Avast mı? Kaspersky mı?

Bitdefender da çok kalitelidir, Kasp işe yarışıyor değiştirmeye lüzum yoktu :D.
Hocam Bitdefenderi kaldırana kadar çektiklerimi bana sor. O kadar kızdım ki sonunda format attım. Kaldırıyorum, kaldırıldı uyarısını alıyorum 5 dakika sonra karşıma çıkıyor. Kendi kaldırma programı dahil bir çok yolu denedim.
Hocam onu sana demedi ki, Kasp (amma uzun ismi var bundan sonra adı Kasp) tabi ki yazanlara dedi :D
Alıntı yaptıklarında bende varım ama.

Hocam Bitdefenderi kaldırana kadar çektiklerimi bana sor. O kadar kızdım ki sonunda format attım. Kaldırıyorum, kaldırıldı uyarısını alıyorum 5 dakika sonra karşıma çıkıyor. Kendi kaldırma programı dahil bir çok yolu denedim.
Kaldırdıktan sonra yeniden başlattınız mı:D.
Kaparıp açma değil, yeniden başlatma.
Neyse geçmiş olsun :D.

Arkadaşlar konu öneri konusu değil, hemen atlamışsınız :D.
Ek olarak ben daha detaylı bir karşılaştırma ve Avast’ın veri satma vakası üzerinden geçen olaylardan bahsetmenizi isterdim.
Yine de emeğinize sağlık ama bunları görmek için gelmiştim.
Hocam fazla detaya inip kuyanları sıkmak istemedim, ben zaten yazımda kaspersky'ın verileri satma, kullanma gibi söylemlere karşı sunucularını taşıdığını ve Avasta güvenmediğimi söyledim. Yine de teşekkür ederim
Onlar okuyamadığı için değil, hiç okumayıp tavsiye konusu zannetmiş.
Konu detaylı olmamış zaten, sadece Kasp övülmüş ve Avast kötü değil denmiş.

Hocam zaten detaylı olmasını istemedim Kasp'ı övüp Avast kötü değil denmiş diyorsunuz konu zaten kasp ve Avast karşılarştırması, detaya inecek bir şey yok ben Kaspersky'ı ya da Avast'ı anlatmadım sadece forumlarda birçok yalan yanlış bişgi görünce basit bir karşılaştırma yaptım burada aşırı detaylı bilgilerin olmasına gerek yok, bu bir aydınlatma metni de değil zaten sadece basit bit karşılaştırma.

Konuda bazı yerlerde hatalar var.

Bir klasörün içindeki binlerce tehdit içeren dosyaları taratırlar ve kaç tehdit bulduklarını karşılaştırırlar, evet burada birçok Anti-Virüs yazılımı iyi sonuç verebilir çünkü dosyalar bilinen ve eski dosyalardır. Anti-Virüs yazılımları bunları kolayca ayırt edip temizler ya da karantinaya alırlar. Lakin burada dikkat edilmesi gereken dosyaların bilindik ve eski olduklarıdır.

AV test kuruluşları yaptıkları testlerde hem bilindik hem de yeni zararlı örneklerini kullanırlar. Hatta çoğunlukla, söylediğiniz sebepten dolayı yeni olmasına dikkat ederler. Bu testlere neden tamamiyle güvenilmemesi gerektiğinin birkaç sebebi var fakat onların şu anki konuyla bir alakası yok.

1616343903437.png

Bu geniş ağ sayesinde bir cihazda farkedilen tehditler direkt Kaspersky'nin ağına düşer ve diğer cihazlar da farkedilmesi durumunda gerekli işlem yapılır. Zaten Kaspersky kullananlar günde birkaç kere güncelleme aldığını fark edecektir. Ancak Avast'ta bu kadar geniş bir ağ yoktur ve yeni tehditlerin fark edilmesi bu kadar hızlı değildir.
Bunlardan en büyüğü Microsoft'unki olmakla beraber, çoğu iyi güvenlik firmasının büyük bir kullanıcı kitlesi var. Google'da yapılan aramayla Avast'ın 435 milyon, Kaspersky'nin 400 milyon civarı kullanıcıya sahip olduğu görülüyor. Fakat işin kurumsal boyutu da olduğu için bunu bir karşılaştırma kriteri olarak saymayı doğru bulmuyorum.

Ayrıca yeni çıkan tehditleri algılama hızında Defender ve Avast'ın kendine has avantajları var. Daha yavaş oldukları bilgisi de doğru sayılmaz. Avast CyberCapture ve Microsoft Defender Block at First Sight, dosyayı anlık olarak bulut analizine yollayarak zararlı olup olmadığının kontrolünü sağlıyor.

İyi bir karşılaştırma yapmak için en azından birbirine denk özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak iyidir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı