Basketbol'da Kendimi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyım ?

• Konuyu başlatan Mertcan Başel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 15B
Merhaba,
Öncelikle hedefine başarıyla ulaşman dileklerimle başlamak isterim yazacaklarıma,
Her şeyden önce bir heves değilde, bir hırs yapman gerekli. Öyle 2-3 günlük geçici bir heves ise hiç başlama..

Eğer heves olmadığını düşünüyorsan ve başarılı olacağını düşünüyorsan; öncelikle kondisyon ile başlamalısın, her gün düzenli antreman yapıp, biraz da basketbolun fundamentals(dripling, şut, pas gibi.) hareketlerini geliştirmelisin.

Öyle büyük kulüpler değil de daha orta kulüplerde oynamalısın. Neden diye soracak olursan; Beşiktaş'ta alacağın süre 5 dakika ise, diğer kulüpte 30 dakika oynarsın. Daha sonra kendini geliştirdiğinde daha üst kulüpler zaten bir daha seni isteyecektir.

Temel hareketlerini geliştirdikten sonra hangi mevki de oynayacağını seçmelisin, boy ve kilona göre karar verecek olursam; oyun kurucu şeklinde çok hızlı bir şekilde oynayabilirsin. Biraz da hızlı isen tamamdır ve de blok yemeden hiç bir zaman korkmayacaksın, gün gelir sende atarsın unutmamalısın :)

Okula devam ediyorsan, okul takımına vs. girmeyi unutma.. Herkes futbol oynarken sen basketbol oyna.. Boş zamanlarında şut çalış, sağ ve sol el dripling yap..

Ve de en önemli olanlardan bir diğeri azim.. Her neyse başarılar dilerim. Umarım istediğin yerde oynar, istediğin yerlere gelirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
16 yaşındayım ve babam sağolsun 5 yaşımdan beri basketbol oynuyorum. Kendi geliştirmenin yolu klup falan değil. Çıkacaksın başkalarıyla oynaya oynaya başkalarını izleye izleye öğreneceksin. Her gününü basketbola ayıracaksın. Önce topu düzgün sektirmeyle başla gerisi zaten geliyor. Maçları bol bol izle, kuralları öğren ve basketbolu severek oyna gerisi kolay :)

Koşma hızınız nedir ? Savunma yönelikli misiniz ? Yoksa atak mı ? Bu tür şeylerde önemli. Ben takımda savunma oyuncusuydum fakat hızlı olduğum için ataklarda en ileride olan bendim. Ayrıca bu tür mevkiyi şimdiden seçmemelisiniz bence. Her takımın düzeni farklıdır.

abi merhaba ben 15 yaşında bir erkeğim 1.70 boyum var genellikle forvet oynuyorum fakat ben şut gardı olmak istiyorum fakat bilek gücüm fazla yok. bileğimi geliştirmek için neler yapmalıyım ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı