Assassin's Creed: Valhalla Steam platformuna gelebilir

Çoğu kişi sanki Epic Games yüzünden Steam'e gelmediğini sanıyor. Ubisoft isteyerek Steam'de çıkartmadı bununla ilgili açıklamaları da var. Steam komisyon oranı yüksek olduğu için ve bazı politikalarını sevmedikleri için sadece Epic ve kendi platformunda yayınladı oyunu.
Eğer gelirse Steam bağımlıları sevinebilir. Aynı oyuna sırf Steam'de diye fazladan para verecek hatta aynı oyunu Steam'de de olsun diye tekrar alacak adam çok.

Çünkü Epic kötü.

Sadece oyunu oynayayım yeter bana kafasıyla yaklaşıyorsan bu servislere zaten anlaman çok zor. Ancak oyun alıyorsam yanındaki güzel servislerden de faydalanayım, istediğim zaman ekran görüntüsü alıp arkadaşlarımla paylaşayım, sorun yaşadığımda tartışma konusu açıp destek alabileyim, dilediğim zaman atölye kullanıp modlama yapabileyim vs. istiyorsan Steam'den başka alternatifin yok bile.

Ve insanların ciddi büyük bir çoğunluğu bu tarz özelliklerden faydalanmak istiyor, ben de dahil. Neden aldığım oyunla ilgili daha pek çok farklı işlem yapabilme imkanım varken sadece oynayıp kapatmayı tercih edeyim ki. Sonuçta Epic'e de, Steam'e de verdiğim fiyat aynı olacak o zaman Epic tercih etmemin hiçbir manası kalmıyor ki.
Sırf toplulukta çizdiği resimleri paylaşmak için bile bir oyunun Steam'de olmasını isteyen çok var. Yani bu tarz servislerin temel amacı olan oyun oynatma özelliği bazı insanların umurunda bile değil.
Ha tabii tartışma kısmı da çok iyi. Mesela Spider-Man'in PC portunu yapan ekip Steam'in topluluk sekmesinde paylaşılan hatalar sayesinde oyunun büyük oranda hatalarını giderdi.

Oyun Steam'e çıkmadı diye almamak güzel kafaymış. Ön siparişle Ubisoft'un kendi uygulamasından 215 liraya alıp sorunsuz oynadım. Steam babamın yerimi ona çıkmıyor diye oyunu oynamayayım. Şu platformları babasının malı gibi savunanları anlamak gerçekten güç.
Eğer 1000 tane Steam'i savunmak için sebebi olmamasına rağmen savunan varsa bir 1000 tane de gerçekten Steam'i savunmak için amacı olanlar ve savunanlar vardır.

Sadece oyunu oynayayım yeter bana kafasıyla yaklaşıyorsan bu servislere zaten anlaman çok zor. Ancak oyun alıyorsam yanındaki güzel servislerden de faydalanayım, istediğim zaman ekran görüntüsü alıp arkadaşlarımla paylaşayım, sorun yaşadığımda tartışma konusu açıp destek alabileyim, dilediğim zaman atölye kullanıp modlama yapabileyim vs. istiyorsan Steam'den başka alternatifin yok bile.

Ve insanların ciddi büyük bir çoğunluğu bu tarz özelliklerden faydalanmak istiyor, ben de dahil. Neden aldığım oyunla ilgili daha pek çok farklı işlem yapabilme imkanım varken sadece oynayıp kapatmayı tercih edeyim ki. Sonuçta Epic'e de, Steam'e de verdiğim fiyat aynı olacak o zaman Epic tercih etmemin hiçbir manası kalmıyor ki.
Hocam bu platformların amacı dijital olarak oyunları kullanıcıya güvenli bir şekilde ulaştırmak. Siz Instagram, Twitter gibi uygulamalarla karıştırdınız heralde. Bu servisleri anlaman çok zor demişsiniz bir de. Saydığınız her şeyin çok fazla alternatifi var örnek olarak modlama mı istiyorsunuz girin nexusmod'a ya da moddb'ye veya başka güvenli mod sitelerine, sorun mu yaşadınız yazın Google'a ne sorun yaşıyorsanız binlerce çözümü çıksın Steam'de konusu açılanlar dahil. Bunun için oyunu illa ki Steam'den almanıza gerek yok.

Oyun fiyatı aynıysa tabi ki gidin alıştığınız yerden Steam'den alın ama insanlar orijinal oyunu daha ucuza almak varken yine gidip aynı oyuna fazladan para verip Steam'den alıyorlar.

Genç yaşta arkadaşlarda bu steam alışkanlığı daha çok var. Çünkü eskiden ne Steam vardı ne saat kasma ne başarım ne atölye ne oynadığın oyunları sergilediğin profil. Oyunu elde ederdin, bir şekilde oynardın, bitirirdin, zevkini alıp sonra silerdin. Şimdi neler neler varmış hey gidi.

Çünkü Epic kötü.
Uygulama yetersiz ama oyun aynı oyun.

Hocam bu platformların amacı dijital olarak oyunları kullanıcıya güvenli bir şekilde ulaştırmak. Siz Instagram, Twitter gibi uygulamalarla karıştırdınız heralde. Bu servisleri anlaman çok zor demişsiniz bir de. Saydığınız her şeyin çok fazla alternatifi var örnek olarak modlama mı istiyorsunuz girin nexusmod'a ya da moddb'ye veya başka güvenli mod sitelerine, sorun mu yaşadınız yazın Google'a ne sorun yaşıyorsanız binlerce çözümü çıksın Steam'de konusu açılanlar dahil. Bunun için oyunu illa ki Steam'den almanıza gerek yok.
İşte Steam sadece oyun alıp geçtiğin basit bir platform değil, Steam tam da örneğini verdiğin Twitter gibi bir platform. Tek farkı Steam'in sadece oyuncuları hedef alıyor olması. Epic Games'in amacı sadece oyunları satmak olabilir ancak Steam aynı zamanda oyuncular için bir sosyal medya.

Her şeyi tek bir uygulama menüsünden kolayca halletmek varken neden NexusMods'a gireyim, neden destek almam gerektiğinde internette uzun süreler araştırma yapayım, arkadaşlarıma oyunda karşılaştığım ilginç şeyleri göstermek ve onların tepkilerini almak için başka yazılımlara veya platformlara neden ihtiyacım olsun? Bir oyunun incelemesini yazmam için veya sevdiğim bir oyunla ilgili başarım tamamlama rehberi yazmak için neden kendi kişisel websitemi oluşturmam gereksin, bunların hepsi Steam'de var zaten, neden iyi bir hizmet varken kötü bir hizmeti tercih edeyim derdim ne benim?

Dediğiniz eski zamanlar 2000'lerin başı, hatta belki daha eski. Bırakın da bir şeyler değişsin ve gelişsin, oyunların yanında verilen hizmetler bu kadar hafife alınacak şeyler değiller.

"Korsan kullanım fiyat problemi değil bir hizmet problemidir" - Gabe Newell

Şimdiye kadar sattığının bir o kadarını daha satar. Bunu herkes bilir. 2 oyunla Steam gerilemezdi bunu da herkes bilir. Sonuçta yıllara yaygın kütüphanemiz var. Arkadaşlarımız var paylaşım yapıyoruz vs. vs. Odyssey'de 250 saatim var yeni bitti. Steam'e gelene kadar sıkılmam geçer iyi zaman oldu bu.

İşte Steam sadece oyun alıp geçtiğin basit bir platform değil, Steam tam da örneğini verdiğin Twitter gibi bir platform. Tek farkı Steam'in sadece oyuncuları hedef alıyor olması. Epic Games'in amacı sadece oyunları satmak olabilir ancak Steam aynı zamanda oyuncular için bir sosyal medya.

Her şeyi tek bir uygulama menüsünden kolayca halletmek varken neden NexusMods'a gireyim, neden destek almam gerektiğinde internette uzun süreler araştırma yapayım, arkadaşlarıma oyunda karşılaştığım ilginç şeyleri göstermek ve onların tepkilerini almak için başka yazılımlara veya platformlara neden ihtiyacım olsun? Bir oyunun incelemesini yazmam için veya sevdiğim bir oyunla ilgili başarım tamamlama rehberi yazmak için neden kendi kişisel websitemi oluşturmam gereksin, bunların hepsi Steam'de var zaten, neden iyi bir hizmet varken kötü bir hizmeti tercih edeyim derdim ne benim?

Dediğiniz eski zamanlar 2000'lerin başı, hatta belki daha eski. Bırakın da bir şeyler değişsin ve gelişsin, oyunların yanında verilen hizmetler bu kadar hafife alınacak şeyler değiller.

"Korsan kullanım fiyat problemi değil bir hizmet problemidir" - Gabe Newell
Hocam burada ayrı düşünüyoruz o zaman çünkü ben Twitter platformunu da sevmiyorum ve kullanmıyorum. Bazı kişilere göre bu tarz durumlar vazgeçilmez geliyor anlıyorum ama Benim için oyuna parasını verip ulaşmam yetiyor. Diğer saydığınız özellikler pek umurumda değil, kullanıcı incelemeleri hariç çünkü çoğu kişi bunlara göre oyunu alıp almamaya karar veriyor yararlı bir durum yani.

Steam'i ben de seviyorum sadece oyuna daha ucuza ulaşmak varken Epic Kuponu ya da bedava verdiği oyunlar gibi veya Game Pass gibi veya Amazon Prime Gaming gibi, bu tarz yerleri de tercih ediyorum. Oyun Steam'e gelmedi diye oynamamazlık etmiyorum. Epic Games'in gelişmesini isterim ve desteklerim çünkü rekabet olması biz kullanıcılara yarıyor ama millet Epic çöp oradan oyun alınmaz deyip sığ bir düşüncede kalıyorlar.

Oyunu PS4'e alıp 120 saatin ardından bitiremeden PS4'ü sattığım için PC'de bu sefer tüm DLC'ler ile bir daha alıp baştan bir daha 120 saat+ DLC'ler için 30 saat gömdükten sonra açıkçası hiç alasım yok. Belki AC Mirage Steam'e gelirse ki belli ki Ubisoft Steam'in politikasını sevmemesine rağmen PC'de ne kadar büyük bir oyun platformu olduğunu anladığı için gelecek onu alırım. Oyunu 60 dolar(270TL) yaparlar aynı diğer platformlarda olduğu gibi fakat acaba indirim yaparken yeni bir oyun gibi mi baz alırlar yoksa 2 yıllık bir oyun olarak baz alıp 6 Aralık'tan yaklaşık 2 hafta sonra başlayacak Kış indirimlerinde 80-100TL arası fiyatlara kadar düşecek mi göreceğiz. Bu arada ya Complete ya da Standart Edition alın derim. Diğer 2 paket çokta iyi değil. Hele Deluxe paketin içinde gelen silahlar 1-2 saat sonra işlevsiz kalabilir.

Umarım Far Cry 6 ve AC Mirage'de gelir. Far Cry 6'yı Epic'te almama rağmen oyunun optimizasyonu yüzünden oynayamamıştım. Steam'e gelene kadar bir kaç güncelleme alsa aslında çok iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı