ASUS B450 Plus Gaming İşlemci ve RAM OC Sorunu

daggeoron

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
ASUS B450 Plus Gaming
Ryzen 5 2600x
GTX 1060 6 GB
Corsair 8GB Vengeance LPX Siyah 3000 MHz CL16 DDR4 (CMK8GX4M1D3000C16)

Sistemi toplayalı yaklaşık 2 ay oldu. İşlemciyi OC'lemeye çalıştığımda sadece 3.8 GHz kadar OC'leyebildim. Fakat 4.25'e kadar desteği olduğunu biliyorum. AMD'nin Stock fanını kullanıyorum bu arada. RAM'de ise sıkıntı daha büyük 3000 MHz olan RAM hiçbir şekilde o ayarda çalıştıramadım sabit 2133 MHz çalışıyor ve o ayardan daha yükseğinde de çalıştıramıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'inizin 2133 MHz çalışmasının sebebi Biosta xmp modunu açmamış olmanız diye tahmin ediyorum. Bunun dışında işlemcinizi OC yaparken voltage değerlerini değiştirmeyi denediniz mi yoksa sadece frekans değerini 3.8 mi yaptınız?

Merhaba bende de aynı ram den var.ayni Asus tuf anakarttan sipariş verdim.fakat Anakartin destek sayfasından uyumlu ramlerin listesini kontrol ettiğimde bizim CMK8GX4M1D3000C16 listede yer almıyor.sizde son durum nedir ramleri 2933 e cekebildiniz mi.Problemse eğer bende Asus tuf Anakarti iade değişim deneyeceğim.

Ram max 2733 mhz de çalıştı..Fakat bir süre sonra donma kitlenme yapıyor.2133 mhz de problem yok.Anakartın uyumlu listesinden kingston predatör 3200 cl16 aldım.3000 mhz cl15 değerinde çalışıyorlar.

Son düzenleme:
Merhaba bende de aynı ram den var.ayni Asus tuf anakarttan sipariş verdim.fakat Anakartin destek sayfasından uyumlu ramlerin listesini kontrol ettiğimde bizim CMK8GX4M1D3000C16 listede yer almıyor.sizde son durum nedir ramleri 2933 e cekebildiniz mi.Problemse eğer bende Asus tuf Anakarti iade değişim deneyeceğim.

Ram max 2733 mhz de çalıştı..Fakat bir süre sonra donma kitlenme yapıyor.2133 mhz de problem yok.Anakartın uyumlu listesinden kingston predatör 3200 cl16 aldım.3000 mhz cl15 değerinde çalışıyorlar.
Yok kardeşim malsef bende durum hala aynı. Dediğin gibi anakartla uyumlu olmadığından dolayı bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Sistemin hayırlı olsun bu arada.
RAM'inizin 2133 MHz çalışmasının sebebi Biosta xmp modunu açmamış olmanız diye tahmin ediyorum. Bunun dışında işlemcinizi OC yaparken voltage değerlerini değiştirmeyi denediniz mi yoksa sadece frekans değerini 3.8 mi yaptınız?
Hocam ram anakartla uyumlu değilmiş sıkıntı orada sanırım. Biraz geç oldu cevap ama genede teşekkür ederim. Xmp modunu açmıştım ama olmamıştı dediğim gibi. Voltage değerlerini ellememiştim.

Böyle bir konu açtığınız için teşekkür ediyorum. Yoksa ben de asus b450 plus gaming alıyordum. Umarım en kısa süre içerisinde probleminiz çözülür.

Böyle bir konu açtığınız için teşekkür ediyorum. Yoksa ben de asus b450 plus gaming alıyordum. Umarım en kısa süre içerisinde probleminiz çözülür.
Hocam ana kartta herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum sorun benden kaynaklı galiba. Ram uyumluluklarına bakmamıştım.
Genede tam bir açıklama yapabilecek olan varsa memnun olurum. Sorun anakartla uyumlu olmaması mı yoksa başka bir sıkıntımı var. Rami değiştirmeyi bile düşünüyorum şuan.

Hocam ana kartta herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum sorun benden kaynaklı galiba. Ram uyumluluklarına bakmamıştım.
Genede tam bir açıklama yapabilecek olan varsa memnun olurum. Sorun anakartla uyumlu olmaması mı yoksa başka bir sıkıntımı var. Rami değiştirmeyi bile düşünüyorum şuan.

Bence sorun anakartın ram ile uyumlu olmaması. Sanırım BIOS güncellemeleri yollarayarak uyumlu hale getiriyorlar. Ve henüz böyle bir bios güncellemesi ASUS B450 PLUS'a gelmemiş. TOMAHAWK'ı kontrol ettiğimde böyle bir güncelleme mevcut.

Bence sorun anakartın ram ile uyumlu olmaması. Sanırım BIOS güncellemeleri yollarayarak uyumlu hale getiriyorlar. Ve henüz böyle bir bios güncellemesi ASUS B450 PLUS'a gelmemiş. TOMAHAWK'ı kontrol ettiğimde böyle bir güncelleme mevcut.
Aynen dostum. Umarım en yakın zamanda güncelleme gelir.

Arkadaşlar bi türlü remleri 3000 Mhz cekemiyodum sorun yasıyordum cozumu rem sılotlarını A1 A2 A3 A4 olmak üzere 4 slot bulunmkata bu sorunu A2 ve A4 e takarak çozdum Kesinlikle 4 Adet rem takmadıkca A1 ve A3 Kulanmayın A2 ve A4 Takarsanız sıkıntı kalkıcaktır

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı