Azınlık halk toprak iddia edebilir mi?

ElonMuskk

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.
Azınlık halk toprak isteyebilir mi? Mesela Diyarbakır'ı ele alalım. Bölgede Türk'lerden çok Kürt'ler yaşıyor ve şehrin %70'inden fazlasını oluşturuyorlar. Burada yaşayan azınlık ülkeden ayrılmak isteyebilir mi, böyle bir hak iddia edebilirler mi?
Başka örneği var mı bilmiyorum ama Hatay'da Türkiye'ye katılmadan şehirde bir referandum yapılmış ve çıkan sonuç doğrultusunda ayrı bir cumhuriyet olmuştu. Günümüzde de buna benzer bir şey yaşanabilir mi?

Merhaba.
Azınlık halk toprak isteyebilir mi? Mesela Diyarbakır'ı ele alalım. Bölgede Türk'lerden çok Kürt'ler yaşıyor ve şehrin %70'inden fazlasını oluşturuyorlar. Burada yaşayan azınlık ülkeden ayrılmak isteyebilir mi, böyle bir hak iddia edebilirler mi?
Başka örneği var mı bilmiyorum ama Hatay'da Türkiye'ye katılmadan şehirde bir referandum yapılmış ve çıkan sonuç doğrultusunda ayrı bir cumhuriyet olmuştu. Günümüzde de buna benzer bir şey yaşanabilir mi?
Birincisi %70'i Diyarbakır'ın Kürt değil. İkincisi Hatay'daki Türkler azınlık değillerdi çoğunluktalardı ve bu yüzden bağımsız bir cumhuriyet oluşturulmuştu. Sonradan hatta meclisteki milletvekilleri çoğunlukta Türk olduğu için Türkiye'ye katılma kararı çıkmıştır meclisten.

Merkezi yönetim referandumu tanırsa tabi ki mümkün ama sadece bir bölgedeki nüfusun fazla olması o bölgedeki halkın referandum yapma hakkı olduğunu ve buna saygı duyulması gerektiği anlamına gelmiyor. Güncel örnek olarak iki farklı durum verebilirim.

1-)İskoçya bağımsızlık referandumu Birleşik Krallık tarafından tanındı ama insanlar istemedi.
2-)Kuzey Kürdistan Yönetimi kendi içinde bağımsızlık referandumu yaptı ve evet çıktı ama Irak Ordusu Kerkük'e doğru ilerlediği anda geri adım attılar.

Kısaca ben referandum yaptım bağımsız olmak istiyorum deyip bağımsız olman için çok farklı şartlar oluşması lazım ya merkezi yönetimin ülke kontrolünü kaybetmiş olması lazım, ya toplumsal uzlaşı olmuş olması lazım ya da dış desteği alan azınlığa karşı merkezi hükümetin geri adım atması lazım.

Örneğin Kuzey Sudan-Güney Sudan bölünmesi tam olarak merkezi hükümetin Güneyi yönetememesi yüzünden oldu ama Çekoslovakya'nın dağılması ise merkezi hükümet ile Slovakların uzlaşması ile oldu ve hala iki ülke arasındaki ilişkiler gayet iyi.

O zaman mecburiyetten Wilson İlkelerine bağlı refarandum yapıldı yoksa bu topraklar her zaman bize aitti. Soruna gelecek olursak kimin nerede çok olduğu fark etmez hepsi Türkiye Cumhuriyetine ait topraklar.

Teori üzerinde her şey yaşanabilir ancak gerçek manada bakarsanız tamamen merkezi yönetimin gücüyle pararel gider bu gelin başka bir örnek verelim neden Türkiye'yi bölüyoruz (başka detay diyarbakırın %70'i kürt falan değil Hatay'da da Araplar değil Türkler çoğunluktaydı hatta Halep'te istenmişti ama çoğunluk Araplardaydı)!
İspanya'ya bakalım 2017 Katalonya Referandumu istenmiştir, İskoçya'da da 2014 Referandumu vardır aynı şekilde ancak yasaya aykırı diye geçersiz sayılmıştır gibi örnekler çoğaltıalbilir dünya haritasında birçok sınır tartışmalı gibi görünüyor aslında ama çoğu haritalar üzerinde çizilmiş palavralardan ve boşa satılan hayallerden ibaret. Bunlar dışında mesela 2011 Sudan Referandumu vardır bakarsanız bunun sonucunda da Güney Sudan kurulmuştur (fiziki olarak bağımsız orada ülke var ve bu mesela KKTC, Transdinyester vs gibi değil bayağı bayrak sallayarak bağımsız) Sudan'da merkezi yönetim boşlukları ve eksikleri sayesinde.

Birincisi %70'i Diyarbakır'ın Kürt değil. İkincisi Hatay'daki Türkler azınlık değillerdi çoğunluktalardı ve bu yüzden bağımsız bir cumhuriyet oluşturulmuştu. Sonradan hatta meclisteki milletvekilleri çoğunlukta Türk olduğu için Türkiye'ye katılma kararı çıkmıştır meclisten.

Bir haber sitesinde %85 yazıyordu ne kadar doğru tartışılır tabii Diyarbakır'daki Kürt nüfusunun. Hatayile ilgili dediğiniz de doğru evet ama hala sorunun cevabını alamadım.

O zaman mecburiyetten wilson ilkelerine bağlı refarandum yapıldı yoksa bu topraklar her zaman bize aitti. Soruna gelecek olursak kimin nerede çok olduğu fark etmez hepsi Türkiye cumhuriyetine ait topraklar.

Hocam verdiğim sadece bir örnekti. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir şehir olabilir. Merak ettiğim şu buna olanak veren herhangi bir uluslararası yasa var mı?

Geri
Yukarı