Ateizm hakkında konuşalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ve bu tüm insanlıkta olduğuna göre fıtri bir şey olduğunu kabul ediyorsunuz. Peki, bize bu özellik nereden geldi? Maymunlarla ortak geni taşıyorsak, maymunlarda bu yokken bizde nasıl var olabiliyor? İlginç değil mi?
Daha üstün bir varlığa inanma ihtiyacı yaratılıştan gelen bir şeyden çok beynin gelişmesiyle beraber kazandığı özellikler sayesinde insanın kendini fark etmesi sonucunda gelen bir ihtiyaç. Tabii bilginin çok az oluşunun büyük bir etkisi var.

Örnek vermek gerekirse gökyüzünde görüp seçemediğimiz garip ışıklara uzaylı veya üstün bir medeniyet gibi açıklaması olmadığı için daha büyük güçlermiş gibi anlamlar çıkarabiliyoruz. Ancak oraya bakıldığında ya gizli bir silah projesi, uydu, uzay çöpü gibi gayet açıklanabilir bir şey olduğunu görebiliyoruz. Buna benzer bir şekilde bu ihtiyaç var olmuştur.

Dinlerin toplumdaki problem yaratması muhtemel insanları kontrol altında tutabilmek için ortaya atıldığını düşünüyorum. Sizin durumunuz da düşüncemin doğru olduğunu özetliyor. Teşekkürler☺️
Din, ahiret inancı, bunun için var. Çeşitli dinlerde farklı yorumlanabilir.
İnsanlık güdüleri olmasaydı, bu dediğiniz doğru olabilirdi.
Dediğim gibi, bir dine inanmayabilirsiniz ama yaratıcı yok demek, ayrı kafa. Anlayamıyorum yok diyenleri.

Ben Türkiye'deki ateistlerin neredeyse tamamının İslamofobiklikten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İslam'dan nefret ediyor ve bu yüzden ateist. Diğer dinler ve hatta İslam hakkında en ufak bir bilgiye sahip değil, sadece popüler kültürden dolayı ateist oluyor. Türkiye'deki ateist sayısının artmasının nedeninin tamamen bu ve bu olayın etkilediği şeylerden dolayı olduğunu düşünüyorum. Çevremdeki ateistlere bakınca da iddia ettiğim şeyin doğru olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bir diğer sebebi de popülerleşmesi. İnsanlar popüler olan şeylere yöneliyorlar. Metronom deneyi gibi.

Bir itirafta bulunmak istiyorum. @FiravunluSakal isimli kullanıcı benim ilk hesabımdı ama ateistlere ve foruma hakaret dolu bir konu açtım. Çünkü önceden bașka konuya İslamla alakalı düșüncelerimi yazınca adamın biri "Allah yok" yazdı. Bu o kadar ağırıma gitti ki zaten klavyenin bașındayım bu yüzden böyle önyargılı saçma bir hakaret mesajı yazdım, aklım bașımdan gitti. Moderatörlerde hakaret ettiklerim arasındaydı çünkü benim Tanrımı inkar eden o șahıs beni onlara rapor etti ama gereksiz olmayan mesaja gereksiz mesaj cezası verildi daha sonra buna itiraz edince moderatörler bu kez itiraz hakkını boșa kullandım diye ceza kestiler yani konuyu bunu bahane ederek öfkemin kurbanı olmuș olarak açtım. Bașkasının dinsiz olduğu bilmeden iddia etmek (hașa) çok günah bunu biliyorum tüm Technopat üyelerinden özür diliyorum. İkinci hesap açtığım için beni banlatabilirsiniz. Çok üzgünüm hakkınızı helal edin.
Öfke kontrolünü öğrenin.

Ben onlara insan demiyorum. İnsan düşünür, düşünen onları yapmaz
Sen demiyorsun ama bu onların insan olduğu gerçeğini değiştirmez. Bak bu konuda bile var, ateist olsam hırsızlık da yaparım tecavüz de ederim diyen birisi. İnsanların yüceltilecek bir tarafı yok.

Ateizm ve ateist insanlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Son dönemlerde ateist kesimin artması hakkında neler düşünüyorsunuz? Eğer ateist olsaydınız, pozitif ateist mi negatif ateist mi olurdunuz?
(Sadece Enes'in "biraz konuşalım" serisinden olan bir videodur. Forum üyelerinin fikirlerini sormak için buraya taşımak istedim.)

Öncelikle bende herkesin dinine saygı duyuyorum, fakat tartışma başlatıp haksız olduğu halde “belki Allah'ın benimdir” gibi cümleler kuranları da gördüm, ve ateist ve deistlerin bazı kısımları milletin dinine karışmaya başladı, bilmem şurayı oku ateist, deist falan olursun diyenleride gördüm, ama gösterdikleri şeylere baktım fakat bildiğiniz küçük çocuk avına çıkmışlar, dediklerinin doğrusunu biliyorum, ama bilmeyenler de arada kalıp agnostik oluyor, ama bazı iyi insanlarda var kimseye karışmadan hayatlarını yaşıyorlar. Son zamanlarda da bana göre sosyal medya da yalan yanlış bütün şeylere inanıyorlar, doğruyu yanlıştan öğreniyorlar bana göre, ve farklı Müslüman'ların dinini farklı amaçlar ile kullanmasından kaynaklanıyor, ama herkesin sadece kendisi olarak hesaba çekileceğini bilmiyorlar, irade ile alakalı olduğunu bilmiyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı