Arctic Freezer 34'e-sports Duo nasıl takılır?(AMD)

Kusura bakmayın böyle çok fazla soru soruyorum. Ama anakartı sökmeyi düşünmüyorum çünkü çok fazla kablo var geri takmasında zorlanırım. Hocam bir de arka fan benim küçük kalmış gibi geldi bana sizce de öyle mi? Izgaralarda boşluk var. Benim işlemci de 3.6GHz Boost kapalı 41 derece, GPU yük altında 70-78 derecelerde dolaşıyor. Acaba daha büyük bir fan alsam arkaya dereceler düşer mi? Önde üç tane daha fanım bulunuyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.48.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.48.jpeg
    157,5 KB · Görüntüleme: 99
  • WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.47.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.47.jpeg
    218,5 KB · Görüntüleme: 93
  • WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.46.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.46.jpeg
    247,9 KB · Görüntüleme: 103
  • WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.39.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-05 at 16.05.39.jpeg
    211 KB · Görüntüleme: 90
Son düzenleme:
Anakartı sökmeye gerek yok. O şekilde rahatlıkla değiştirirsiniz, arkası açık.

Arka fan 12cm ve yeterli gibi duruyor. Fakat kaliteli bir 12 cm alabilirsiniz. Arctic'in vardı forumda daha önce konusu geçti bakarsınız ama bu da yeterli bence. Daha büyük fan uymayabilir. Zaten siz kule soğutucuyu takınca kasa içinde sıcaklık genel olarak biraz düşecek. Sadece işlemcinin değil.

Anakartı sökmeye gerek yok. O şekilde rahatlıkla değiştirirsiniz, arkası açık.

Arka fan 12cm ve yeterli gibi duruyor. Fakat kaliteli bir 12 cm alabilirsiniz. Arctic'in vardı forumda daha önce konusu geçti bakarsınız ama bu da yeterli bence. Daha büyük fan uymayabilir. Zaten siz kule soğutucuyu takınca kasa içinde sıcaklık genel olarak biraz düşecek. Sadece işlemcinin değil.
Tüm yorumların için çok teşekkürler. İşlemci soğutucusunu takarken bilgisayarı yan masaya yatırmayı düşünüyorum. Acaba ne gibi bir yanlış yapmamam gerekiyor? İlk defa işlemci soğutucusu değiştiriyorum. Çok dikkatli biriyimdir ama inşallah anakartın bir yerine zarar vermem. Termal macunu da peçeteyle temizleneceğini biliyorum çoğu videodan ama kolonya falan kullanmaya gerek var mıdır?

Takarken kasayı duruma göre, yan, ters düz çevireceksiniz. Bazen arkanın vidalar takarken yerinden çıkacaktır 😃. İşlemciye kolonya dökmeyinde, ıslak mendil gibi birşeyle ve peçeteyle temizlenir. Anakarta da birşey dökmez ve çok zorlayıp kırmazsanız hiçbirşey olmaz. O kadar da zordeğil ya. Sök tak.

Takarken kasayı duruma göre, yan, ters düz çevireceksiniz. Bazen arkanın vidalar takarken yerinden çıkacaktır 😃. İşlemciye kolonya dökmeyinde, ıslak mendil gibi birşeyle ve peçeteyle temizlenir. Anakarta da birşey dökmez ve çok zorlayıp kırmazsanız hiçbirşey olmaz. O kadar da zordeğil ya. Sök tak.
Çok sağol. Herşey için teşekkürler.

Çapraz şekilde fanın 4 vidasını sök sonra yavaşça oynatarak çıkar soğutucuyu. Eğer zorlanıyorsa, 4 vida da çıktıysa korkma macuna yapıştığı için zor gelir oynatarak çıkar. Kablosunun nereden çıktığına dikkat et diğerini de oraya takacaksın. Sonra arkadaki siyah plaka boşta kalacak onu da çıkarıp AMD kutusuna her şeyi kaldır. Şimdi sıra işlemci üzerindeki macunu temizlemede normal havlu veya normal peçete ile kenarlardan başlayarak ortaya doğru sil, kenarlarda kalmayınca geri kalanını da kuru peçete ile işlemci üzerine temizle yanlara taşırmamaya çalış, taşarsa da korkma macun zarar vermez dikkatli bir şekilde elinle peçeteyle alabilirsin. Daha sonra arka plakadan başlayarak tüm parçaları tekrar aynı şekilde tak, bir kere yaptıktan sonra sonra sürekli yaparsın :)

Çapraz şekilde fanın 4 vidasını sök sonra yavaşça oynatarak çıkar soğutucuyu. Eğer zorlanıyorsa, 4 vida da çıktıysa korkma macuna yapıştığı için zor gelir oynatarak çıkar. Kablosunun nereden çıktığına dikkat et diğerini de oraya takacaksın. Sonra arkadaki siyah plaka boşta kalacak onu da çıkarıp AMD kutusuna her şeyi kaldır. Şimdi sıra işlemci üzerindeki macunu temizlemede normal havlu veya normal peçete ile kenarlardan başlayarak ortaya doğru sil, kenarlarda kalmayınca geri kalanını da kuru peçete ile işlemci üzerine temizle yanlara taşırmamaya çalış, taşarsa da korkma macun zarar vermez dikkatli bir şekilde elinle peçeteyle alabilirsin. Daha sonra arka plakadan başlayarak tüm parçaları tekrar aynı şekilde tak, bir kere yaptıktan sonra sonra sürekli yaparsın :)

Bu arka plaka ben işlemciyi söktüğüm an düşecek anladığım kadarıyla. Yani ben monte ederken bir arka tarafı tutmam gerekiyor bir ön tarafı. Bu yüzden kasayı yan değil de düz tutmam gerekebilir değil mi? Yan tutarken bir arkadaşımdan yardım alabilirim aslında ama yan daha çok zor olur gibi geliyor bir öneriniz var mı?

İşlemci çıkmayacak üzerindeki soğutucu çıkacak sadece. Sökme işlemi kasa dik dururken, takma işlemi yatık pozisyonda daha kolay arkaya koyduğun şey doğru düşecektir elinle tutmazsan zorlanmamak için arka plakayı taktıktan sonra ben evde terlik üzerine koyuyorum o kısmı ki ön taraftan rahatça takayım, tabi evde birini çağırıp eliyle itmesini de söyleyebilirsin ben yalnız yaşıyorum :)

İşlemci çıkmayacak üzerindeki soğutucu çıkacak sadece. Sökme işlemi kasa dik dururken, takma işlemi yatık pozisyonda daha kolay arkaya koyduğun şey doğru düşecektir elinle tutmazsan zorlanmamak için arka plakayı taktıktan sonra ben evde terlik üzerine koyuyorum o kısmı ki ön taraftan rahatça takayım, tabii evde birini çağırıp eliyle itmesini de söyleyebilirsin ben yalnız yaşıyorum :)

Yanlış yazmışım kusura bakmayın. Arka taraf boşa çıktığında AM4 için olan socketleri taktığımızda da hala boşa düşmeye devam ediyorsa bende sizin gibi arkasına anakart zarar görmesin diye yollanan yumuşak pedi kullanabilirim.

Geri
Yukarı