Bazı ürünlerin fiyatlarını eleştirenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

2002 yılının başında net asgari ücret 163 lira olarak belirlendi. Senin attığın brüt asgari ücret.

O zamana göre vergileri de hesaba katarsak fiyatı kaç olur şimdi tekrar hesapla.
Türkiye fiyatı ile alakalı tek kaynak bu, gördüğüm kadarıyla çoğu 550₺ aşağısına almış.:

1686133217731.png

Üç askeri ücret ediyor:
1686133496908.png

Kaynakta verilmiş yüksek rakam olan 800₺'den de hesaplayalım, sadece 4 asgari ücretten biraz fazla:
1686133558546.png

Türkiye fiyatı ile alakalı tek kaynak bu, gördüğüm kadarıyla çoğu 550₺ aşağısına almış.:

Eki Görüntüle 1810566

Üç askeri ücret ediyor:
Eki Görüntüle 1810570

Kaynakta verilmiş yüksek rakam olan 800₺'den de hesaplayalım, sadece 4 asgari ücretten biraz fazla:
Eki Görüntüle 1810573
Yahu eskiden asgari ücret alan mı vardı, alım gücü dibin dibinde işte.

Sanki alım gücü yüksek olsa dünyanın en pahalı arabasını alabileceksin.

Şikayet etmem. Başka foruma giderim. Zaten buradaki bazı üyeler insanlarla dalga geçmeyi biliyor. Yaş kitlesi daha yüksek bir foruma giderim. Zaten başka platformlarda da aktifim. Orada da yorumlarımla tepki çekmiyor değilim. :) En azından yorumlar buradakine göre daha saygılı. İnsanlar olgun olunca dalga geçmiyorlar, saygı seviyesi de artıyor.
Evet üst segment bir araba alabilirim.

İyisini almak varken, neden ucuzunu tercih etmek zorunda bırakılıyoruz? 30 liraya sucuk falanda yok, kedilerin bile yüzüne bakmadığı tavuk sucukları 25-30 lira.

Bizim burada kıymanın kilosu 400TL esenler gelin inanmayan. Çöp ne olduğu belli olmayan kıymayı 250 300e veriyorlar orası ayrı. Bizim insanımız işte kendisine hep en kötüsünü layık görür. Afrika'da su yok siz kıyafet gezme yemek derdindesiniz der. Türkiye'yi Almanya Fransa İtalya'yla kıyaslıcağına gider Gabon ile Burkina Faso ile Fiji ile kıyaslar. Bıktım artık ama tek şükürüm Allah'tan TOGG'un altına yatıp çiğne beni diyen adam babam akrabam bir tanıdığım değil.

Sanki alım gücü yüksek olsa dünyanın en pahalı arabasını alabileceksin.
En pahalı arabaya gerek yok hocam, gider her gün et yerim.

Alım gücü senin hayat kaliteni belirler, ihtiyaçlarını alım gücün üzerinden belirlersin.

Bu ülkede oğlunun okul masrafını karşılayamadığı için canına kıyan insanlar var sen araba diyorsun bea.

4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Nisan 2023'de 12 bin 335 liraya çıktı. Yoksulluk sınırı da 39 bin 652 liraya yükseldi.
Asgari ücret 8500 TL.

Elin adamı çocuğuna et alırken ben neden 30 liralık sucuk alayım, benim neyim eksik.
Daha çok çalışıyorum, daha zor şartlarda çalışıyorum ama 30 liralık sucuk alabiliyorum.

O sucuk dediğiniz şeyi benim kedim köpeğim bile yemiyor.

@Turgineer

Ben yapay zekadan istedim. Bana 1.100 TL civarı demişti. 360 TL imiş. Yapay zeka bizi kandırmış.

Daha kendi araştırmanı bile yapmamışsın insanlara akıl vermeye çalışıyorsun. Önce düzgün bir araştırma yapmak sonra arguman ortaya koymak icap eder. Muhtemelen liberalizm ile ilgili bir şeyler okudun ya da YouTube'da video izledin, gaza gelip başlık açtın ama ilk mesajında yazdığın gibi yürümüyor o işler. Yani piyasayı serbest bırakalım, fiyatlar kendi dengesini bulsun demekle olmuyor maalesef. O düşünce teoride güzel. Gerçi teoride her şey güzel.
Serbest piyasa, katılımın serbest olduğu piyasa demektir, fiyatlandırmanın değil. Öncelikle bunu öğrenmelisin. Devamında söylemem gereken şey piyasanın her zaman denetim altında olması tüketici için avantajdır. Bu sayede güçlü, sermayesi yüksek şirketler piyasada tekel haline gelemez ve tabiri caizse vatandaşa artistik yapamaz. Liberalizmin ağababası ABD'de "Standard Oil" isimli şirket neden zorla parçalandı mesela? Daha uzun uzadıya yazacak çok şey var ama gerek yok.
Sonuç olarak dostum 2 dakikalık bilgiye ahkam kesmek hiç hoş değil, keza sana gösterilen tepkilerin de tamamen sucuk üzerinden devam etmesi gibi. Konulara çok yüzeysel bakıyoruz her alanda.

Yeni konular

Geri
Yukarı