Bir Apple fanboyun günlüğü

Evet. Antipopülist biri için son tercihler arasındadır demek ne demek? Apple popülist insanlar için öncelikli tercihtir. Diğer insanlar (kalite arayanlar, tasarım arayanlar, işlevsellik arayanlar vs) diğer markaları tercih eder demektir.

Ben ekran, tasarım, Zoom, AOD, performans aradağım için S20 FE Snapdragon aldım Snapdragon 865 😍

Mantığıyla düşünen bir insan Android-Apple ekosistemini karşılaştırmamalı. Bu Rolls-Royce ile Renault'u karşılaştırmak gibi. Hitap edilen kitle farklı, üretim bandı belirli, arz-talep değişken vs sayılır böyle daha. Android ekosistemi, kullanıcısına "en iyisini" sunmaz, erişebilirliği sunar. Bugün Hindistan, Çin gibi ülkelerde o nüfusa ve o gelire sahip topluluğa nasıl Apple ekosistemi sunabilirsin? Bunu Android üstleniyor işte. Haliyle 20 dolarlık bir telefonla 1000 dolarlık bir telefonu karşılaştırmak akıllı insanın işi değildir. Ha onun dışında katıldığım-katılmadığım durumlar var tabii. Mesela, Android kullanıcıları bir kobaydır. Yenilik getirilir, stabilite sağlanmaya çalışır, ilgililerin hoşuna giderse de bir bakmışsın o özellik Apple'da. Daha 2017 yıllarında kullanılan AOD özelliği Apple telefonlara yeni geldi mesela. Neredeyse orta segment çoğu telefon son 1 yıldır 120 Hz ekrana geçti hatta oyuncular için artık 240-360 Hz'ler konuşuluyor, Apple, telefonlarının hala bazı modellerine 120 Hz desteği getirmiş değil. iPhone 11 gibi bir model IPS LCD kullanırken muadil Android telefonlarda super AMOLED ekranlar QHD çözünürlükler görebiliyoruz. Ben, böyle eleştirilebilecek bir ton sebep sayarım size, ama ne değişir? Bazı şeyleri de kabul etmek gerekir ki Apple ekosistemi çok farklı bir dünyadır, kalitedir ama bu Android ekosistemini rezil yapmıyor ki.

Son düzenleme:
Evet. Antipopülist biri için son tercihler arasındadır demek ne demek? Apple popülist insanlar için öncelikli tercihtir. Diğer insanlar (kalite arayanlar, tasarım arayanlar, işlevsellik arayanlar vs) diğer markaları tercih eder demektir.

Maalesef çok sığ düşünüyorsun. Her insanın önceliği farklıdır. Apple gerekçesi ne olursa olsun popüler bir markadır. Apple'ı tercih edenler arasında kaliteli olduğu için de tercih edenler var, popüler olduğu için de. Ama konu bu değil.

Maalesef çok sığ düşünüyorsun. Her insanın önceliği farklıdır. Apple gerekçesi ne olursa olsun popüler bir markadır. Apple'ı tercih edenler arasında kaliteli olduğu için de tercih edenler var, popüler olduğu için de. Ama konu bu değil.

Kaliteli olduğu için ülkemizde tercih eden çok az, çoğu kişi arkasındaki Apple logosundan dolayı alıyor. Donanım olarak kat kat üstün olan S21 iPhone 11'den 3.000 TL daha ucuz ve hâlâ iPhone 11 tercih ediliyor, tek sebebi ise arkasındaki Apple logosu. Bu yazdıklarımın aksini kimse iddia edemez.

Size katılıyorum.

Kaliteli olduğu için ülkemizde tercih eden çok az, çoğu kişi arkasındaki Apple logosundan dolayı alıyor. Donanım olarak kat kat üstün olan S21 iPhone 11'den 3.000 TL daha ucuz ve hâlâ iPhone 11 tercih ediliyor, tek sebebi ise arkasındaki Apple logosu. Bu yazdıklarımın aksini kimse iddia edemez.

Size katılıyorum.
Dostum artık dünya böyle. Gösteriş dünyası. Gözlerini korusun diye aldığın gözlüğü aksesuar olarak yakışsın diye alırsın. Bir spor araba alırsın herkes görsün istersin. Bir saat alırsın dikkat çekiciliğine özen gösterirsin. Bir telefon alırsın, premium görünsün, prestij imajı yaratsın istersin. Apple bu hissi veriyor mu veriyor. Gerek ürünleri, gerek servis hizmeti, her türlüsüyle kullanıcısını özel hissettiriyor. Bu nedenle eleştirmek saçma.

Dostum artık dünya böyle. Gösteriş dünyası. Gözlerini korusun diye aldığın gözlüğü aksesuar olarak yakışsın diye alırsın. Bir spor araba alırsın herkes görsün istersin. Bir saat alırsın dikkat çekiciliğine özen gösterirsin. Bir telefon alırsın, premium görünsün, prestij imajı yaratsın istersin. Apple bu hissi veriyor mu veriyor. Gerek ürünleri, gerek servis hizmeti, her türlüsüyle kullanıcısını özel hissettiriyor. Bu nedenle eleştirmek saçma.
O sırada Samsung hizmeti:I'm not here.

Kendin de zaten fanboyum demişsin yani burada ne kadar tartışılırsa tartışılsın asla objektif bir açıdan bakmayacaksın olaya. Apple telefon konusunda gayet berbat bir firma ama saat ve tablet konusunda çok başarılı, Samsung'a bağlanmıyor ama sırf görüntü amaçlı Apple Watch 8 kullanıyorum çünkü gayet hoş bir tasarımı var.

Dostum artık dünya böyle. Gösteriş dünyası. Gözlerini korusun diye aldığın gözlüğü aksesuar olarak yakışsın diye alırsın. Bir spor araba alırsın herkes görsün istersin. Bir saat alırsın dikkat çekiciliğine özen gösterirsin. Bir telefon alırsın, Premium görünsün, prestij imajı yaratsın istersin. Apple bu hissi verihyor mu veriyor. Gerek ürünleri, gerek servis hizmeti, her türlüsüyle kullanıcısını özel hissettiriyor. Bu nedenle eleştirmek saçma.

Apple fanboydan da bu beklenirdi. Eğer dediğin gibi dünya gösteriş dünyası olsaydı S21 FE uzun bir süre aylık satış rekoru kırmazdı, yurt dışında böyle bir şey yok çünkü. Xiaomi, Oppo, Realme gibi Çin malı haricindeki telefonları birbirine denk tutuyorlar Samsung, Motorola, iPhone gibi, kendi kriterlerine uyanlı alıyorlar örneğin ekran seven birisi Samsung alır, stabil performans isteyen iPhone alır vs.

Maalesef ülkemizde öyle bir algı var ki herkes zengin görüneyim derdinde. Arkadaki 2 kamera ve Apple logosu için her şeyini ortaya koyuyorlar. En büyük örneğini konuda ve bu mesajınızda görüyoruz zaten.

Bu arada servis hizmeti olarak kendini özel hisettiriyor demeniz çok saçma olmuş, XS Max'in bile ekranı 7.000 TL civarı, ayrıyeten bir muammele uygulamıyorlar.

Arkadaşın yazdığı gibi Samsung servis konusunda gerçekten başarılı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı