Attack on Titan neden bu kadar seviliyor?

Bahsettiğiniz çoğu anime Shonen değil seinen onu baştan söyleyeyim.

Attack On Titan kendi açımdan iyi yapan şeyler atmosferi, müzikleri, evreni gibi şeyler tüm animelerde aynı şeyi bekleyerek izlemiyorum kişisel olarak. Zaten karakter bakımından çok zayıf şu an çünkü mangayı okumadım, bir şey diyemem.

Mesela çokça söylediğiniz Evangelion örneğinden gidecek olursak türü sebebiyle karakter piskolejisine daha çok önem veriyor ve bunu çok iyi yapıyor zaten.

Kişisel olarak bir FPS oyunu ile RPG oyunu aynı kefeye konmuyorsa sanatsal şeyler için de aynısı düşünüyorum.
Code Geass bir manga adaptasyonu olmadığı için shonen değil evet. Ama Evangelion ve Death Note shonen animeler bildiğim kadarıyla. Evangelion zaten Shonen Ace adlı dergide yayınlanıyordu. Sadece alışılagelmiş shonenlerden daha karanlık temalar işliyorlar. Attack on Titan da aynı şekilde karanlık bir tema işleyen bir shonen.

2 - neden? Saydığım animeler shonen, attack on titan da shonen. Hepsi belirli bir karakterin gelişimini ve hedeflerine nasıl ulaştığını anlatan animeler. Fakat saydığım animeler bunu bizlere gösterirken, attack on titan 3. ve 4. sezon arasında Eren'i neredeyse 2 farklı karakter olarak gösteriyor ve gelişimini neredeyse tamamen atlıyor. Hatta bazı noktalarda Eren'i bir yan karakter olarak hissettirmeyi bile başarıyor.

İlk olarak anime shounen degil seinen. İkinci olarak Eren'in karakter gelişimi atlanıyor diye bir şey yok. Sen mangayı bilmedigin için 4. sezonun 2. partında Eren'in neden o sekilde davranıdıgının acıklanacagini da bilmiyorsun. O bir karakter gelişimi degil. Eren'in rol yapma yetenegi. Mangayı okursan anlarsın. Zaten part 2 de seneye çıkacak.

Çünkü Attack on Titan'da zaferler arkadaşlıklarla sevgiyle aşkla kazanılmıyor. Ölüm ile kazanılıyor.(Spoiler) Levi'nin Erwin'e "Hayalinden vazgeç ve öl. dediğinde mesela. Erwin orda kendini feda etmeseydi Keşif Birliği Maria'da yok olacaktı. Bence AoT'un en güzel yanlarından biri bu. Müzikleri çok güzel. Spotify kütüphanemde 9 tane AoT'dan aldığım şarkılar var. Karakterlerin değişimi mesela. 1. Sezondaki Eren ile 4. Sezonda ki Eren arasında dağlar kadar fark var. AoT'u efsane kılan bunlar bence 🙃.
Fikrim değişti. 4. sezon MAL'de FMAB'ı geçince anlamıştım zaten abartılan bir seri olduğunu. Ek sayfaları da görünce anladım bu seri baya bir abartılıyor. Görün bakın 2 yıl sonra unutulacak bir seri daha.

İlk olarak anime shounen degil seinen. İkinci olarak Eren'in karakter gelişimi atlanıyor diye bir şey yok. Sen mangayı bilmedigin için 4. sezonun 2. partında Eren'in neden o sekilde davranıdıgının acıklanacagini da bilmiyorsun. O bir karakter gelişimi degil. Eren'in rol yapma yetenegi. Mangayı okursan anlarsın. Zaten part 2 de seneye çıkacak.

Anime shounen.

Geri
Yukarı