende tek yan etkisi iştahımı aşırı açtı. 3 günde 2 kilo aldım yani doymuyorum. Normalde günde 1-2 öğün yerdim şimdi kesik kesik 4-5 öğüne çıktı ama galiba normalmiş çünkü verirken doktorum demişti zaten iştahını açar veya keser diye. Bende açtı.

Ek olarak normalde uyuyamazdım, uykuya dalmam 2-3 saat sürerdi, maksimum 4-5 saat uyuyordum ve şimdi 2 katına çıktı uyku sürem. 8-9 saat uyuyorum kesintisiz.

Bakalım bütün paketler bittiği zaman iyileşecek miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Brummbar Öncelikle çok geçmiş olsun. Son mesajımı oku dostum, ilaçlar iyileştirmiyor. İlaçlar geçici kimyasal destekler sadece, terapi iyileştirir.

Antidepresan ilaçlar 2-6 hafta arsında etki göstermeye başlar ve 8-10. haftalarda etkisi maksimuma çıkar. Biraz sabret, etkisini hissedeceksiniz kısa zaman içinde :)

@Brummbar Öncelikle çok geçmiş olsun. Son mesajımı oku dostum, ilaçlar iyileştirmiyor. İlaçlar geçici kimyasal destekler sadece, terapi iyileştirir.

Antidepresan ilaçlar 2-6 hafta arsında etki göstermeye başlar ve 8-10. haftalarda etkisi maksimuma çıkar. Biraz sabret, etkisini hissedeceksiniz kısa zaman içinde :)

Evet zaten doktorum da ilacın yanında Psikoterapi destek veriyor. 31 Ağustos'ta hem kontrol hem de terapi için gideceğim bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı