Bilgisayar mühendisliği mezununun vasıfları

-/-

@bitwise bu çok güzel bir sistem gibi gelmiştir bana hep. Tabii her yerde uygulaması zor ve Sabancı'nın yapısı sayesinde uygulanabilirliği daha rahat oluyor sanırım. Tam olarak aynı sistem olmasa da, bazı özel üniversiteler 1. sınıf mühendislik öğrencilerinin geneline (Makine, Bilgisayar, Elektrik, Endüstri...) sabit programda eğitim veriyor, yani aynı dersleri görüyor hepsi. İlk senenin sonunda da kurum içi bölümler arası geçişi daha esnek/kolay tutuyor. Bir bakıma, öğrenci bir sene geçirdikten sonra fikir edinmesi için iyi oluyor gibi. Tabii tam aynı sistem değil.

Siz bölüme girmeden önce kafanızda oturtmuş muydunuz yoksa girdikten sonra mı kesin bir bölümde yoğunlaştınız.

Mezun birini bulunca sormak istedim. :)

Ben girdigimde "Ne secmeyi dusunuyorsun" gibi bir anket yapmislardi. ( Bolumlerin kontenjanlarini tahmin etmek icin yapiyorlar, sonradan degistirebiliyorsun )

Elektronik - Bilgisayar - Biyo secmistim.

Aslinda kafamdaki fikir CS bilen elektronikci olmakti. Ben OSS'ye girdigim zamanlarda Bilgisayar puanlari dusuktu, elektronik ve genetik revactaydi. Icten ice CS istesem de cevre baskisi fenaydi. Zaten muhendis olmami bile pek istemiyorlardi, doktor olmazsan puanina yazik edersin diyordu herkes. ( Tum tip fakultelerine girebiliyordum Ingilizce olanlar dahil )

Sonra EE ve CS dersleri aldim, hatta biyo dersleri de aldim okulu uzatmak pahasina, en cok CS i begendim : ) O kadar ders denedim ki, gittim yuksek matematik aldim ( complex calculus ), hic isim olmamasina ragmen akiskanlar mekanigi aldim goreyim bakayim neymis diye.

Her ogrenciye laptop veriliyordu ki o zamanlar bu cok buyuk bir olaydi. ( 2000 lerin baslarindan bahsediyorum ) Asiri hizli internet vardi ortamda, bilgisayar okuyan birisi icin bicilmis kaftandi okuldaki lab ve donanimlar.

O sekilde. Bence Sabanci'nin sistemi cok mantikli. Hatta duyduguma gore su siralar her ogrenciye programlama da ogretiyorlar hangi bolumu secerse secsin ki bence olmasi gereken bu.

Benim zamanimda cesit cesit burs dilimleri vardi, ogrenci kitlesi baya iyiydi, zuppe orani azdi. Simdi sanirim o burs olayini da kaldirmislar ( %66 burs vs ) , kitleyi bilmiyorum. Ogrenci kitlesi cok onemli, o sira arkadaslari sonra firmalarda tanidik insanlara donusuyor, is firsati yakaliyorsun, network oluyor vs.

Son düzenleme:
@bitwise EE ile CS arasındaki gelgit bende olmuştu ara ara. Tabii başlayıp, dersleri falan görünce EE'de kesinleştim. Ama şu da var, mesela Elektronikçi olmama rağmen programlamayla da ilgileniyorum, öğreniyorum da. Artık üniversiteler de farklı dilde programlama dersi veriyorlar, çoğu mühendislik bölümüne.

Bölümünü, üniversiteye girdikten sonra seçebilmek, daha doğrusu istediğin bölüme uzmanlaşabilmek fırsatı gerçekten önemli. Zira benim, ilk senenin sonunda CS'ye geçen arkadaşlarım olmuştu. Çünkü dersleri almaya başlayıp, alttan alta bölüm derslerini de görünce insan tırsmıyor değil. :D

O sekilde. Bence Sabanci'nin sistemi cok mantikli. Hatta duyduguma gore su siralar her ogrenciye programlama da ogretiyorlar hangi bolumu secerse secsin ki bence olmasi gereken bu.

Evet Python veriyorlardı sanırım, yanlış hatırlamıyorsam.

@bitwise EE ile CS arasındaki gelgit bende olmuştu ara ara. Tabii başlayıp, dersleri falan görünce EE'de kesinleştim. Ama şu da var, mesela Elektronikçi olmama rağmen programlamayla da ilgileniyorum, öğreniyorum da. Artık üniversiteler de farklı dilde programlama dersi veriyorlar, çoğu mühendislik bölümüne.

Bölümünü, üniversiteye girdikten sonra seçebilmek, daha doğrusu istediğin bölüme uzmanlaşabilmek fırsatı gerçekten önemli. Zira benim, ilk senenin sonunda CS'ye geçen arkadaşlarım olmuştu. Çünkü dersleri almaya başlayıp, alttan alta bölüm derslerini de görünce insan tırsmıyor değil. :D

Evet Python veriyorlardı sanırım, yanlış hatırlamıyorsam.

Bazi noktalarda cok yaklasan bolumler CS ile EE. Bana o zamanki aklimla hic EE bilmeyen CS 'ci olmaktansa CS bilen EE olmak daha mantikli geliyordu. Ama kendimi hep CS derslerini cok severken, hep onlarla ilgili calisma yapmak isterken buldum : ) Dedim ki yok arkadas, olmayacak bu is, gittim major degistirdim. Dunyanin en basit odevi icin gunlerce ugrasmak nedense cok keyif veriyordu bana. Aslinda hala oyle geciyor hayat, sadece uzerinde ugrastigim konu daha zor : )

Bence Turkiye'nin genel olarak problemi ekonomi. Cogu insan sevdigi bolumu ac kalirim endisesiyle secemiyor. Her insan sevdigi isi yapmali, ondan da hayatini devam ettirecek kadar kazanc elde edebilmeli. Yoksa universiteler falan bos, zulum gibi gelir insana sevmedigi seyi yapmak ve hayat boyu onu yapmak zorunda kalmak.

Bence Turkiye'nin genel olarak problemi ekonomi. Cogu insan sevdigi bolumu ac kalirim endisesiyle secemiyor. Her insan sevdigi isi yapmali, ondan da hayatini devam ettirecek kadar kazanc elde edebilmeli. Yoksa universiteler falan bos, zulum gibi gelir insana sevmedigi seyi yapmak ve hayat boyu onu yapmak zorunda kalmak.

Evet, ekonomik kaygılarla bölüm tercihi yapanlar, iyi ya da kötü kazansa bile hayatları boyunca istemediği işte çalışıp mutsuz olabiliyor. Hani ister CS ister EE olsun, iki alanda da işini yaparken severek ve kendini verek yapmak lazım, zira sevilmezse en küçük şey bile büyük bir probleme dönüşebiliyor, anladığım kadarıyla.

Ben girdigimde "Ne secmeyi dusunuyorsun" gibi bir anket yapmislardi. ( Bolumlerin kontenjanlarini tahmin etmek icin yapiyorlar, sonradan degistirebiliyorsun )
Bir dakika, umarım yanlış anlamışımdır. Ben bilgisayar mühendisliği istiyorum ve Sabancı'ya puanım yetiyor diye Sabancı'yı seçtim. Sınırlı kontenjan mı var? Bilgisayar mühendisliği bölümüne girememe gibi bir ihtimalim var mı? Hocam o kadar puan yapıp da hayal kırıklığı yaşamak istemem doğrusu.

Bir dakika, umarım yanlış anlamışımdır. Ben bilgisayar mühendisliği istiyorum ve Sabancı'ya puanım yetiyor diye Sabancı'yı seçtim. Sınırlı kontenjan mı var? Bilgisayar mühendisliği bölümüne girememe gibi bir ihtimalim var mı? Hocam o kadar puan yapıp da hayal kırıklığı yaşamak istemem doğrusu.

Girdikten sonra yapılıyor sanırım. Kontenjan olmayacağını sanmam, zaten bunu anlamak için anket yapıyorlardır.

Hayir yok oyle bir ihtimal. Onlar genel olarak tercihler nasil olacak, hangi dersi kac kisi alacak tahmini onlari belirlemek icin yapiyorlar bunu.

Bu arada sabancida cok populer secmeli dersler vardir ( kolay ya da zevkli oldugu icin ) , her donem ders secme sistemi acildiginda yaris yapilir kontenjan kapmak icin. Bolume yerlesememe gibi bir sansin yok ama istedigin secmeliyi alamama gibi bir olay cok olacak. Sana hazir mufredat verilmez, sen kendi mufredatini kendin olusturursun o yuzden ayni bolumu okuyan 2 kisi baya farkli derslere gidiyor olabilir. Kimisi sevdigi dersleri alir, kimisi Cuma gununu bos birakmaya calisir vs.

Ben bir donem sirf begendigim kizin alacagini duydugum icin bir dersi almak icin taklalar atmistim. Simdi kendisi sevgilim olur : )

Bu arada sabancida cok populer secmeli dersler vardir ( kolay ya da zevkli oldugu icin ) , her donem ders secme sistemi acildiginda yaris yapilir kontenjan kapmak icin. Bolume yerlesememe gibi bir sansin yok ama istedigin secmeliyi alamama gibi bir olay cok olacak. Sana hazir mufredat verilmez, sen kendi mufredatini kendin olusturursun o yuzden ayni bolumu okuyan 2 kisi baya farkli derslere gidiyor olabilir. Kimisi sevdigi dersleri alir, kimisi Cuma gununu bos birakmaya calisir vs.

Ben bir donem sirf begendigim kizin alacagini duydugum icin bir dersi almak icin taklalar atmistim. Simdi kendisi sevgilim olur : )
Bahsettiğiniz müfredat seçme olayı güzele benziyor ama tecrübesiz, bilgisiz insanlar için biraz sıkıntılı değil mi? Ben mesela ders içeriklerini hangisine ihtiyacım olduğunu bilmediğim için kötü program hazırlarsam benim için sonucu ne olur? Bir de hocam kampüs diğer üniversitelere çok uzak mı? Var mı hiç başka üniversitelere gidip de aynı evde kaldığını gördüğünüz kişiler?

Bahsettiğiniz müfredat seçme olayı güzele benziyor ama tecrübesiz, bilgisiz insanlar için biraz sıkıntılı değil mi? Ben mesela ders içeriklerini hangisine ihtiyacım olduğunu bilmediğim için kötü program hazırlarsam benim için sonucu ne olur? Bir de hocam kampüs diğer üniversitelere çok uzak mı? Var mı hiç başka üniversitelere gidip de aynı evde kaldığını gördüğünüz kişiler?

Kötü program hazırlamazsın. Sadece zaman verimliliği olmaz ya da iyi hocadan (farklı hocolar varsa) alamazsın.

İlk başta kötü diye düşünüyorsun ama iyi program yapmayı başardığın zaman, zaman verinliliği iyi oluyor.

Yok, artik o yasa gelmis insan ders secmeyi bilmeli. Zaten bu konuda destek olan gruplar da var ogrenciler de. Her yeni baslayana senior bir ogrenci ataniyor destek olmasi acisindan. Zaten ilk 2 sene dersler ortak, cok ufak bir bolumu sen seciyorsun. Zorunlu ders havuzunu tamamlamadan tam anlamiyla meslek secmis olmuyorsun.

Evet uzak. Kisisel tercih bu, ben her yere uzak olmasini seviyordum. Okul hayatim hep yatili gectigi icin hosuma gidiyordu o durum. Ama tabi Taksim'e ya da Kadikoy'e gitmek istersen de yine trafige gore 30dk + suruyor servisle.

Yeni konular

Geri
Yukarı