Berberde çalışıyorum, ustam hakkımı yiyor

Berbercilik işini sevmiyorum ama ogrenmeyede çalışıyorum diyelim. Büyüyünce iş bulmakta zorlamayım diye.

Lys puanım 298. Geri kalanı hatırlamıyorum.
Benim sana tavsiyem okumayacaksan sanayiye gir. Hiç de gücüne gitmesin kardeşim işletme okuyup BIM’de çalışan kasiyer dolu ortalık. Hiçbir bölüm okumayıp bir zanaat kapar aynı işi kurar parayı indirirsin. Aynı işi yurtdışında kurup deli para yapan insanlar var. Mavi yaka ile beyaz yaka arasında fark kapandı zaten. Artık beyaz yakaysan işinde çok iyi olman lazım TR şartlarında iyi bir iş için. Zaten maaşlı çalışmak kimseyi zengin yapmaz.

Seni çok iyi anlıyorum kardeşim gerçekten birebir içindeyim ben bu durumum rezillik gerçekten. İmkanınız varsa babanın yanında çalışmak en iyisi. Yukarıdaki arkadaş gibi toksik,şükürcü zihniyetler olduğu sürece bu ülke ilerleyemez. Neymiş bu işler böyleymiş. Rezillik ya ebeveynlere de lanet olsun çocuğunun hayatı öğrenmek adı altında sömürülmesine izin verenlere. Bakın ben çocuklar çalışmasın demiyorum aksine işe girin,kendi paranızı kazanın,hayata atılın ebeveynler bu noktada haklı ama kendinizi de sömürtmeyin. Dünyanın hiçbir yerinde saati 3 birime çalışan bir insan olamaz. Ben pek çok berberinde çırağına iş öğretme derdinde olduğunu düşünmüyorum zaten. Eğer okuyamadıysanız gidin sanayiye şaka yapmıyorum. B*k gibi para kazanırsınız işi çözerseniz. Zaten Türkiye’de sıfır araç alımı da bir hayli zorlaştığı için.
Senin yaşın kaç bilmiyorum. 16? 20?
Ben de baba yanında çalıştım. O hiç vermez. İş mi öğrenirsin? O sana kalmış bir şey. İstemeye bağlı. Biz burada genç kardeşimizin sorusuna kendimizce cevap veriyoruz diyorum. Sen ikili polemik peşindesin. Şu an burada yarardan çok zarar var. Sakin ol. Herkesi kendi açına göre yargılama. Kimin ne yasadiğını nasıl ortamda olduğunu bilemeyiz. Aile baskısı var mı yok mu? Gücü varsa sabretsin. Yoksa bıraksın çıksın.

Seni çok iyi anlıyorum kardeşim gerçekten birebir içindeyim ben bu durumum rezillik gerçekten. İmkanınız varsa babanın yanında çalışmak en iyisi.
Bazıları susuyor, sessiz kalıyor. Ben buna da kızıyorum. Neden izin veriyorsunuz bunları yapmasına? Hakkınızı yiyor, kölelik yaptırıyor... Örneğin, kuaför öyle mi yapıyor? Bütün mahalleye söylerim, bu kuaföre gitmeyin diye, durumu anlatırım. İş yapmasın da görsün bakalım parazit. Rezil ederim, bütün mahalleye de görsün.

Dediğim yer kapandı, beter olsun. Aç kalsın, çaresiz kalsın. Ölmesin, ölüm onlar için ödül olur. Ancak insanların sırtından geçiniyorlar, hiçbir şey yapmasını beceremezler. İnsanı diri diri öldürüyorlar. Cahiller... İnsanlar olmazsa, siz aç kalırsınız beceriksizler. Siz ancak köle arayın, işkence verin, bundan başka bir şey bilmezsiniz. Kendilerini bir şey zannediyorlar.

Bazıları susuyor, sessiz kalıyor. Ben buna da kızıyorum. Neden izin veriyorsunuz bunları yapmasına? Hakkınızı yiyor, kölelik yaptırıyor... Örneğin, kuaför öyle mi yapıyor? Bütün mahalleye söylerim, bu kuaföre gitmeyin diye, durumu anlatırım. İş yapmasın da görsün bakalım parazit. Rezil ederim, bütün mahalleye de görsün.

Dediğim yer kapandı, beter olsun. Aç kalsın, çaresiz kalsın. Ölmesin, ölüm onlar için ödül olur. Ancak insanların sırtından geçiniyorlar, hiçbir şey yapmasını beceremezler. İnsanı diri diri öldürüyorlar. Cahiller... İnsanlar olmazsa, siz aç kalırsınız beceriksizler. Siz ancak köle arayın, işkence verin, bundan başka bir şey bilmezsiniz. Kendilerini bir şey zannediyorlar.
Zamanında bir zar atmış şans işte yüzüne gülmüş açmış dükkanı çoğu iş yapmayı da bilmez zaten.

Zamanında bir zar atmış şans işte yüzüne gülmüş açmış dükkanı çoğu iş yapmayı da bilmez zaten.
Adaletin bu mu Dünya? Biz böyleyiz, biz şöyleyiz diye kendileriyle övünüp dursunlar. Çoğu bunlara bir şey demiyor. Bunlar, kendilerini dev aynasında görüyorlar (parazitler). O şans, terse dönsün de görelim, ne yapacaklar? Aç kalırlar, sokaklara düşer "dilencilik" yaparlar. Güzel günler çabuk biter. Ne ekersen onu biçersin, ne pişirirsen onu yersin.

Tek öğretmen maaşı ile kredi çekmeden öyle güzel geçiniyoruz ki... Üstelik her şeyim en iyisinden ve ekonomi bu durumdayken. Geçinmeyi bilmiyorsan ne yapabilirim?

Tek öğretmen maaşının tamamını biriktirsen bile kaç yılda bir araba alabiliyorsun? Ev almak istersen ne olacak?

Siz “öyle güzel” geçinmiyorsunuz. Normal şartlarda alabilmeniz gereken şeyleri imkansız olarak görüp alabildiklerinize şükrediyorsunuz.

Tek öğretmen maaşının tamamını biriktirsen bile kaç yılda bir araba alabiliyorsun? Ev almak istersen ne olacak?
Siz “öyle güzel” geçinmiyorsunuz. Normal şartlarda alabilmeniz gereken şeyleri imkansız olarak görüp alabildiklerinize şükrediyorsunuz.
10 bin lira kötü bir para değil ama abartıldığı gibi bir para da değil hele ki İstanbul içinde ev kiraları 4-5 bin seviyesindeyse. Ancak şunu da atlamamak lazım bir Matematik öğretmeni sabah seansına geçtiyse okulunda zaten 12.sınıflar okula gelmediği için çalışma şartları baya hafif oluyor. Devlet memuru oluyorsun,yeşil pasaport sahibi olma imkanı var bu boş zaman özel ders ile doldurulduğunu varsayarsak 20-25 bin seviyelerine çıkarabilir aylık gelirini. Şahsen öğretmenlerin harcadıkları efora göre gayet iyi kazandığını düşünüyorum. Haftada 25 saat çalışıyorlar kâğıt üstünde çalışma şartları aşırı hafif gerçekten.

Geri
Yukarı