Babam artık çekilmez biri haline geldi

Minerva

Decapat
Merhabalar 18 yaşındayım. Babam geçen sene Haziran ayında bir dükkanı batırdı. Tüm yaz annem, ben ve kardeşlerim çalıştık. Kenara para koyduk. Önceden batan dükkandan kalan malzemeleri satıp parasını babam almıştı. Babam tüm yaz yatıp o parayı harcadı. Gidip çalışmak yerine yatmak işine geldi. Sonra iş yapmayan bir dükkanı satın aldı. Dükkânı alırken kenara koyduğumuz parayı aldı. Bir miktarda kendi param vardı. O parayı da aldı. Aldığı dükkan dün daha kapandı. Bugün tartışma çıktı. Dediğine göre biz ona hiç destek çıkmıyoruz. Tüm parayı alıp yediği zaman sorun yok. Son senem olduğu için kitap dershane vb. masraflarım vardı. Bunların hepsinden vazgeçmem gerekti. Babam hep kendini düşünüyor. Evin tüm masraflarına yetişmeye çalışıyorum. Aldığım 20 lira harçlığı eve destek çıkabilmek için kenara koyuyorum. Ama kenara koyduğum parayı yerinde bulamıyorum. Babam almış oluyor. Artık cidden sıkıldım. Yaşama isteğim bitti. Evin huzuru kaçtı. Ders çalışma isteğim yok. Depresyona girdim. Sayın forum sakinleri ne öneriyorsunuz?

Benim de babam önceden böyleydi, daha 8-9 yaşımda iken bayram harçlıklarımı alır, ''Daha sonra sana vereceğim'' der ve bir daha vermezdi. Parası bittiği zaman işe girer, para aldığı zaman işten çıkardı. Şimdi yollarımız ayrı, nafaka ödemekle yükümlü. Onu bile geciktiriyor herif.

Yani demek istediğim ya konuşarak ikna olur, ya da yollarınızı ayrırırsınız.

Öncelikle geçmiş olsun. Kardeşim bu durumda yapabileceğiniz tek şey birlik olup bu adamın karşısına geçmek olacaktır. Bu adam galiba can sıkıntısından dükkan açıp batırıyor ve sonrada kıvırıyor. Siz bu adamın karşısına geçmediğiniz sürece kaybedeceksiniz. Bütün ailenin parasını yiyip bana destek olmuyorsunuz diyen bir adam bence bu yaptığı hatanın daha devamı var haberini veriyor. Eğer ki hatasını anlatıyorsanız ve anlamıyorsa sivri dille konuşup para desteği sağlamıyacaksınız.

Benim de babam önceden böyleydi, daha 8-9 yaşımda iken bayram harçlıklarımı alır, ''Daha sonra sana vereceğim'' der ve bir daha vermezdi. Parası bittiği zaman işe girer, para aldığı zaman işten çıkardı. Şimdi yollarımız ayrı, nafaka ödemekle yükümlü. Onu bile geciktiriyor herif.

Yani demek istediğim ya konuşarak ikna olur, ya da yollarınızı ayrırırsınız.
Ailenin diğer üyeleri ne düşünüyor bu konuda?
Annem boşanmak istiyor. Aile büyükleri istemiyor. 2 tane kardeşim var. Son senem olduğu için ders çalışmam gerekiyor. Ancak bu lanet durum yüzünden hayata küsmüş durumdayım.
Kardeşim Ankara'da isen iletişime geçelim.
Abi düşündüğün için çok teşekkür ederim. Rize'de yaşıyorum.
Öncelikle geçmiş olsun. Kardeşim bu durumda yapabileceğiniz tek şey birlik olup bu adamın karşısına geçmek olacaktır. Bu adam galiba can sıkıntısından dükkan açıp batırıyor ve sonrada kıvırıyor. Siz bu adamın karşısına geçmediğiniz sürece kaybedeceksiniz. Bütün ailenin parasını yiyip bana destek olmuyorsunuz diyen bir adam bence bu yaptığı hatanın daha devamı var haberini veriyor. Eğer ki hatasını anlatıyorsanız ve anlamıyorsa sivri dille konuşup para desteği sağlamıyacaksınız.
Sert dille konuşacak olsak kapıyı çarpıp gidiyor. Haksız olduğu için bağırıyor. Kendini haklı çıkarmaya çalışıyor.

O zaman boşanmayıp destek çıkmayacaksınız. Bu saatten sonra boşanınca adamda yıkılır zaten. Ne çalışsın ne de zararı dokunsun, kahveye gidiyorsa kahve parasını elden verin sesini çıkarmasın. Bu saatten sonra zorla para alıyorsa suç sizde, vermiyeceksiniz. Alkol falan kullanıyor mu?

Annenin ve babanın yaşı kaç?

Bu durumun benzeri benim başıma gelmedi ancak babamın başına gelmiş. O dönem yeter çektirdiğin eziyet ya bunu tekrarlamazsın ya da camdan atarım seni diyerek çözmüş (kime yaptığı bende kalsın). Üniversite hedefleri iptal olmuş ve farklı meslekte kalmış ama bu tarz kişiler ya sivri dille ya sivri/budaklı sopadan anlıyor. Annen ayrılsa bile peşinize takılmayacağından emin olmanız gerek.

Geri
Yukarı