ASUS ROG G15 G513rm için en iyi Armoury Crate ayarları nedir?

Kesinlikle kapatmanızı öneriyorum. Farkı bile hissedilmeyecek bir FPS kaybı için 15-20 derece daha sıcak çalıştırmaya gerek yok işlemciyi. Açık kalmasını önermiyorum. Şu videoyu izleyerek kapatabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ayarı bende yapayım bari umarım işe yarar. Bu aralar sınırda çalışıyor cihazım çünkü.Yapmadan önce hocam siz hangi pil ayarında kullanıyorsunuz cihazı? Ona göre Turbo boostu kapatacağım çünkü ben Uzun Ömürlü Pil Modu'nda kullanıyorum.

Bu ayarı bende yapayım bari umarım işe yarar. Bu aralar sınırda çalışıyor cihazım çünkü.Yapmadan önce hocam siz hangi pil ayarında kullanıyorsunuz cihazı? Ona göre Turbo boostu kapatacağım çünkü ben Uzun Ömürlü Pil Modu'nda kullanıyorum.
Ben Armoury Crate üstünden seçiyorum modları. Oradan yaptığın seçimler direkt güç ayarlarına da geliyor zaten. Ben normal takılırken performans modu, oyun oynarken turbo modu seçiyorum.
1674744721218.png

Ben Armoury Crate üstünden seçiyorum modları. Oradan yaptığın seçimler direkt güç ayarlarına da geliyor zaten. Ben normal takılırken performans modu, oyun oynarken Turbo modu seçiyorum.
Eki Görüntüle 1646181

Kastettiğim MyASUS uygulamasındaki pil ayarları hocam. Sürekli batarya da tuttuğum için uzun ömürlü pil modu'nda kullanıyorum.

Genelde rekabetçi oyunlarda FPS farkı olur. Diğer oyunlarda hiç FPS farkı olmaz bile. Ben Rainbow Six Siege ile test yaptığımda 5-10 FPS gibi bir fark gördüm lakin sürekli bir fark değildi. Bazen 5-10 FPS daha az alıyordum sadece. Lakin kurtardığım sıcaklık 20 derecelere yakın. Hesabı siz yapın. Çalışması için hakikaten bir sebep yok. Ayrıca ürününüzün ömrüne de katkı sağlarsınız böylece.
Kapattım, oyunlarda gözle görülür bir fark hissedemedim fakat masaüstünde sanki kasıyor gibi, belki minimum işlemci kullanımını 100'den 5'e çektiğim için böyle oldu.

Her neyse ayarı şöyle güncelledim, performans ve turbo modunda açık sessiz modda kapalı. Zaten oyuna girmezsem sürekli sessiz modda kullanıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba. ASUS ROG STRIX G15 G513rm kullanıyorum. Güncel Armoury Crate ayarlarım aşağıdaki resimde görüldüğü gibi. CPU Boost kapalı. Oyun oynamasam da Turbo ayarın açık olmasında bir sorun var mı? GPU mode kısmında Ultimate ayarını açmıyorum. Açmam iyi olur mu? Onu da sürekli açık şekilde kullanabilir miyim? Sürekli değiştirmekten bıktım.

Eki Görüntüle 1642459

Hocam cihazi CPU Boost kapali kullanmanizin yaninda sogutucu kullaniyor musunuz? Ben de ayni cihazi kullanıyorum fakat bostayken sizin kadar dusuk derecelerde calismiyor merak ettim acikcasi.

Hocam cihazi CPU Boost kapali kullanmanizin yaninda sogutucu kullaniyor musunuz? Ben de ayni cihazi kullanıyorum fakat bostayken sizin kadar dusuk derecelerde calismiyor merak ettim acikcasi.
Arkadas hem turbo boostu kapstmis hemde turbo fan ayarlarinda kullaniyor. Baya ses cikiyodur rpm seviyesine bak. Sana tavsiyem turbo boostu kapat manuel ayarlarindan 50 derece de %1 calisan fan seviyesi ayarla baya az fan sesi cikar ve 50 ustune cikmaz sicakligin

Arkadas hem turbo boostu kapstmis hemde turbo fan ayarlarinda kullaniyor. Baya ses cikiyodur rpm seviyesine bak. Sana tavsiyem turbo boostu kapat manuel ayarlarindan 50 derece de %1 calisan fan seviyesi ayarla baya az fan sesi cikar ve 50 ustune cikmaz sicakligin
Peki onu anladim ama GPU sicakligi daha fazlasiyla dusuk, bunun hakkinda da fikriniz var mi?

Peki onu anladim ama GPU sicakligi daha fazlasiyla dusuk, bunun hakkinda da fikriniz var mi?
Gpu bostayken daha az ısınır çünkü yaptiginiz aktiviteler islemci gerektiren aktiviteler. Googleda takilirken video izlerken ekran kartina yük binmez.

Alüminyum laptop standı kullanıyorum sadece. Ayrıca boştayken de turbo ayarda olduğu için fanlar sayesinde baya serin çalışıyor. Lakin performans moduna ya da sessiz moda aldığımda boştayken 50-70 derece gibi geniş bir skalada geziyor. Boştayken 70 dereceyi görmesi hoşuma gitmediği için turbo modda çalıştırıyorum genelde. Açıkçası bu konuya da bir çözüm bulmam gerek. Normal kullanımda turboda olması fan ömrünü düşürür mü acaba? Ya da sessiz modda uzun saatler kullanımı yüksek sıcaklıklardan ötürü işlemci ömrüne zarar verir mi?

Mesela tam şuan performans modunda ve 55 derecelerde seyir ediyor. Tam şu saniyede 53 dereceye düştü mesela. Fanlar çalışmıyor. Sadece Brave tarayıcıda 2 sekme açık.

Alüminyum laptop standı kullanıyorum sadece. Ayrıca boştayken de Turbo ayarda olduğu için fanlar sayesinde bayağı serin çalışıyor. Lakin performans moduna ya da sessiz moda aldığımda boştayken 50-70 derece gibi geniş bir skalada geziyor. Boştayken 70 dereceyi görmesi hoşuma gitmediği için Turbo modda çalıştırıyorum genelde. Açıkçası bu konuya da bir çözüm bulmam gerek. Normal kullanımda Turbo'da olması fan ömrünü düşürür mü acaba? Ya da sessiz modda uzun saatler kullanımı yüksek sıcaklıklardan ötürü işlemci ömrüne zarar verir mi?

Mesela tam şu an performans modunda ve 55 derecelerde seyir ediyor. Tam şu saniyede 53 dereceye düştü mesela. Fanlar çalışmıyor. Sadece Brave tarayıcıda 2 sekme açık.

Anlıyorum ki bana sorunlu cihaz falan gelmiş. Bu ne abi? Bana hiçbir zaman bu kadar soğuk bir performans vermedi bu cihaz. Pil modunuz hangisi hocam?

Geri
Yukarı