Avast mı? Kaspersky mı?

kaan212

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bugün Kaspersky ile Avast'ı karşılaştıracağım çünkü forumlarda birçok kişinin bu konuyu merak ettiğini ve hatalı veya eksik bilgilerin dolandığını fark ettim.
Öncelikle internette bu konuyla ilgili yapılan birçok teste rastlayabilirsiniz ama bunların birçoğu bize tam olarak doğru sonucu vermez. Bir klasörün içindeki binlerce tehdit içeren dosyaları taratırlar ve kaç tehdit bulduklarını karşılaştırırlar, evet burada birçok Anti-Virüs yazılımı iyi sonuç verebilir çünkü dosyalar bilinen ve eski dosyalardır. Anti-Virüs yazılımları bunları kolayca ayırt edip temizler ya da karantinaya alırlar. Lakin burada dikkat edilmesi gereken dosyaların bilindik ve eski olduklarıdır. Bir çok Anti-Virüs yazılımı kendi ağlarında bulunan ve belirli aralıklarla güncellenen tehditlere karşı koruma sağlar. Kaspersky'nin geniş kullanıcı kitlesi ve geniş bir Anti-Virüs ağı var resimde de görebileceğiniz gibi.

ks.PNG

Bu geniş ağ sayesinde bir cihazda farkedilen tehditler direkt Kaspersky'nin ağına düşer ve diğer cihazlar da farkedilmesi durumunda gerekli işlem yapılır. Zaten Kaspersky kullananlar günde birkaç kere güncelleme aldığını fark edecektir. Ancak Avast'ta bu kadar geniş bir ağ yoktur ve yeni tehditlerin fark edilmesi bu kadar hızlı değildir. Ve Kaspersky'ın tek özelliğide virüsleri fark edip kullanıcıları uyarmak değildir. Ben Kaspersky ınternet Security ürününü yıllardır kullanıyorum ve sadece virüs tarama seçeneği değil, Kaspersky da internet güvenliği için birçok alternatif de bulunuyor. Mesela gizlilik koruması özelliği sayesinde web kameranıza erişen uygulamaları görüp isterseniz engelleyebilir hatta internette girdiğiniz sitelerde sizden veri toplayan ağları engelleyip neredeyse tüm sitelerde (YouTube gibi video platformlarında bile) reklamları engelleyip güvenlik düzeyinizi artırabilirsiniz. Bunların yanında Kaspersky da bilgisayar ve uygulamaların yazılım güncelleyicisi, ağ izleyicisi, güvenlik duvarı, anti spam, e-posta güvenliği, güvenli alış-veriş, fidye yazılımı engelleyicisi gibi birçok alternatif seçenek de bulunuyor ve bunlar hepsi de değil. Ayrıca Kaspersky'ın Free Anti-Virüs'ü de bulunuyor ve temel korumayı (virüs yazılımlarına karşı koruma) size ücretsiz sunuyor. Zaten eğer Windows 10 kullanıyorsanız Windows Defender de size temel antivirüs koruması için yetecektir. Yoksa Avast ücretsiz bir Anti-Virüs'ken Kaspersky için 100-200 TL ödeyelim, Kaspersky da ücretsiz sunardı ürünlerini. Avast kötü mü? Hayır değil. Antivirüs koruması için yine iyi bir yazılım ki CCleaner da öneriyor. Ancak bana sorarsanız Avast'ı indirmeye gerek yok çünkü dediğim gibi Kaspersky'ın da aynı işi gören Free antiv-virüsü var ve Windows Defender da her gün güncellenir ve size yeter. Avast iyi bir Anti-Virüs yazılmı olabilir ama ben Kaspersky'a daha çok güvenirim, Avast hiç kullanmadım ve kullanmayı düşünmüyorum, her Anti-Virüs gibi o da verilerinizi görür ve Kaspersky varken Avast'ın görmesini pek istemem doğrusu. Kaspersky'ın yanında önerebileceğim tanınan ESET, mcaffee gibi yazılımlarda var ve ikisini de kullandım, gayet iyi yazılımlar.
Yardımcı olabildiysem teşekkürler.

Not; Kaspersky Rus yapımı bir program olsa da sırf Rus yapımı diye ona güvenmemek olmaz ki avtest gibi birçok sitede de güvenliği ölçüldü, internette forumlarda Rus yapımı bütün kötü işler Rus'lardan çıkıyor gibi yazılar okudum, Kaspersky da bunun farkında ve zaten yıllar önce sunucularının birçoğunu Rusya'dan İsviçre gibi Avrupa ülkelerine taşıdı kullanıcıları tatmin etmek için. Yani forumlarda Kaspersky'ı Rus yapımı diye kötüleyenleri ve Avast'ı da sanki virüs yazılımıymış gibi kötüleyenlere kulak asmayın, forumlarda Avast'ın sahibiymiş gibi sürekli Avast Avast diye gezinenleri de anlamıyorum, Anti-Virüs'ler arasında en son kullanacağım Anti-Virüs'lerdendir onu da belirtmek istedim. İyi günler.

Arkadaşlar konu öneri konusu değil, hemen atlamışsınız :D.
Ek olarak ben daha detaylı bir karşılaştırma ve Avast’ın veri satma vakası üzerinden geçen olaylardan bahsetmenizi isterdim.
Yine de emeğinize sağlık ama bunları görmek için gelmiştim.

Kaspersky daha iyi.

Kaspersky tabii ki hocam.

Kaspersky tabii ki.

Forumda geze geze Bitdefender olan av programını Kaspersky olarak değiştirdim. Artık rahatım ve tavsiye olarak rahatça kaspersy diyebiliyorum. 😁😆

Soru bile değil Kaspersky.

Arkadaşlar konuda Kaspersky'ın Avast'tan daha iyi olduğunu rehber niteliğinde anlatmış.

Sizden antivirüs önerisi istemiyor. Kimse mi okumadı şu yazıyı yahu.

Geri
Yukarı