Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Yurtdışını bilmiyorum ama Türkiye'deki aileler söz konusu çocukları olduğunda fazlasıyla kendi istedikleri gibi olmalarını istiyorlar. Çocuk mutlu iken ailesi onların istediği gibi olmadığı için mutsuz oluyor. Bu birçok konuda böyle. Misal evlilik. Sırf bu yüzden evlatlarını reddeden aileler biliyorum.

Yetişkin yaşa gelmiş aile bireylerinin tercihlerine saygı duymak ve onların mutluluğunu en başa koymak gerekiyor. İleride mutsuz olacaklarını düşünsek bile çok fazla üstlerine gitmemek gerekiyor.
Zaten burada da annen üzülmesin diye aklına yatan yoldan vazgeçmen mümkün değil. Sonuç olarak rol de yapamazsın. Şöyle olursa annem üzülür böyle olursa babam üzülür vs. vs. Onlar gerçekten seni seviyorlarsa sen mutluyken mutlu, mutsuzken mutsuz olmaları gerekiyor.

Tabi ki kendi düşüncelerini aktaracaklar. Ama zaten yapılan en büyük yanlış aşırı tepki göstermek oluyor. Çünkü tepki tamamen ters tepiyor.

Annem üzülmesin diye kararımdan vazgeçmem D: ve yazdıklarınıza katılıyorum.

Dindar bir aileniz varsa açıklamayın. Dindar olmaları illa baş örtüsü takmaları, namaz kılmaları falan değil. Unutmayın: Kendini Müslüman zanneden insanların olduğu bir topluma sahibiz.

Ailenizi en iyi siz bilirsiniz. Ama bilmiyor da olabilirsiniz. Benim babam inançlı değildi ve ben de inançsız olarak büyüdüm. Babam bana kendi düşüncelerini de dayatmadı.

Yaşım geldi. Sorguladım. Herhangi bir dine inanmamaya karar verdim.

Direkt açıkladım. Biraz küstüler ve kızdılar ama düzeldi. Muhafazakâr bir ailedeyim. Tabii ben her türlü şeyi göze alarak açıkladım. Açıklayacaklar iyi analiz etsin.

15 ya da 16 yaşındaydım, annem bir gün bana neden namaz kılmıyorsun ya da en azından bayramlarda gitmiyorsun diye sordu. Dedim ki; kutsal denilen kitapları okudum, bir sürü din adamıyla da uzun uzun bunları konuştum ve hiçbir dinin gerçek olmadığından eminim. Yaratıcı var mıdır yok mudur bilmiyorum, bir şeyin varlığını ya da yokluğunu somut olarak kanıtlayamıyorsam inanmak da bana göre değil, o yüzden ben ateistim. Sonra da bir şey olmadı, kime ne benim hayatımda verdiğim kararlardan? Ters bir şey denseydi daha da ters karşılık alırlardı.

Eğer tepki gösterirlerse onlardan inançlarını anlatmalarını isteyin ve onlara cevap veremeyecekleri sorular sorun. Eğer git hocaya sor falan derlerse "inandığın dini mi bilmiyorsun" diye devam edin.

Ateist değilim, %90 olmam, olursam da zayıf ateist olurum. Herhangi bir dine bağlı olacaksam, Paganizm olurdu büyük ihtimalle. Ama dinlere gerek var mı? 😃 Aileme açıklama konusunda da kendilerini Müslüman sanan Türkiye'deki neredeyse herkes gibiler. En azından böyle şeylere bakış açıları ve yorumları beni mutlu ediyor. Aile bu hayatta çok önemli. Şu an düşünüyorum bu arada, herhangi bir inanca ya da görüşe mensup değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı