Ateist sayısının her geçen gün artması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrim'in bilimsel olarak deneyleyip gözlemlenebilen bir kanıtı olmaması.
Ara geçiş formları, bakteri popülasyonlarıyla yapılan deneyler, bazı hayvanlardaki körelmiş uzuvlar, fosillerin katman katman bulunması ve daha benim bilmediğin yüzlerce kanıt... Sana normalde kimse kanıt göstermek zorunda değil, elinin altındaki internet ile objektif bir kaynaktan teyit edebilirsin. Ama "bilimsel değil, deneysel değil" diyip işin içinden çıkması daha kolay geliyor, değil mi?

Kendimden örnek vermek isterim, ailem müslüman ve onlar ne anlattıysa çocukken dinledim ve ona inandım. Sorgulamak beni hep korkuturdu. Çünkü öyle aşıladılar bana. Allah'ı sorgulamak çok korkunç geliyordu. Liseye geçtim. Benim alkol ile tanışmam çok erken olmuştu. Akşam lisesine girmiştim. Malum orda herkes bende yaşca büyüktü. herkes neredeyse 18 üstü iken ben 14'tüm. Alp diye bir arkadaşım oldu 19 yaşındaydı. Bir gün bara gittik ve o gün derinden sorgulamaya başladım. Bana şu cümleyi kurunca aydınlandım resmen. ''Dedem yıllardır kuran okur, bir gün sordum ona okuduğunu anlıyor musun?'' dedesi hayır demiş. Ulan dedim harbiden yerde arapça kağıt görsek 3 kere öpüp cebimize koyarız. Arkadaşım bana bu cümleyi kurunca sorgulama olayım başladı. Kuranı araştırmaya başladım. Herşey çok saçma gelmeye başladı. Bir de çocukken mitolejilere hep düşkündüm. God of War sağolsun :D Çok ilgimi çekerdi tanrılar. Her dinde ortak şeyler bulmaya başladım. Cennet ve Cehennem. Tüm dinlerin tanrı veya tanrıları çok merhametli gözükür. Ama hepsi sırf sana inanmadı diye sonsuzca seni yakmaya mahkum ediyor. Böyle bir merhamet yok. Örnek veriyorum verem aşısını bulan insan sırf gayrimüslüm diye sonsuza kadar cehenneme mi giricek? ama ben namaz kılıyorum diye 2-3 zekat veriyorum diye cennete giricem? İşte ben burda şunu derim, istemiyorum senin adaletini. Birde inanmayanlara siz kolaya kaçıyorsunuz derler. Ulan keşke öbür taraf gerçek olsa. Siz gene cehennemde yanıp bir süre sonra çıkmayı umut ediyorsunuz. Peki ya ben ? Hiçlik ulan hiçlik. Düşünsenize anılarınız herşeyiniz yok oluyor. Bir hiçsin artık. Ben ölümden sonra hiçliğe inanıyorum. Araştırmayı seven kendini tanıyan bir insan zaten bir dine bağlı kalması bana saçma geliyor. Ayrıyetten hadislere inanmaları ayrı bir komik geliyor. Bundan 200 yıl önce bir padişahın bu cümleyi dedi mi acaba? diye tartışmaları devam ederken yüzyıllar önce peygamberimiz şunu demiş abdest böyle demiş vs gibi sözlere nasıl inanırlar?

Son düzenleme:
Farklı grip virüsleri ortaya çıkması, bakterilerin aşıya karşı direnç kazanması ve sürekli yeni aşıların geliştirilmesi. Bu sonuçlar gözlem kriterine uymuyor galiba?
Aynen en basiti covid19 sürekli değişime uğrayıp yeni hali ortaya çıkıyor. Evrime uğruyor yani. Tabi bizim gibi varlıklarda daha fazla zaman lazım. Fakat bakteri zehir deneyi var. Solucan deneyi var vb. Bu deneyleri özellikle sorarsanız açıklarım. Kısaca evrimi reddeden bir bulgu olmadiğı için reddedilemiyor. Fakat güçlendiren tonlarla bulgu var. Bu senaryoda var olduğuna inanmak daha mantıklı akılcı bir insan için.

Son düzenleme:
Algıya kurba gidiyor insanlar. Biraz da dini kullanan/yanlış anlatan tipler yüzünden. Bizim millet böyle kolay ayrılıyor işte. Din ırk mezhep falan basıyorsun gazı hemen bölünüyorlar.

Ama yine de insanların ateizme akın ettiği yok , hala çoğu gördüğüm insan müslüman. Ateistler sosyal medyayı fazla kullanıyor o kadar. Tıpkı feministler gibi , ülkedeki çoğu kadın normal yaşıyor ama feminizmin sesi çok çıkıyor aynı şey. Lgbt de böyle , sürekli gündeme geliyor lgbt , şimdi millet hızla eşcinsel mi oldu?
Kendimden örnek vermek isterim, ailem müslüman ve onlar ne anlattıysa çocukken dinledim ve ona inandım. Sorgulamak beni hep korkuturdu. Çünkü öyle aşıladılar bana. Allah'ı sorgulamak çok korkunç geliyordu. Liseye geçtim. Benim alkol ile tanışmam çok erken olmuştu. Akşam lisesine girmiştim. Malum orda herkes bende yaşca büyüktü. herkes neredeyse 18 üstü iken ben 14'tüm. Alp diye bir arkadaşım oldu 19 yaşındaydı. Bir gün bara gittik ve o gün derinden sorgulamaya başladım. Bana şu cümleyi kurunca aydınlandım resmen. ''Dedem yıllardır kuran okur, bir gün sordum ona okuduğunu anlıyor musun?'' dedesi hayır demiş. Ulan dedim harbiden yerde arapça kağıt görsek 3 kere öpüp cebimize koyarız. Arkadaşım bana bu cümleyi kurunca sorgulama olayım başladı. Kuranı araştırmaya başladım. Herşey çok saçma gelmeye başladı. Bir de çocukken mitolejilere hep düşkündüm. God of War sağolsun :D Çok ilgimi çekerdi tanrılar. Her dinde ortak şeyler bulmaya başladım. Cennet ve Cehennem. Tüm dinlerin tanrı veya tanrıları çok merhametli gözükür. Ama hepsi sırf sana inanmadı diye sonsuzca seni yakmaya mahkum ediyor. Böyle bir merhamet yok. Örnek veriyorum verem aşısını bulan insan sırf gayrimüslüm diye sonsuza kadar cehenneme mi giricek? ama ben namaz kılıyorum diye 2-3 zekat veriyorum diye cennete giricem? İşte ben burda şunu derim, istemiyorum senin adaletini. Birde inanmayanlara siz kolaya kaçıyorsunuz derler. Ulan keşke öbür taraf gerçek olsa. Siz gene cehennemde yanıp bir süre sonra çıkmayı umut ediyorsunuz. Peki ya ben ? Hiçlik ulan hiçlik. Düşünsenize anılarınız herşeyiniz yok oluyor. Bir hiçsin artık. Ben ölümden sonra hiçliğe inanıyorum. Araştırmayı seven kendini tanıyan bir insan zaten bir dine bağlı kalması bana saçma geliyor. Ayrıyetten hadislere inanmaları ayrı bir komik geliyor. Bundan 200 yıl önce bir padişahın bu cümleyi dedi mi acaba? diye tartışmaları devam ederken yüzyıllar önce peygamberimiz şunu demiş abdest böyle demiş vs gibi sözlere nasıl inanırlar?
Direkt Allah sorgulayın diyor , sorgulamaktan neden korktun onu anlamadım ki. Sorun dinden ziyade ailenle ilgili olabilir

Kendini Müslüman diye tanıtanlara, hocayım, hacıyı diyenlere, "onların doları varsa bizim Allah'ımız var." (deyip sonra arkadan milletin parasıyla maybach alanlara) bakınca insan da bir şüphe oluyor.
Ama ben bu şüpheyi yendim. Gerçekten piyasadaki hocalara bakınca insan soğuyor. Ama kendi sadece kur'an'ı kaynak alınca hiçbir sıkıntı çıkmıyor (şu ana kadar çıkmadı).

Bakalım gelecek nasıl olacak.

Algıya kurba gidiyor insanlar. Biraz da dini kullanan/yanlış anlatan tipler yüzünden. Bizim millet böyle kolay ayrılıyor işte. Din ırk mezhep falan basıyorsun gazı hemen bölünüyorlar.

Ama yine de insanların ateizme akın ettiği yok , hala çoğu gördüğüm insan müslüman. Ateistler sosyal medyayı fazla kullanıyor o kadar. Tıpkı feministler gibi , ülkedeki çoğu kadın normal yaşıyor ama feminizmin sesi çok çıkıyor aynı şey. Lgbt de böyle , sürekli gündeme geliyor lgbt , şimdi millet hızla eşcinsel mi oldu?

Direkt Allah sorgulayın diyor , sorgulamaktan neden korktun onu anlamadım ki. Sorun dinden ziyade ailenle ilgili olabilir.
Birincisi dini faydacı kullanan ve yada algı yapan insanlar dinin kendi yaptığından farklı birşey yapmıyorlar. Dinin temelindeki düşünce bile faydacılık. Din insanlardan faydalanma üzerine kurulmuş baskı yöntemidir. Din diyorki bak sözümden çıkmazsan seni cennete alırım, uymazsan yakarım sakın sözümden çıkma. Faydacılığın ve baskı kurmanın dibi. Bunu Mehmet Akif Ersoy ne güzel açıklamış "Aldanma insanların samimiyetine! Menfaatleri gelir her şeyden önce... Vaad etmeseydi Allah cenneti; O'na bile etmezlerdi secde..." demiş. Bir karşılık göreceği için beklenti ile Allah'a inanmak ve iyi insan olmak ne kadar iyi yapar birini? O yüzden (kendi çıkarımım) dindar adamlardan daha çok cimri ve bencil olanların çıktığını düşünüyorum. Işıd mesela insanları sömürme üzerine kurulmuş ve lideri dini kullanarak bunu yapıyor.
İkincisi İnanmamak kolay değildir. Dinden kolay ayrılıyorlar diyorsunuz da. Dinden ayrılan insan için iki seçenek var. Birincisi hiçlik, ikincisi cehennem. Kendini sadece bu ikisinden birine layık görebilir. Bu düşünce bile tek başına sıkıntı verir insana. Kaldı ki insan psikolojisinde de yeri vardır din psikolojik bir ihtiyaçtır. İnanma ve kendini rahat hissetme ihtiyacı. Bir insan kolay vazgeçmez inançlarından bunu unutmamalı kimse.

Ben Müslüman'ım ama bence Kur'an-ı Kerim'i değiştirdiler. Konuya gelirsek üstte bir arkadaş belirtmişti Allah zaten dinin düşeceğini biliyordu bunların hepsi kıyamet alameti bence. Ayrıca bu konu din kavgasına kadar gider ben size söyleyeyim.

Son düzenleme:
Ben Müslüman'ım ama bence Kur'an-ı Kerim'i değiştirdiler. Konuya gelirsek üstte bir arkadaş belirtmişti Allah zaten dinin düşeceğini biliyordu bunların hepsi kıyamet alameti bence.
Allah biliyordu değil yanlış anlamışsın. Yazanlar biliyordu dedim.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı