BenQ Zowie XL2411K - En İyi Ayarlar

Merhaba dostlar,
BenQ Zowie XL2411K monitörü kullanan arkadaşlar için en iyi ayarları paylaşmak istedim. Bir çok siteden araştırma yaparak bir sürü ayar denedim fakat kendim oturup bizzat bir buçuk iki saat boyunca ayarlarımı yaptıktan sonra harika bir görüntü aldığımı farkettim. İki farklı modumuz olacak; FPS1 - FPS2.
Sadece beyaz renkler biraz soluktur.

FPS1: İnternette gezinmek, doygunluğu yüksek veya soluk olmayan renkler ve video İzlemek için en harika mod ayarlarıdır.
FPS2: TRYHARD FPS oyunları oynayan arkadaşlar için gölgede bile rakipleri görebileceksiniz.

1617718279910.png

FPS1 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 1
DyAc: OFF
Brightness: 100
Black eQualizer: 05

FPS1 Modu Color Menü

Black eQualizer: 5
Color Vibrance: 9
Low Blue Light: 0
Gamma: Gamma 3
Color Temperature: User Define > R73 | G72 | B74

FPS1 Modu Picture Menü
Brightness: 85-100
Contrast: 65
Sharpness: 6
AMA: High

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

1616292000182.png

FPS2 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 2
DyAc: Premium
Black eQualizer: 20

FPS2 Modu Color Menü
Black eQualizer: 20
Color Vibrance: 17
Gamma: Gamma 1
Color Temperature: User Define > R100 | G100 | B100

FPS2 Modu Picture Menü
DyAc: Premium
Contrast: 70
AMA: High

Dosya Ekleri

• 1616281182643.png
    1616281182643.png
    2 MB · Görüntüleme: 438
Son düzenleyen: Moderatör:
Yani 320 cdm2 nin altına dyac açıkken düşmüyormu?
Merhaba,

Karışıklık için kusura bakmayın, şöyle açıklarsak daha net olur;

XL2411K'nın tepe parlaklık derecesi 320cdm2. Net bir rakam veremiyoruz ama maksimum 70 80 cdm2'lik bir düşüş yaşansa bile, parlaklığı düşmüş hali bile 250cdm2 parlaklık seviyesinde olmaktadır. Bu sadece DyAc açıkken gerçekleşmektedir. DyAc kapalıyken monitör parlaklığında herhangi bir azalma olmamaktadır.

Ben belli bir süre açık oynadım kapadıktan sonra biraz hissettim ama kapalıyken alışınca güzel oluyor. Monitör renk açısından ben başarılı buldum. IPS kadar olmasa da cidden hakkını veriyor. Özellikle bu AMA ve DyAc üzerine daha çok odaklanıp daha uygun ayarlar bulmak lazım. Ben 1-2 saatimi monitöre ayırıyorum ve yeni ayarlar arıyorum. Benim önerim FPS1 modu ilk yazdığım ayarlarda oyunları oynamanız. COD:Warzone ve CS'de kesinlikle black equ yüksekte olması iyi olur. Ali Güngör abimizin dediği gibi Black Equ biraz da olsa hile niyetine kullanılabiliyor. Sonuçta gölgeler bile görünür oluyor. Valorant için önermiyorum. Valorant oynarken kesinlikle FPS1 modunda oynayın. Digital Vibrance kullanıyorsanız FPS2 modu sizin için daha iyi olacaktır.
164 Hz'ye overclock yapabilirsiniz fakat bu Input Lag'a neden olacak. Bu yüzden yapmayın!
Merhaba. sen fps1 için internet ve filim izleyin demişsin ilk sayfada. Şimdi burda oyun oynayın diyorsun.
Warzone için fps1 mi fps2 mi uygulayalım?

Input lag yapacağı konusunda bilgi sahibi değilim. Oyunlarda AMA kapalı olsun fakat video izlerken AMA'yı premium yapabilirsiniz(ms2)

FPS1 modu için geçerli fakat FPS2 modunda DyAc açınca panel karardığı için aynı ayarları önermem. Deneyin görün derim.
Monitöre overclock yaparak 164Hz'ye yükseltebilirsiniz. +20Hz her açıdan kârdır.
Oyunlarda AMA kapalı olsun demişsin yukarıda paylaştığın modlarda AMA hep High. Anlayamadım önerdiğin ayarı?

Oyunlarda AMA kapalı olsun demişsin yukarıda paylaştığın modlarda AMA hep High. Anlayamadım önerdiğin ayarı?
Yanlışlıkla High yazmış olmalıyım. Hemen editleyelim. AMA kesinlikle kapalı olsun.
Merhaba. sen fps1 için internet ve filim izleyin demişsin ilk sayfada. Şimdi burda oyun oynayın diyorsun.
Warzone için fps1 mi fps2 mi uygulayalım?
FPS2 uygulamalısın.
FPS1 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 1
Black eQualizer: 05

FPS1 Modu Color Menü

Black eQualizer: 5
Color Vibrance: 9
Gamma: Gamma 3
Color Temperature: Normal

FPS1 Modu Picture Menü

Brightness: 85-100 (100)
Contrast: 65
AMA: Off

Güncel FPS1 ayarları bu şekildedir. Oyunlarda da genellikle bu ayarı kullanırım. FPS2 modu güzel fakat dyac açtığımız için oyunda kör olma ihtimalimiz oluyor. Black Equ ile arka ışık desteğini arttırarak kararmayı biraz önlesek de gözler için pek faydalı değil.

AMA konusu biraz tartışılır. Ben AMA açıkken konfor olarak ve bakış açısında performans düşüşü yaşadım. Belki de psikolojiktir.

Son düzenleme:
Açıkçası AMA açıkken yırtılmalar oluyor saçma sapan, takılıyormuş gibi. Kapalıyken de aşırı ghosting oluyor dyac özelliği yok benim monitörde XL2430. Ve cidden beğenmiyorum monitörü.

Açıkçası AMA açıkken yırtılmalar oluyor saçma sapan, takılıyormuş gibi. Kapalıyken de aşırı ghosting oluyor dyac özelliği yok benim monitörde XL2430. Ve cidden beğenmiyorum monitörü.
Bende K serisi var ve bu seri 2021 yılı çıkışlı. Ben gayet başarılı buldum zamanında 2100 TL civarına almıştım. Açıkçası film izlemek için monitör kullanacak olsam asla benq tercih etmezdim. Zaten amacı profesyonel e-spor için tasarlanmış. Yine de DyAC+AMA ghosting'i neredeyse sıfıra düşürecek bir kapasiteye sahip. Ben bunca zamandır hiç kullanmadım çünkü hep garip geliyordu. Bu hafta ufak bir test yapacağım bakalım valo'da radi olmamıza az kaldı artı ve eksilerini belirtirim. Aynı testi warzone üzerinde de yaparım.

Kişisel Not: AMA'dan iyi faydalanmak için bence DyAC Şart.

Evet DyAC yoksa AMA rezalet bir şey gerçekten. Blur Reduction var bende DyAC yerine o da input lag yapıyor ve ekranın parlaklığını düşürüyor. En temizi AMA off Blur Reduction off kullanmak yapacak bir şey yok.

Bende K serisi var ve bu seri 2021 yılı çıkışlı. Ben gayet başarılı buldum zamanında 2100 TL civarına almıştım. Açıkçası film izlemek için monitör kullanacak olsam asla benq tercih etmezdim. Zaten amacı profesyonel e-spor için tasarlanmış. Yine de DyAC+AMA ghosting'i neredeyse sıfıra düşürecek bir kapasiteye sahip. Ben bunca zamandır hiç kullanmadım çünkü hep garip geliyordu. Bu hafta ufak bir test yapacağım bakalım valo'da radi olmamıza az kaldı artı ve eksilerini belirtirim. Aynı testi warzone üzerinde de yaparım.

Kişisel Not: AMA'dan iyi faydalanmak için bence DyAC Şart.

Selam Varmeuz.
"Film izlemek için BenQ tercih etmezdim" demişsin ama esas film seyretmek için BenQ tercih etmelisin :)

Çünkü espor odaklı ürünlerimiz biliyorsun ki "Zowie" alt markası ile tanınıyor.
Ana marka olan BenQ'nun farklı serileri mevcut. Örneği çok güzel filmler izleyebileceğin yüksek çözünürlüklü ve 10bit gamutlu EW serimiz var.

Hem dizi film izleyebileceğin hem oyun oynayabileceğin EX serimiz var :)

BenQ olarak sadece ZOWIE markası altında esporcu ürünleri üretiyoruz. Eğer video izlemek ya da casual oyunlar için monitörler arıyorsan aşağıdaki linkte çok farklı monitörler bulabilirsin :

Video Enjoyment Serisi: Eğlence Monitörü
Mobiuz Gaming Serisi: Oyun Monitörü

Aynı şekilde hocam. Ben de yaklaşık yarım yıldır Xl2411k model monitörü kullanıyorum.
Monitörü aldığımda Ghosting sorunlu monitör geldi. Garantiye yolladım ve uzun bir süreç sonucunda monitör değişimi yapıldı. Ve bu sefer öncekine göre birazcık daha az ghosting'li bir monitörüm oldu :d.
Ben de çok problem etmediğim ve daha uğraşmak istemediğim için sesimi çıkarmadım. Kış aylarında çok kullanma imkanım olmadığı için bu kadar batmamıştı fakat şu sıralar fazlasıyla kullandığım monitörümde ghosting o kadar rahatsız edici ki 2 saatten fazla kullanamıyorum. Hele ki Pubg gibi fazla sağa sola döndüğünüz oyunlarda başımı döndürüyor. Ne DyAc ne AMA hiç biri bir işe yaramıyor ghosting'i çözmek için. Önceden bundan başkasını alma dediğim arkadaşlarıma BenQ'dan uzak dur der oldum siz düşünün. Yakın zamanda tekrardan garantiye yollamayı düşünüyorum ancak yine yaşadığım o meşakatli süreci göze alamıyorum.
Kendiniz herhangi manuel bir çözüme ulaşabildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı