Bilim sever olarak Türkiye'de Sosyal Medya

DoğukanSahil

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Genetik Mühendisi
Bilim videoları youtube dünyasında tutmayacağını bilerek bir yola attım kendimi ve sağolsunlar hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim 3k abone oldu fakat videoları sildim.

Şimdi sizde sormak istediğim sorular var?

*Nasıl bilim videoları görmek isterdiniz?
*Konu mu önemli konunun içeriği mi?
*Seslendirme mi önemli yoksa video içeriği mi?
*Ciddi ders niteliğinde mi aşırı abartı sahte mi? (Tabiki ikiside değil ama nasıl olmalı tavır?)

Bu arada görmek isteyen olursa; Genetik Mühendisi

Merhaba Dogukan, oncelikle oyun videosu cekip saklabanlik yapmaktansa boyle bir ise imza atmayi tercih ettigin icin sana tesekkur ederim. Sacma sapan vloglar cekip binlerce hatta yuzbinlerce goruntuleme alan ve abonesi bol bana gore 'gereksiz' kisiler yerine bilim ve sanat uzerine videolar duzenlemen paylasman oldukca faydali ve harika acikcasi. Bilmem hangi kadinin falanca ask hikayeleri, falanca kisinin ev vlogu, bazisinin starbucks muhabbeti ve bunlara prim veren kisiler asiri fazla oldugu icin yogun bir kitle edinemeyebilirsin. Cunku ilgi yok bu konulara, saklabanlik yapan sacma haraketler yapan daha fazla populer oluyor anlamadigim sekilde. Bunun pesini birakma, hem ogrenmis hemde ogretmis olursun, asiri sekilde felsefe bilim ve sanat seven biri olarak eksiklerim var bilgi konusunda, belki de sayende paylastigin videolar ile cahilligimi giderecegim. Yani direk insanliga faydan olmus olacak, tekrar tesekkur ediyorum senin gibi genc arkadaslarimizi da hep boyle gormek isterim acikcasi. Tebrikler.

* Bilimle ilgili her seyi izler ve dinlerim, anlamaya calisirim. Her konudan secenek sunabilirsin.
*Konunun icerigi ve ayrintilari kendi gorusumu soyleyecegim benim icin cok onemli.
*Seslendirme de, diksiyonun yerinde ve guzelse senin icin arti olacaktir, cumle ve kelimeleri tane tane anlatmali, izleyiciyi biktirmadan izletmelisin. Yani senin videolarini izlerken kulakligimi takipta uyurken bile dinlemek isterim, bunu basarabilen kanal sayisi cok az.
* Videolarinin basligi da icerdigi gorsellerde cok onemli bana gore. Falanca dunyanin en harika 10 gizemi! tarzi videolari gormek dahi hosuma gitmiyor. Baslik secimini iyi yapmali, aciklama kismina da kaynaklari eklemelisin, izleyici dinledikten sonra dogrulugunu onaylamak icin link'e tiklayip bilginin gercek mi degil mi oldugunu anlayabilir.

Basarilar dilerim.

• Herhangi bir bilimsel konuyu "aşırı" analiz edilmiş ve hiç bir detayı atlanmamış şekilde severim. Konuda sınır tanımam, akla gelmeyen ve gelen her türlü "aşırı" bilime aşığım!
  • O kadar ki örnek veriyorum; ışık fotonunun koyu renkli bir yüzeye çarptığında nasıl oluyor da yüzey tarafından foton emilip yüzeyden sekmesini engelliyor? Aynı anda hem parçacık hemde dalga olabilen bu foton nereye kayboluyor?
  • Çevremde hiç bu kadar ilgisi ve "merakı" olan bir insan tanımadım. Bendeki ilgi ve "merakın" %0,1 kadarına bile sahip değiller. :(
  • Beni tatmin edebilecek bir video veya yazı bulamadığım için, binlerce video ve yüzlerce yazılı kaynağı araştırıyorum ki tatmin olabileyim. Aslında böyle yaptığım zaman daha çok acıkıyorum, daha çok şeyi tam "anlamadığımı" veya daha çok şeyi bilmediğimin "farkına varıyorum" doyumsuz açlık döngüsü bu şekilde devam ediyor.
  • Bu yazıyı yazmam ne kadar gerekliydi bilemem, ben sadece sana veri sağlamak amacı ile yazdım. "Bil böyle insanlarda mevcut."

Son düzenleme:
Merhaba Dogukan, oncelikle oyun videosu cekip saklabanlik yapmaktansa boyle bir ise imza atmayi tercih ettigin icin sana tesekkur ederim. Sacma sapan vloglar cekip binlerce hatta yuzbinlerce goruntuleme alan ve abonesi bol bana gore 'gereksiz' kisiler yerine bilim ve sanat uzerine videolar duzenlemen paylasman oldukca faydali ve harika acikcasi. Bilmem hangi kadinin falanca ask hikayeleri, falanca kisinin ev vlogu, bazisinin starbucks muhabbeti ve bunlara prim veren kisiler asiri fazla oldugu icin yogun bir kitle edinemeyebilirsin. Cunku ilgi yok bu konulara, saklabanlik yapan sacma haraketler yapan daha fazla populer oluyor anlamadigim sekilde. Bunun pesini birakma, hem ogrenmis hemde ogretmis olursun, asiri sekilde felsefe bilim ve sanat seven biri olarak eksiklerim var bilgi konusunda, belki de sayende paylastigin videolar ile cahilligimi giderecegim. Yani direk insanliga faydan olmus olacak, tekrar tesekkur ediyorum senin gibi genc arkadaslarimizi da hep boyle gormek isterim acikcasi. Tebrikler.

* Bilimle ilgili her seyi izler ve dinlerim, anlamaya calisirim. Her konudan secenek sunabilirsin.
*Konunun icerigi ve ayrintilari kendi gorusumu soyleyecegim benim icin cok onemli.
*Seslendirme de, diksiyonun yerinde ve guzelse senin icin arti olacaktir, cumle ve kelimeleri tane tane anlatmali, izleyiciyi biktirmadan izletmelisin. Yani senin videolarini izlerken kulakligimi takipta uyurken bile dinlemek isterim, bunu basarabilen kanal sayisi cok az.
* Videolarinin basligi da icerdigi gorsellerde cok onemli bana gore. Falanca dunyanin en harika 10 gizemi! tarzi videolari gormek dahi hosuma gitmiyor. Baslik secimini iyi yapmali, aciklama kismina da kaynaklari eklemelisin, izleyici dinledikten sonra dogrulugunu onaylamak icin link'e tiklayip bilginin gercek mi degil mi oldugunu anlayabilir.

Basarilar dilerim.
  • Herhangi bir bilimsel konuyu "aşırı" analiz edilmiş ve hiç bir detayı atlanmamış şekilde severim. Konuda sınır tanımam, akla gelmeyen ve gelen her türlü "aşırı" bilime aşığım!
  • O kadar ki örnek veriyorum; ışık fotonunun koyu renkli bir yüzeye çarptığında nasıl oluyor da yüzey tarafından foton emilip yüzeyden sekmesini engelliyor? Aynı anda hem parçacık hemde dalga olabilen bu foton nereye kayboluyor?
  • Çevremde hiç bu kadar ilgisi ve "merakı" olan bir insan tanımadım. Bendeki ilgi ve "merakın" %0,1 kadarına bile sahip değiller. :(
  • Beni tatmin edebilecek bir video veya yazı bulamadığım için, binlerce video ve yüzlerce yazılı kaynağı araştırıyorum ki tatmin olabileyim. Aslında böyle yaptığım zaman daha çok acıkıyorum, daha çok şeyi tam "anlamadığımı" veya daha çok şeyi bilmediğimin "farkına varıyorum" doyumsuz açlık döngüsü bu şekilde devam ediyor.
  • Bu yazıyı yazmam ne kadar gerekliydi bilemem, ben sadece sana veri sağlamak amacı ile yazdım. "Bil böyle insanlarda mevcut."
Çok teşekkürler şuanda içerik seçimlerine başladım.Fakat bunun öylesine bir video değilde her videoya en az 200 saat ayırmam gerektiğini düşünüyorum ortamlar,içerik resimleri,metinler,kurgu her şeyin ayrıntılarda saklı olduğu düşüncesindeyim ikinizde bana çok güzel fikirler verdiniz ikinize de sonsuz teşekkür ederim.Sanırım ilk video planıma göre Şubat ayının başlangıcında olacak.Fikirlerinize teşekkür ederim

O kadar ki örnek veriyorum; ışık fotonunun koyu renkli bir yüzeye çarptığında nasıl oluyor da yüzey tarafından foton emilip yüzeyden sekmesini engelliyor? Aynı anda hem parçacık hemde dalga olabilen bu foton nereye kayboluyor?
Atomda elektronların bulunduğu enerji yörüngeleri vardır. Çekirdeğe en yakın olan katman en düşük enerjili katman iken çekirdeğe en uzak olan katman en yüksek enerjili katmandır. Yani elektron çekirdekten ne kadar uzaklaşırsa o kadar çok enerjiye sahip olur. Elektrona foton çarptığında o elektron üzerine gelen fotonun enerjisi kadar enerji alır. Elektron fotondan aldığı enerjinin bir kısmını çekirdek çekim gücünü aşmak için kullanırken kalanıyla da yörünge atlar. Fakat elektron orada sürekli kalamaz ve milisaniyeler içinde boş bıraktığı yörüngesine geri döner. Bu arada üst yörüngeden inip enerji kaybeden elektron kaybettiği enerji kadar foton türünde enerji yayınlar. Böylelikle cismi görmüş oluruz.
Cisim ne kadar koyuysa bilin ki elektronları da o derece sıkı çekiliyordur. Bu yüzden koyu cismin elektronu fotonla enerjilenip yörünge atlayabilmek için açık renkli cismin atomunun elektronlarına göre cisim çekirdekten kurtulmak için daha fazla fotondan yuttuğu enerjiyi verir. Dolayısıyla elektron çekirdekten kurtulup foton yayınlasa bile çok düşük yoğunlukta yani az sayıda foton yayınlar. Biz de bunu "koyu" olarak tarif ederiz.

Merhaba Dogukan, oncelikle oyun videosu cekip saklabanlik yapmaktansa boyle bir ise imza atmayi tercih ettigin icin sana tesekkur ederim. Sacma sapan vloglar cekip binlerce hatta yuzbinlerce goruntuleme alan ve abonesi bol bana gore 'gereksiz' kisiler yerine bilim ve sanat uzerine videolar duzenlemen paylasman oldukca faydali ve harika acikcasi. Bilmem hangi kadinin falanca ask hikayeleri, falanca kisinin ev vlogu, bazisinin starbucks muhabbeti ve bunlara prim veren kisiler asiri fazla oldugu icin yogun bir kitle edinemeyebilirsin. Cunku ilgi yok bu konulara, saklabanlik yapan sacma haraketler yapan daha fazla populer oluyor anlamadigim sekilde.
Yazının bu bölümünü açıkçası doğru bulmuyorum. Ne yani YouTube'ta oyun videoları olmasın mı? İnsanlar sadece bilgi için mi giriyor buraya? Tabi ki görüşünüze katılıyorum böyle teknoloji ile ilgili kanallar az ve ilgi daha da az. Ama bu oyun videolarının, komik (sizin değişinizle ''saklabanlik'') videoların olmamasını gerektirmez. Her bireyin YouTube'a giriş amacı farklı olabilir yani o kadar görüntülenme alıyorsa o kanal emin ol şaklabanlık yapmıyordur.

ilk videonun çekimleri az buçuk başladı..
Konu "Parmak izi" belki çok bilimsel gelmeyebilir ama ilk başta dikkat çekici olarak 2 tarafa da en yakını sanırım bu olacak.
2.Konuda ise daha bilimsel olacak İlginç Fizik Yasaları şeklinde devam edecek diye umuyorum destekleriniz ve önerileriniz için ayrıca teşekkür ederim.
@Bir Köpeğin Hikayesi @Mehmet Ali Bilgin @bybozkurt :redface:

Aslinda cok detayli konular anlatilmasi uzun surer ve kopukluk olabilir basit seylerden baslayabilirsin sesiniz iyiyse sesli kitap gibi çok gerekli bir işede girebilirsiniz oyun videolarindan biktik :D

Bilime merak duyan birinin seslendirmeden ziyade bilgiye yani konu içeriğine önem vereceğini düşünüyorum. Konu tavsiyesi yapamıyorum ancak videolarında sınırı aşmadan samimi olmanı tavsiye ediyorum. Örnek olarak Technopat'ın Kafa Ayarı serisi bu konuda çok iyiydi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı