Apple Pay Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Dangdro

Hectopat
Makaleler
1
Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde, Amerika'da ve diğer ülkelerde Apple pay kullanılıyor ancak hala Türkiye'de kullanıma açılabilmiş değil. Acaba ne zaman ülkemize geleceği ile ilgili bilgisi olan var mı?

Durum güzel, elinize sağlık, yazı için de teşekkürler fakat bunun da şöyle bir eksisi var. Bölge kısmı İsviçre olduğu için, Apple servislerinde de İsviçre bazında ödeme yapmak gerekiyor. Var olan bir Apple servisi aboneliğinden çıkmak gerekiyor. Bu da dezavantajlı bir durum. Bir an önce buradaki bankaların geçmesi gerekiyor.
Benim ödeme ve abonelikler ile ilgili ayarlarımda hiçbir değişiklik olmadı hala hepsi TL ve eski fiyat. Dediğinizin olması için iCloud/iTunes hesabınızın ülkesini değiştirmeniz gerek o tamamen bambaşka bir olay ve son derece gereksiz Apple Pay için. Cihaz bölgesini değiştirmek kayda değer hiçbir fark yaratmıyor.

Moral bozmak istemem ama şahsi fikrim hiçbir zaman Apple Pay Türkiye'ye resmi olarak gelmeyecek. Belki bir gün mevcut yerel düzenlemeler değişirse ondan sonra olabilir. Ülkemizde ki müşteri bilgilerini yurt içi sunucular da saklama kuralı Apple Pay sistemi için uygulanabilir ya da Apple için kabul edilebilir bir durum değil. PayPal da bu yüzden gitmişti zaten.

İnternette bazı yerlerde yakında Apple Pay Türkiye’de kullanıma açılabilir gibi haberlere denk geldim. Bu haberlerin tek kaynağı iOS 14 beta sürümlerinde bölgeyi Türkiye olarak seçseniz bile ayarlardan Apple Pay’in kaybolmamasıydı ki beta sürümünde bu tarz tutarsızlıklar son derece normaldir. Bu duruma değişik anlamlar yüklemeye hiç gerek yoktu. Nitekim iOS 14 final sürümünde bu hata düzeltildi.

Adamlar Türkiye’nin onlarca kat büyüklüğündeki bir pazar olan Hindistan’ı bile sırf bu düzünlemenin aynısı orada da olduğu için gözden çıkardı Apple Pay konusunda. Dolayısıyla Türkiye için bir adım atacaklarına ihtimal dahi vermiyorum.

Uluslararası ödeme yöntemlerini kullanmak istediğimizde kullanılamayan Kuzey Kore gibi bir avuç ülke arasında ülkemin adını da görmek beni üzüyor ama elden birşey gelmiyor. Bu yüzden şimdilik en garanti yol bu yöntem.

Elbette ikamet ettiğiniz ülke hakkında yanıltıcı bilgiler vererek başka yollar kullanma şansınız da yok değil ama bu yöntemler saatli bomba gibidir. Her an elinizde patlayabilir.

Son düzenleme:
Ne dediğinizi anlayamadım sanırım. Türkiye'de Apple Pay kullanan insanlar mevcut. Bölge değiştirmeden kullanmak isterseniz yıllarca beklemeniz gerecek. Umarım yanılırım fakat şu an için en mantıklısı Curve vb. uygulamalar ile kullanmak. Bölge değiştirmenin bir dezavantajını göremedim. TL olarak App Store'da ödeme yapabiliyorum yine.
Şöyle bir şey, benim iCloud, Music aboneliğim var, eğer bölgemi değiştirmeye çalışırsam bunları iptal etmem gerekiyor. Çünkü hata veriyor. Music aile paketi kullanıyorum herkesi çıkarmak demek bu. Yeniden sıfırdan abone olup eklemek demek bu. Dışarı çıkmadığım bu dönemde ve her yerde NFC'li bir pos cihazı olmadığını düşünürsek. Ve çoğu yerde temassız bile olmadığını düşünürsek biraz bunun için uğraşmak anlamsız hâle geliyor ve YapıKredi kredi kartı kullanıyorum, zaten Music ve iCloud hesabım için yaptığım ödemeler TL olmasına rağmen benden kur farkı alıyorlardı bu yüzden Papara'ya geçtim. Her ödememden ekstra bir kur farkı alınması anlamsız bir hâle gelecek benim açımdan. Haklısınız gelmeyecektir ben de geleceğini sanmıyorum.

Benim ödeme ve abonelikler ile ilgili ayarlarımda hiçbir değişiklik olmadı hala hepsi TL ve eski fiyat. Dediğinizin olması için iCloud/iTunes hesabınızın ülkesini değiştirmeniz gerek o tamamen bambaşka bir olay ve son derece gereksiz Apple Pay için. Cihaz bölgesini değiştirmek kayda değer hiçbir fark yaratmıyor.

Moral bozmak istemem ama şahsi fikrim hiçbir zaman Apple Pay Türkiye'ye resmi olarak gelmeyecek. Belki bir gün mevcut yerel düzenlemeler değişirse ondan sonra olabilir. Ülkemizde ki müşteri bilgilerini yurt içi sunucular da saklama kuralı Apple Pay sistemi için uygulanabilir ya da Apple için kabul edilebilir bir durum değil. PayPal da bu yüzden gitmişti zaten.

İnternette bazı yerlerde yakında Apple Pay Türkiye’de kullanıma açılabilir gibi haberlere denk geldim. Bu haberlerin tek kaynağı iOS 14 beta sürümlerinde bölgeyi Türkiye olarak seçseniz bile ayarlardan Apple Pay’in kaybolmamasıydı ki beta sürümünde bu tarz tutarsızlıklar son derece normaldir. Bu duruma değişik anlamlar yüklemeye hiç gerek yoktu. Nitekim iOS 14 final sürümünde bu hata düzeltildi.

Adamlar Türkiye’nin onlarca kat büyüklüğündeki bir pazar olan Hindistan’ı bile sırf bu düzünlemenin aynısı orada da olduğu için gözden çıkardı Apple Pay konusunda. Dolayısıyla Türkiye için bir adım atacaklarına ihtimal dahi vermiyorum.

Uluslararası ödeme yöntemlerini kullanmak istediğimizde kullanılamayan Kuzey Kore gibi bir avuç ülke arasında ülkemin adını da görmek beni üzüyor ama elden birşey gelmiyor. Bu yüzden şimdilik en garanti yol bu yöntem.

Elbette ikamet ettiğiniz ülke hakkında yanıltıcı bilgiler vererek başka yollar kullanma şansınız da yok değil ama bu yöntemler saatli bomba gibidir. Her an elinizde patlayabilir.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Sizi eleştirmedim zaten sadece durumun eksiklerinden bahsettim, haklısınız ben de geleceğini sanmıyorum. Biz hayatı kolaylaştırmak yerine zorlaştırmak için bir şeyler yapıyoruz. POS'ları yaygınlaştırıp temassız ve Pay'i daha fazla kullandırabilmek gerekiyordu. Aşırı büyük kolaylık. Artık arabalar bile iPhone'lar ile açılabilecek duruma geldi. Umarım bu hatadan dönülür ve bir mucize olur.

Apple ID'inizi değil General > Language & Region > Region kısmında US yapınca Apple Pay aktif hale gelmiyor mu? Cihazımın bölgesi US, Apple ID'im Türkiye. TL olarak ödeme yapabiliyorum.

2021 de Meksika’ya bile geliyor,
(Apple Pay)
Ama daha Türkiye ile ilgili herhangi bir çalışma yok. Şu an Türkiye’de NFC çipini ile otobüs kartları seri numarası okunabiliyor.(BursaKart ve İstanbulKart ile denedim.) Ve papara , getir ve birkaç bankacılık uygulaması İstanbulKart a bakiye yükleyip, bakiyeyi kullanabiliyor. Bankacılık kanunları ile ilgili bir düzenleme gelmediği taktirde büyük ihtimalle önümüzdeki 5 yıl içinde ApplePay e en yakın sistemimiz olucak. (BursaKart sanal bir kart üzerinde çalıştıklarını belirtmiş ama tüm bukart kullanım noktalarına QR kod desteği ekledikleri için sanal kartlarının QR temelli çalışması olası)

Sadece bunu yapmak yeterli midir tam olarak anlayamadım.
Ben arkadaş için söylemiştim. Ben dediğim gibi şekilde Apple Pay kullanabiliyorum ama Türkiye için kullanılabilir değil. Türk bankalarının verdiği kartlar ile kullanamıyorsunuz. Bu siteden desteklenen bankalara bakabilirsiniz. Bizim yapmaya çalıştığımız Türkiye'de kullanabilmek.

Ben arkadaş için söylemiştim. Ben dediğim gibi şekilde Apple Pay kullanabiliyorum ama Türkiye için kullanılabilir değil. Türk bankalarının verdiği kartlar ile kullanamıyorsunuz. Bu siteden desteklenen bankalara bakabilirsiniz. Bizim yapmaya çalıştığımız Türkiye'de kullanabilmek.
Yandex money ile mi kullanıyorsunuz hocam.. Verdiğiniz listede transferwise var benim daha önce ingiltere üzerinden açtığım transferwiser hesabım var birde ordan deneyelim bakalım

Son düzenleme:
Yandex money ile mi kullanıyorsunuz hocam.. Verdiğiniz listede transferwise var benim daha önce ingiltere üzerinden açtığım transferwiser hesabım var birde ordan deneyelim bakalım
Yaptıktan sonra kasiyerlerle de uğraşacaksın baya, daha kayda değer bir kısmı temassız kart kullanmayı bilmiyor. Ve bazı marketlerde kartla ödeme yapacağını söylediğinde hangi banka olduğunu soruyorlar. Yurtdışı kartlar her banka ile çalışmıyor

Yandex Money ile mi kullanıyorsunuz hocam?
Yandex Money, YooMoney adını aldı. 3 seviye hesap doğrulaması var. 1. seviye ile direkt kayıt olup herhangi bir kimlik bilgisi vermiyorsunuz. Vermediğiniz için kısıtlamalar oluyor. Rusya dışında ödeme yapamıyorsunuz. Diğer servisleri hesabınıza bağlayamıyorsunuz. 2. seviye sadece Rus vatandaşları için geçerli, bu yüzden online doğrulama olmuyor. Kimlik doğrulamak istersen noter ve yeminli çevirmen ile uğraşmak gerekecek. 1 haftadan fazla beklemen gerekiyor. Ben şu an için kullanmıyorum. Ama direkt olarak 3. seviye olmuş oluyorsunuz. Amerika'da yaşayan bir arkadaşın var ise iMessage üzerinden Apple Pay Cash ile para göndermesini isteyebilirsin. Apple Cash Card ile hiç uğraşmadan kullanırsın.

transferwise hesabım üzerinden debit card başvurusu yaptım almanyada bir arkadaşın adresini girdim 6 euro kart parası kestiler ve anında kart bilgileri açıldı apple pay bölgeyi almanya yaptım ve oldu şu anda kullanabiliyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı