Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Şu sorunun sorulması bile üzücü. İnsanlara özgür yaşam hakkı verilmeyip aslında veriliyormuş gibi davranmaları üzücü. Yaptıklarının aslında olayı daha kötüleştirdiğinin ve kendileri için de iyi olmayacağını bilememeleri üzücü. Nereden tutsanız elde kalan bir durum işte. İnsanların düşünüp sorgulayıp davranışlarının sebebini aramadıklarının göstergelerinden birisi daha.

Ailenin tepkisini en iyi ölçebilecek kişi sizsiniz. Tepkilerinin olumlu olabileceği üzerine şüphe yaşıyorsanız içinizde kalmasını tercih ederim, çokta mühim değil açıklamak zaten İslam dininde zorlama olmadığı ayetlerle de belirtilmiş.

Değilim, ikisinin arasındayım.

Ailem de böyle idi, o yüzden rahat rahat tartışıp konuşabiliyorduk.

Aileniz dindarsa, denemeyin. Söylemek zorunda değilsiniz:)

Şöyle ki oturup karşılarında böyle böyle şeklinde bir açıklama yapmadım. Ancak bildiklerine eminim. Kimseden hiç bir şey saklamam, sorsalar evet derim ancak gidip de ben buyum şuyum diye açıklama yapma zorunluluğu hissetmiyorum.

Din seçimi için 16-18 yaş sınırlaması getirilmeli ve reşit olmayan, aklı ermeyen hiç bir birey sırf ailesi sahip diye bir dine maruz kalmamalı. 16-18 yaşına eriştiğinde tüm Dünya dinlerini araştırıp kendi kararını vermeli. Araştırıp araştırmamak hatta seçim yapıp yapmamakta kendi seçimi olmalı.

Saygı duyacak bir tipse annen baban açıklayabilirsin. Hayırsa 18 yaşını geçmeyi ve ekonomik özgürlüğünü almayı bekle bence yoksa hayatı zindan ederler kendi arkadaşımdan biliyorum.

Soylememek daha iyi. Hem neden soyleyesin? Ibadet kisminda zorlarlarsa ibadet etmek istemedigini soylersin verecekleri tepki buna gore olur zaten zamanla anlarlar az cok. Yani benim durumum boyle oldu.

Dar görüşlü bir ülkede yaşıyoruz. Açıklamanızı önermem.

Verdiği karar da nasıl bir yanlışlık var? Her böyle konunun altına gelmek zorunda mısınız?
Sizin gibiler oldukça bu insanlar bunu kolay sanıyor, asıl siz gelmeyin, yargılanacaksınız siz bundan çocuk oyuncağı değil bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı