Atatürk düşmanlarına dur demeliyiz

Bence Atatürk'e saygı duymamak suç olmalı, ulan adamın kurduğu ülkede yaşıyorsun adama hakaret ediyorsun. Ülkemizde maalesef böyle şeyler hafife alınıyor.

Teistler de der ki ateistlere;
"Tanrının yarattığı evrende yaşıyorsun ve tanrıya saygı duymuyorsun. Bu suç olmalı!"

Gel gör ki, kimse kimseye saygı duymak durumunda değil.

Dediklerinin anlamı hiç hoşuma gitmedi. Ancak tespit muhteşem.

İsimlere takılı kalınması hayat felsefeme ters. Okullarda ve her yerde fazlasıyla militarist bir şekilde Atatürk heykeline doğru sıraya girilmesi falan baştan aşağıya bana yanlış gelen şeyler.
Bunları neden anlatıyorum? Sen bir ideolojiyi insanlara dikte edersen, ters teper. Atatürk'e karşı olan kitlenin nedeni budur.

Şimdi de din dikte edilmeye çalışılıyor bir şekilde, göreceksiniz ki dine karşı bir kitle de oluşacak. Dolayısıyla hiç bir ideoloji insanlara dikte edilmemeli. Atatürk'e mason diyen desin, değil diyen aksini iddia etsin. Bunun bize ne gibi bir faydası olacak ki bu saatten sonra? Geleceğe bakmamız gereken yıllarda halen daha neleri tartışıyoruz. Bana çok sığ geliyor.

HDP'liler çok mu Atatürkçüler? Fakat CHP ile ittifak yapabiliyorlar değil mi? Demek ki olabiliyormuş. Çok da takılmamak lazım.

İsimlere takılı kalınması hayat felsefeme ters. Okullarda ve her yerde fazlasıyla militarist bir şekilde Atatürk heykeline doğru sıraya girilmesi falan baştan aşağıya bana yanlış gelen şeyler.
Bunları neden anlatıyorum? Sen bir ideolojiyi insanlara dikte edersen, ters teper. Atatürk'e karşı olan kitlenin nedeni budur.

Şimdi de din dikte edilmeye çalışılıyor bir şekilde, göreceksiniz ki dine karşı bir kitle de oluşacak. Dolayısıyla hiç bir ideoloji insanlara dikte edilmemeli. Atatürk'e mason diyen desin, değil diyen aksini iddia etsin. Bunun bize ne gibi bir faydası olacak ki bu saatten sonra? Geleceğe bakmamız gereken yıllarda halen daha neleri tartışıyoruz. Bana çok sığ geliyor.

HDP'liler çok mu Atatürkçüler? Fakat CHP ile ittifak yapabiliyorlar değil mi? Demek ki olabiliyormuş. Çok da takılmamak lazım.
Aslında Atatürk belirli kavramların dikte edilmemesi için laikliği getirdi. Laiklikte herkesin düşüncesi yaşamı ve inancı bireyseldir. Ancak bir noktayı gözden kaçırdı kendisinin dikte edilebileceğini hesaba katmadı. Aslında bu antikemalist kitlenin oluşmasında her pis işi yapıp Atatürkçülüğe sığınan bir kitlenin varlığı darbe yapıp ülkeyi geriye götüren kukla paşalar 80 darbesinden bahsediyorum. O evren maşa sözde Atatürk ilkelerini yeniden inşa etmek için yönetime el koymuş. O maşa kürd sorununu başlattı pkk'nın temelini attı Yunanistan'ın natoya alımını veto etmedi ABD ne isterse onu verdi kukla gibi biriydi. Yani uzun lafın kısası senin dediğine çıkıyor eskiden her pis işi yapıp Atatürkçülüğe sığınılıyordu. Şimdi her pis işi yapıp dinciliğe sığınılıyor.

Yani bu durum hem antidinci hem de antikemalist kitleyi oluşturdu.

Hocam ilginç bir bakış açınız var ve beğendim.

Ben şahsen özellikle YouTube'da böyle bir olayla karşılaşırsam üşenmeden gerekli bildirimi YouTube'a videonun kaldırılması için gerekeni iletiyorum ve çoğunlukla ilgileniyorlar ve uzun süre video paylaşamasa bile iğrenç düşünceleri kendine kalıyor, halkı kışkırtamıyor. YouTube'u 10 yaşında çocuk bile kullanıyor ve böyle bir videoyla karşılaşırsa karar verme ve düşünme yetisi onda olmadığından dolayı maalesef Atatürk'e nefret besleyerek büyüyor ve gerçekten üzücü bir durum. Sadece Atatürk değil ülkede linç kültürü var koskoca Yunanistan Başkanı "Türklerin canı sıkıldıkça bize sarıyor" tarzında yorumlanabilecek bir açıklama yaptı geçen günlerde koca bir ülkenin başkanı ve bazen "Ermenilere ve Yunanlara yapılan editleri Türkler için yapsam Twitter'da kaç sayfa idamımı istemek için hashtag paylaşır?" şeklinde düşünüyorum. Canı sıkılan birisine sarıyor son zamanlarda milli değerlere kadar ilerledi olay bir dur demek lazım.

Ayrıca bir diğer düşüncem okullarda 4. sınıf çocuğuna "Atatürk olmasa şu an Türkçe konuşmuyorduk, bağımsız değildik." şeklinde işlenen müfredat çocuğun beynini yıkayıp eleştiriye kapatıyor. Atatürk'ün kutsallaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum ve bu bir insan insan, insan olduğundan dolayı hataları var fakat hiç bir müfredat, eğitimci, tarih kanalları Atatürk'ün kusurlarından bahsetmiyor. Fransızlar, İngilizler sınır ötesi bir devlet ve Atatürk olmasa bile Türkler tarihte asla zincirlenemedi bir bağımsızlık kıvılcımı yanar Ali yakar, Mehmet yakar direniş olmama ihtimal düşük olsa bile olmadığı taktirde bile dekonolizasyon dönemine kadar manda olarak yaşayıp dekolonizasyon döneminde Afrika ve Asya ülkeleri gibi bağımsızlığımızı ilan ederdik.

Atatürk önemli bir figür ve kendisine çok büyük saygı duyuyorum. Senin de düşüncen çok güzel ama talep göreceğini sanmıyorum ama burada paylaşırsan ve gerçekten bilgi değeri taşıyorsa elimden geldiğince kitlelere yayılmasında destek olurum.

Hepsi o Popcorn yüzünden.Bunlara göre Türk tarihi Osmanlı'dan başlıyor.Bunlar bir proje.Menderes döneminden itibaren bunu yapmaya çalışıyor.Atatürk'den ve ilkelerinden uzaklaştırıp dine yaklaştırıyorlar.Böylece daha güzel koyunlar olacağız.Beni yanlış anlamayın din öğretilmesin demiyorum.Öğretilsin ama ikisinden de doğru miktarda öğretilsin. Doz herşeydir.

Geri
Yukarı