Ateizm hakkında konuşalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya çevren çok dar ya da dar düşünüyorsun.
Hayır aksine çevrem çok geniş. Çevremde tanıdığım yaklaşık 7 - 8 kişi vardır ateistim diyen. 2 kişiye sormuştum neden ateist sin diye cevapları "bilmiyorum" olmuştu. Ve bu arada şu anda kullandığınız internet sosyal medya diye bir tarafı da var. Orada insanları tanıyabiliyorsunuz falan.

İnsanın doğasında tapma veya inanma yoktur. İşine geldiği için inanır. Ölmekten ödü patladığı için inanmak ister. Kindar ve egoist olduğu için inanmak ister. Şu anda kendine Müslüman, Hristiyan vs. diyen insanlara bakarsanız hiçbirinin gerçekten tanrıya inanmadığını görürsünüz. Hiçbiriniz gerçekten gönülden inanmıyorsunuz. Eğer cidden içten şekilde inanıyor olsaydınız kafanızı secdeden kaldıramazdınız, Kur'an'ı okumamış olmayı bırak Allah'ın sözlerini hatim ederdiniz. Ağzınızdan besmele eksik olmaz, kötü bir düşünce bile aklınıza gelince dehşete kapılırdınız.

Peki sana bir sorum olacak;
Milattan önce Amerika kıtasında yaşayan kabilelerin Müslümanlıktan haberi var mıydı? Adam nereden bilsin din ne, iman ne? O neden cehenneme gidiyor?

"Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz." İsra suresi 15.ayet.

Cehenneme gireceğini kim söyledi? :D

Hayır aksine çevrem çok geniş. Çevremde tanıdığım yaklaşık 7 - 8 kişi vardır ateistim diyen. 2 kişiye sormuştum neden ateist sin diye cevapları "bilmiyorum" olmuştu. Ve bu arada şu anda kullandığınız internet sosyal medya diye bir tarafı da var. Orada insanları tanıyabiliyorsunuz falan.
Ne kadar çokmuş hocam. Biraz daraltın çevrenizi o kadar kişi ile nasıl konuşabiliyorsunuz?

İnsanın doğasında tapma veya inanma yoktur. İşine geldiği için inanır. Ölmekten ödü patladığı için inanmak ister. Kindar ve egoist olduğu için inanmak ister. Şu anda kendine Müslüman, Hristiyan vs. diyen insanlara bakarsanız hiçbirinin gerçekten tanrıya inanmadığını görürsünüz. Hiçbiriniz gerçekten gönülden inanmıyorsunuz. Eğer cidden içten şekilde inanıyor olsaydınız kafanızı secdeden kaldıramazdınız, Kur'an'ı okumamış olmayı bırak Allah'ın sözlerini hatim ederdiniz. Ağzınızdan besmele eksik olmaz, kötü bir düşünce bile aklınıza gelince dehşete kapılırdınız.
Peki.

Ateizm, tanrının bilimsel olarak kanıtlanana kadar olmadığını varsaymaktır. Bu ateistliğin mantıksız olduğunu göstermez, benim insanlığa katkıda bulunmak istemem size göre gerçekten mantıksız olabilir. Ben de zamanında diyordum "Bana ne? Zaten ölünce olan bana olacak. Ne yapayım insanlığı?" diye. Ama bu düşüncenin mantıklı veya mantıksız oluşu ateizm ile ilgili zerre ilişkili değildir.
Bir şeyi bilmiyorsak ve orada boşluk kaldıysa hemen oraya kendi oluşturduğum varlıkları doldurmaya çalışmak yerine direkt bilmiyorum veya yok demeyi tercih ederim. Elimizde somut bir kanıtı olmadığı sürece o şey hakkında konuşmak veya var saymak çok doğru değil.

Haklısın, benim de öyle arkadaşım vardı, 3 yıldır arkadaştım. Geçen aylarda din konusunda ki cahil tavrı onu arkadaş listesinden aniden silmeme yol açtı. Dediğin tipte insanlar var, ancak çoğunluk değiller bence. Senin takıldığın ortamda ki insanların çoğu öyle olduğunu düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı