Bilgisayar mühendislikleri için iyi bir matematik olması şart mı?

Arduino programlıyorum bu yüzden temel C biliyorum ayrıca temel C++ ve temel HTML biliyorum fazla olmasa da PHP biliyorum yeterli mi? Ayrıca kendi yazdığım bir "Temel C++ El Kitabı" adında bir kitabım var yayınlanmamış bir kitap olsa bile.
Temel olarak bileceğine bir dilde kendini uzmanlaştırsan daha iyi olur.

Maalesef ki insanlar matematik gereksinimini eğitim sisteminin dayatması sanıyor.

Bilgisayra mühendisi olmak için şart. Ülkemizdeki eğitim sisteminde iyi bir bilgisayar mühendisliği bölümüne girmek için de şart.
Ben yazılımcı olacağım diyorsanız şart değil. Yazılımcıyım diye gezenler için matematik bilmemek şart bile olabilir, neye göre anlaşıyorlar bilmiyorum.

Arduino kullananlar (onun dışında pek bir şey kullanmayanlar) genelde 15-20 yıl öncenin C++ syntax'inin bir kısmını biliyor.
Kitap yazmanız büyük başarı. Kitap yazacak kadar bilginiz varsa konuyu açmanıza gerek yok. Bir mühendis kadar hakimsinizdir.

Maalesef ki insanlar matematik gereksinimini eğitim sisteminin dayatması sanıyor.

Bilgisayra mühendisi olmak için şart. Ülkemizdeki eğitim sisteminde iyi bir bilgisayar mühendisliği bölümüne girmek için de şart.
Ben yazılımcı olacağım diyorsanız şart değil. Yazılımcıyım diye gezenler için matematik bilmemek şart bile olabilir, neye göre anlaşıyorlar bilmiyorum.

Arduino kullananlar (onun dışında pek bir şey kullanmayanlar) genelde 15-20 yıl öncenin C++ syntax'inin bir kısmını biliyor.
Kitap yazmanız büyük başarı. Kitap yazacak kadar bilginiz varsa konuyu açmanıza gerek yok. Bir mühendis kadar hakimsinizdir.

Sağ olun hocam ancak kitabın o kadar da ayrıntılı olmadığını söylemem gerekiyor.

Diferansiyel denklemler dersini verdiklerine ve geçmeni beklediklerini göre matematik bilmen gerekiyor tabii ki.

Matematik sadece kullanmak için öğretilmiyor, öyle olsaydı tıp gibi bir bölüm için bu kadar derece istenmezdi.

Doğru söylüyorsunuz hocam...

Bende mat bilmiyorum ama bilgisayarlara ve yazılıma çok meraklıyım ben şuan yazılım öğreniyorum ya mühendis olup işi biliyorum ya da elimde sertifikam olmadan iş biliyorum aynı ben o yüzden kafaya takmıyorum.

Maalesef ki mevcut eğitim sisteminde mühendis mertebesine erişmek için matematik bilmen gerekiyor.
Ne maalesefi hocam? Matematik bilmeyen mühendis mi olacak bir de? Tabi ki matematik yapmak zorunda, mühendis olacak herif gidip edebiyat tarih bilgisiyle mi övünsün?

Matematik gerekmiyor diyenler gerçekten hiçbir şey bilmiyordur onu baştan söyleyeyim. Önceden Web Developer olursan matematiğe gerek yok kafasındaydım ama 9 ay önce şu kodu yazarken onun da yanlış olduğunu anladım. Matematik tartışılmaz bir şekilde gerekli, bundan kaçış yok.

Ne maalesefi hocam? Matematik bilmeyen mühendis mi olacak bir de? Tabii ki matematik yapmak zorunda, mühendis olacak herif gidip edebiyat tarih bilgisiyle mi övünsün?

Matematik gerekmiyor diyenler gerçekten hiçbir şey bilmiyordur onu baştan söyleyeyim. Önceden web developer olursan matematiğe gerek yok kafasındaydım ama 9 ay önce şu kodu yazarken onun da yanlış olduğunu anladım. Matematik tartışılmaz bir şekilde gerekli, bundan kaçış yok.

Doğru söylüyorsunuz hocam programlama için algoritmaya mı daha fazla önem vermeliyim? Hangi konulara önem vermeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı