Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

Bu konuda da 1000 yıl değil "50'si eksik 1000 yıl" tabiri vardır ki bunun da "çok uzun süre" manasında deyim olduğuna dair yorum da mevcuttur.
Sizin gibiler her türlü kılıfı bulduğu için günümüz bilimine uydurmak için çok uzun süre dersiniz, bu dediklerinizi anca müritlerinize yedirirsiniz. Ayrıca hadislerdeki Adem'in yaşı sözleri, "Adem 930 yıl" söylemi de Tevrat'tan uyarlanma. Nuh'un 950 yıl yaşamasına mı takılalım? Şimdi hangi mantıkla Sapiens türünün 950 yıl yaşadığını iddia eden bir şeyi mantıklı buluyorsun? Adem'in 60 metre boyunda olduğunu, Arapların devasa boyutta Adem'i resmettikleri elbiseden bahsetmedim bile. Arap kendi dilinde yazdığı kitabı bilmiyor, bir siz tek kelime Arapça bilmeyenler Araplara din öğretiyorsunuz güya.

Bir şeyi inkar ettiğim yok. Mealciler olarak kimi tarif ettiğinizi bilmiyorum.
İnkar etmeseydin göz göre göre bilimsel yanlışları görmezden gelip ayetleri işinize göre kıvırmazdınız. Bilindik mealcilerin hepsi de dediğim şeyi yazmış.

Bilim karşısında çaresiz kaldığınız için ekmek tekneleriniz elinizden gitmesin diye ayetleri bilime uyduran sahtekar bir kitlesiniz. Meallerde açıkça yazan şeyleri orada o anlamda demek istemedi demek açıkça düzenbazlıktır.

Bu zaten kitapta yok. Bunu iddia edip de dini bildiğinizi söylemeniz abes. Hırsız için el kesme hükmünden sonraki ayette de "kim düzelirse merhamet edin" denir.
Ayetler ve hadisler bir bütündür. Şeriatla yönetilen tüm ülkelerde bu ceza var. Adamlar bir yerlerinden uydurmuyor, dinlerinin emrettiklerini yerine getiriyor. Senin mantığına uymuyor diye bunlar da dinimde yok diyemezsin. Kendi kafanıza göre bir din uydurmuşsunuz, Arapların yaptıkları şeylere onlar kitapta yok diyerek dininizi insancıl hale getiremezsiniz. Recm, el kesme gibi şeyler inandığın dinde var ve bunu savunmak, bunu normalleştirmek insanlık suçudur. Bir tanrının kadını recm etmesi ve el kesmesini normal karşılamak için de insanlıktan nasibini almamak gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnkar etmeseydin göz göre bilimsel yanlışları görmezden gelip ayetleri işinize göre kıvırmazdınız. Bilindik mealcilerin hepsi de dediğim şeyi yazmış.

Attığım yazıyı okumadıniz sanırım. Bu konularda mealcilerin yorumu kendini bağlar. Adem'in yaratılış şekli hak veya hükmü etkilemez.

Ayetler ve hadisler bir bütündür.

Degildir. Kuran'a uyuyorsa uyulur, Kuran'da olmayan hüküm varsa şüphe ile yaklaşılır. İstediğinizi bu hadiste var diyerek uygulayamazsınız. Uygularsanız, kendi adaletinizi inşa etmiş olursunuz ve verdiğiniz kötü örneklerdeki gibi insanlar refahtan uzak bir hâlde yaşarlar.

Çünkü dürüst ve bilgili insanlar kendi tözünün sorumluğunu alır.

İnsanın kendi tözü ne demek? Töz, Tanrı'dır zaten. İlktir. Her şeyin ana unsurudur.

İnsanın kendi tözü ne demek? Töz, Tanrı'dır zaten. İlktir. Her şeyin ana unsurudur.
Yarattığınız tanrının ardına saklamayın artık. Sizi tanrıya bağlayan tek şey artık ölüm korkusudur. Yarattığınız sanrılar ile bu dünyaya yeterince zarar verdiniz. Sen sanıyor musun ki 100 yıl sonra insanların dindar kalacağını? Cevap bulamadığınız soruların her birinin ardına tanırılarınızı koydunuz. Ama artık o soruların bu dünyada gerçek karşılığı olan cevapları var. Artık ne bir dine ne de tanrılara ihtiyacımız var.

@494722 kelime anlamından bahsediyorum. Genel olarak manasız bir cümleyi, sanki bir anlamı varmış gibi atıyorsunuz. "Kendi varlığının sorumluluğunu alır" deseniz olabilir mesela.

Kısacası mavi saçlı veya pembe saçlı, sokakta cosplay ci gibi gezen ergenler.

Mehdi, deccal, sünnet (tıbbi) ve daha bir ton zırvanın kur'an'da yer almıyor oluşunu saymıyorum bile. Sünnilik farklı, İslam farklı bir dindir.

Bunu gelde Antakyalılara anlat 🤣 (İskenderunluyum ve alevi değilim). Onlara göre islamiyet Hz. Ali demek, islamiyet alevilik demek.

Son düzenleme:
Degildir. Kuran'a uyuyorsa uyulur, Kuran'da olmayan hüküm varsa şüphe ile yaklaşılır. İstediğinizi bu hadiste var diyerek uygulayamazsınız.
Oh ne güzel dünya ya işine gelince Kuran dışı değil, işine gelmeyince Kuran da böyle bir şey yok hadisler yalan diyerek işin içinden çık boşuna sahtekar demiyoruz. Tüm şeriatle yönetilen Arap ülkeleri akılsız bir sen mi akıllısın, onlara göre sorun olmuyor da sana göre mi sorun oluyor? Adama bak ya, sen kimsin. Kendi istek ve ihtiyaçlarına göre bir din uydurmuş mantığıma uymuyorsa mealcinin yorumu kendisini bağlar, hadisler önemsiz, işine gelince de farklı mealcinin yorumunu at orada bunu demek istedi söyle. Sahtekar ve korkak adamın tekisin. Ölüm korkusu gözünü ve aklını kör etmiş. Kendi kendine bir tanrı ve din uydurmuşsun, dediğin şeylerin semavi din ve tanrısıyla uzaktan yakından alakası yok.

Bu konularda mealcilerin yorumu kendini bağlar. Adem'in yaratılış şekli hak veya hükmü etkilemez.
Sana uyunca yorumu kendini bağlamıyor ama kıvırmayı iyi biliyorsun. Yalan ağzınıza yuva yapmış.

Sana uyunca yorumu kendini bağlamıyor ama kıvırmayı iyi biliyorsun. Yalan ağzınıza yuva yapmış.

Bu konulara takılmıyorum diyorum. Anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Yorumları da sizin zannettiğiniz gibi hakim bir görüş olmadığı, bu tartışmaların daha 9 yy. da bile yapıldığını anlayabilmeniz için atıyorum ama nafile bir çaba. Benim için Adem yaratılmıştır, hükümlerim de hakka uymalı ve hesabını verebileceğim şekilde olmalıdır. İslamın tüm hususlarının uygulanmadığı (misal ekonomik zorunluluklar) bir ortamda, hırsızın elini kesebilecek cürretim yok. Kesmemeyi seçmemin de yolu açık. Hakkımda da istediğiniz zanna kapılabilirsiniz. Neticede çok da mühim değil.

Müslüman'ı var elbette ama ateisti, agnostiği falan daha çok var. Neden acaba?

Elinizde kesin veriler var sanırım. Birincisi felsefe denen şeyin tanımı ne ola ki onunla en çok uğraşan kesim ateist, agnostik olsun? Eğer felsefeye basit bir "sorgulama döngüsü"olarak bakarsak kimin neyi ne kadar çok sorguladığını ve bunu ne kadar kaliteli yaptığını ölçecek ve sınıflandırmaya ayıracak bir metodumuz veya aletimiz olduğunu sanmıyorum helede bu kara kutu gibi olan insanın iç aleminde oluyorsa... Bence tespitiniz haddinden fazla cesurca.

Geri
Yukarı