Bedelli Askerlik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Toprakların korunduğu mu var? Kaç yıldır her yerde bombalar patlıyor, suikastler düzenleniyor neresi korunuyor söyler misiniz? Ben her sokağa çıktığımda, her sevdiğimin evden ayrıldığı anda endişelenmeye başlıyorum.

Vatan koruma diye diye zengini daha zengin, fakiri daha fakir ettiniz. Ölenler hep fakir, kalanlar ise hep zengin nedense!

Toprakları askerler değil siyaset koruyor maalesef. (Kötü siyasetin yıkımını hiçbir güç onaramaz.)
Zorunluluk konusuna gelirsek, evet, zorunlu olmalı ama bakanların ana kuzularına- ensesi kalın domuzlara da gelmeli. Ama gelmiyor işte, o halde zorunluluk demeyelim de buna zorbalık diyelim.

Ben o anlamda demedim. Bedelli Askerlik yani Askerliğe gitmeme konusunun konuşulmamasını söyledim.
Neden tartisilmasin? Siyasilerin yarattigi problemler yuzunden insanlar olmek istemeyebilir. (Spesifik olarak bir parti iktidarindaki sorunlar degil, genel siyaset krizleri manasinda soyluyorum bunu.) Bu gayet normal bir istek.

Neden tartisilmasin? Siyasilerin yarattigi problemler yuzunden insanlar olmek istemeyebilir. (Spesifik olarak bir parti iktidarindaki sorunlar degil, genel siyaset krizleri manasinda soyluyorum bunu.) Bu gayet normal bir istek.
Bu benim düşüncem. Parası olan ölmeyecek ama gariban aslanlar gibi askerliğini yaparken siyasilerin yüzünden hayatını kaybedecek. :(.

"Zorla" askerliğin son derece saçma olduğu gibi bedelli askerlikte parayı kırmak için yapılan bir uygulama olduğunu düşünüyorum. İkisi de kaldırılmalı.

Bence falcon son noktayi koymus. Zorla vatan savunulmaz, vatan elden gidecek olsa diyecekleriniz vardir elbette ama inanin öyle bir durum olsa en yaslimiz, en korkagimiz, en yumusagimiz bile eline sapan dahi olsa alir ve savasir diye düsünenlerdenim.

Zorunlu askerlik bir gerekliliktir. Herhangi bir savaş ve büyük bir tehlike durumunda halk ne olur ne olmaz silah kullanmayı ve kendisini korumayı öğrenmek zorunda. Nasıl tarih fizik ve matematik konusunda eğitim almamız gerekliyse bu gibi konularda da eğitim şart. Bizi teknolojinin bile kurtaramayacağı bir ana düşebiliriz. Herkes tembellik edip bu konularda bir şey öğrenmeye ihtiyaç duymazsa hazırlıksız yakalanabiliriz.

Zorunlu askerlik bir gerekliliktir. Herhangi bir savaş ve büyük bir tehlike durumunda halk ne olur ne olmaz silah kullanmayı ve kendisini korumayı öğrenmek zorunda. Nasıl tarih fizik ve matematik konusunda eğitim almamız gerekliyse bu gibi konularda da eğitim şart. Bizi teknolojinin bile kurtaramayacağı bir ana düşebiliriz. Herkes tembellik edip bu konularda bir şey öğrenmeye ihtiyaç duymazsa hazırlıksız yakalanabiliriz.

Sırf sözde silah kullanmayı öğretmek için 1 yıl çalıyorlar hayatından bunların hepsi bahane. Vatan profesyonel ordu ile korunur, zorla yaptırılmamalı bir iş. Hem kayıp sayısını en aza indirmiş olursun. Askere gitmeyi direk cepheye gitmek sanıyor bazıları.

Geri
Yukarı