Ateizm hakkında konuşalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öyle de denebilir. İnsanlar gerçekleri kabullenemedikleri için kendinden büyük varlıkları hayal etmiş ve onlara sığınmışlardır.

Ve bu tüm insanlıkta olduğuna göre fıtri bir şey olduğunu kabul ediyorsunuz. Peki, bize bu özellik nereden geldi? Maymunlarla ortak geni taşıyorsak, maymunlarda bu yokken bizde nasıl var olabiliyor? İlginç değil mi?

Maymunlar ile genetik kodlarımız %98 ya da %99 aynıydı sanırsam. İnsanların bir dine ihtiyacı olduğunu bilen insanların bunu çok iyi kullandığından hiç şüphem yok.

Muhakkak, kullanan vardır.

Keşke yazdığım şeyleri tam okusanız. Ben de ekonomiyle alakası olmaması gerektiğini söylüyorum zaten.
Verdiğiniz ekonomi=din örneği üzerinden böyle bir cevap verdim, yazınızı okudum. İnsanların dinden soğuma sebebi siyaset veya ekonomi değil, ağazından Allah kitap Kuran din iman Cami ahlak kelimesini düşürmeyip, her türlü haltı yiyenler, ve üstüne bir de bunları destekleyen kitlelerdir. Kusura bakmayın ama İslam topluluğu genel olarak böyle.

Derler ya "ateistsin işte öldürsen kessen biçsen kim yargılayacak ki?" diye, orada vicdan kavramı etkili oluyor işte. Vicdan imandan gelir diyenlerin en büyük yanılgısı ateistlerin de insan olduğu gerçeğini kabullenememeleri. Ölüp gitsek de arkanda bir şey bırakmak, insanlığa azıcık katkıda bulunmak senin amacın oluyor.
Ateist olsaydım zerre kadar umurumda olamazdı. Ölmüşüm ula, bana ne? :D
Bu yüzden de ateistlik mantıksız.
Bir dine inanmayabilirsin ama bir yaratıcı kesinlikle var.

Ve bu tüm insanlıkta olduğuna göre fıtri bir şey olduğunu kabul ediyorsunuz. Peki, bize bu özellik nereden geldi? Maymunlarla ortak geni taşıyorsak, maymunlarda bu yokken bizde nasıl var olabiliyor? İlginç değil mi?

Muhakkak, kullanan vardır.
Ihm Ihm :)

@Cruslan

Heh, bende bundan bahsediyorum. Bu doğası gereği birine tapma isteği manevi bir şey değil midir? Bunu insana kim yükledi? Zira maymunlarla ortak gene sahibiz yanlış bilmiyorsam. Evrile evrile bu özelliğin eklendiğini sanmıyorum.
Muzla da genetik bağımız var, hatırlatayım.

İnsanların amacı üremek demek çok basit bir cevap olur. Düşünebilen tek bilinen canlı insan, sence de bu bizi diğer canlılardan farklı kılmaz mı?
Hayattayken farklıyız. Öldükten sonra değil.

Çok kafaya takmayan birisiniz, saygı duyarım. Ancak böyle yaparak bir yere varamayız.

Sessiz sedasız mesajları okuyorum ancak şaşırdım. Lütfen yanlış anlamayın hocam ama bir yaratıcınının kesinlikle varolduğu fikrine nereden ulaştığınızı sorabilir miyim? Yalnızca merak ettim.

@Cruslan

Heh, bende bundan bahsediyorum. Bu doğası gereği birine tapma isteği manevi bir şey değil midir? Bunu insana kim yükledi? Zira maymunlarla ortak gene sahibiz yanlış bilmiyorsam. Evrile evrile bu özelliğin eklendiğini sanmıyorum.
Evrilmenin sonucu beyin düşünme ve duygu gibi yetenekler kazanmış, varsa bile çok gelişmiştir. İnsan zekası sayesinde kendinin aciz olduğunu anlayabilmiş tek varlıktır. Bu nedenle kendinden güçlü varlıklara inanma ihtiyacı hissetmiştir. Yıldırım veya ateş gibi bugün çok rahat açıklayabildiğimiz olaylara gereksiz anlamlar yüklemişlerdir. Bizden önceki bütün canlılar hayatta kalma ve üreme döngüsünü içgüdüsel olarak işliyordu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı