Alexander the great mi Fatih mi?

Evet sizce iskender mi Fatih mi daha iyi bir komutan?

Bana göre Fatih sadece bir komutan bir askeri deha değil aynı zamanda bilim adamı matematikçi sanata ve sanatçıya önem veren birisiydi. Fatih daha zeki ve daha üstün stratejiye sahip bir padişahtı. Size göre?

Alexander the great yani iskender kendisi dönemin en büyük milis ve düzensiz ordusuna sahip devleti yani pers imparatorluğunu yendi ve sadece bu kadar başka bir şey yapmadı
Fatih Sultan Mehmet.

Neden aceba tarihte İskender hakkında hiç kötü bir şey yazmıyor 😂 Aceba hünkarımız yazanları mı korkuttu yoksa çok sevdikleri için mi yazdılar :D (Kaynağım şuanlik yok fakat Osmanlıya 17. Yüzyıl civari hindistandan gelen bir kitapta iskenderin hakkında kötü şeyler yazanlari öldürdüğü hakkında yazılar var. Ttk'da böyle bir kitap mevcut ama çevirip basilmadi. Bu yüzden Kaynağım yok olarak söylüyorum, İskender hakkında kötü bir şey yazılmaması bu düşüncemi tetikliyor.) Soruya gelirsek ikiside farklı zamanın insanları.

İkisinin de stratejik dehaları çok efsane, ben Fatih Sultan Mehmet Han'ı seçerdim. Ama Büyük İskender de (çok) iyi bir komutan.

Geri
Yukarı