Bir Aslanın Hayatı

R

Redburne

Ziyaretçi
Merhabalar.

Sizle aslanlar hakkında biraz konuşalım dedim. Bu fikir @ozgurcan112 kardeşimden geldi. :)

Öncelikle aslanları bana birkaç kelimeyle anlatın der isem hepinizin söyleyeceği kelimeleri az çok tahmin edebiliyorum. İşte ''Yırtıcı, ormanların kralı, sinirli, saldırgan bir hayvan'' diyecek, bir çoğunuz.

Aslında aslanların çok da saldırgan bir hayvan olduğunu düşünmüyorum. Bu bir ön yargı. Şimdi bir aslanın karnı aç ve yemek yemek zorunda. O zaman bu aslanın avlanması şart. Yani Allah'ın ona verdiği yeteneği kullanmalı. Yoksa hayatta kalması zor. O yüzden bu doğanın bir kanunu. Açıkçası bir aslanın yırtıcı olup olmaması ona kalmış bir şey değil.

Biliyorsunuz ki evinde aslan besleyen Türkiye'de fazla olmasa da, Dünya üzerinde bu çok. Aslan gibi bir hayvanı nasıl evcilleştirmiş diyor olabilirsiniz. Aslında aslanın kedi köpekten bir farkı yok. Köpek de pek evcil bir hayvan sayılmaz değil mi? Onlar da evcilleştiriliyor. Ancak aslanın doğasında saldırmak olduğu için, bence evinde aslan beslemek kafayı yemek gibi bir şey. Git kedi besle kardeşim, o da sana bir aslanı aratmaz. :)

Gelelim bu aslanlara niye ormanların kralı deniyor? Onu konuşalım. Bu konuyu açarken şöyle bir konu gördüm.

Aslan vs Kaplan

Yazıklar olsun, bu bir aslana yapılır mı be! :yumruk: Tabii ki de aslan!

Aslanlar ormanların kralı olarak nitelendirilse de çayır ve ovalarda yaşamaktadır. :p Ancak bu gerçek aslanın ormanların kralı olduğunu değiştirmez! :kedi:

Aslanın kükremesi 8 kilometre öteden duyulabilir. :cool: Büyük kediler içinde kükremesi en uzaktan duyulan türdür. Kaplanın kükremesi ise sadece 2 kilometre öteden duyulabilir. :puro: Kaplan senin daha 40 fırın ekmek lazım koçum. Keşke forumda Kaplan Parçası diye biri olsaydı, her gün atışırdık. :D Ve hep ben kazanırdım. ;) Ancak bir üzücü gerçek var onu söylemezsek yakışık kalmaz. Aslanlar kaplanlardan sonra en büyük kedidir. Aslanlar, leopar ve kaplanlar kadar hızlı değildir. Bu yüzden takım halinde avlanırlar. Daha az enerji harcarlar. :ıslık: Neyse o kadar da olsun canım.

Bu arada aslanlar günde 50 kere sevişebiliyorlarmış. :eek:
Bir aslan ortalama 150-200 kg'dir. Sadece erkek aslanların yeleleri vardır. Kızdıklarında bu yele kabarır. Ağaçlara tırmanabilirler. Kedi türünden oldukları için normal ;) Bilinenin aksine genelde hep dişi aslan avlanır. Aslanların ömrü ortalama 25 yıldır.

Benim aslanları sevmemde ki yatan alt sebeplerden biri Galatasaraylı olmam ancak bu asıl neden değil. Benim kişiliğimde liderlik, bir yere hitap etme gibi etkenler bulunuyor, o yüzden olabilir. Eee, normal olarak aslanları sevdiğim için kedileri de severim. Hem de çok. Gerçekten çok tatlılar. Ancak bir kediyi sinirlendirmeyin derim. Onunda ruhunda bir aslan parçası var! Sinirlenince bir aslandan farkı kalmaz. Bir kedi, köpekle bile dalaşabilir. Hani derler ya kediler nankördür. Yanlış, yanlış, yanlış. Benim dedem köyde bir kedi besliyor. Kedi hep dedemin yanında gezer. Asla ona zarar vermez. Yani işine geldiğinde onun yanında, işine gelmediğinde ona kötü davranır gibi bir şey yok. Bir de şöyle bir şey var kediler sırt üstü düşmez. Burada bu konu hakkında yeterli bilgi var.

Hz.Peygamberimiz(s) ve Kediler

Üşenenler için küçük bir kısmı:

• Bir gün namaz kılarken bir yılan Hz. Muhammed'e arkasından yaklaşmış ve Hz. Muhammed'i sokmaya kalkışmış. İşte tam o sıra oralardan geçen bir adam kedisini yılanın üzerine salmış. Ve bilindiği üzere yılanın amansız düşmanı olan kedi, yılanı boğmuş. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O günden beridir de kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.
Bende bu forumda bir aslanım ve aslanları savunmak artık benim görevim :D (Kedileri unutmayalım)
Siz de düşüncelerinizi aktarın. Buraya kadar okuduysanız, gerçekten çok sabırlı bir aslansınız. :)

Evet @ozgurcan112 @swooN# kardeşim elimden bu kadar geldi, nasıl? :)

Okuduğunuz için sağolun aslanlar. :neo: Biraz saçmalamış olabilirim :)

- Ormanların kralı @aslan Parçası (Bu cümle aşırı derecede ego içerebilir, egoya alerjisi olanların bu cümleyi okumamaları sağlık açısından iyi olur.)

Aslan burcuyum, en nefret ettigim burclardan birine sahip oldugum icin bazen hüzünleniyorum. Hos pek özelliklerini tasimasam da, ana özellikleri mevcut maalesef.
Aslan erkekleri ile hic anlasamam, ama Aslan kadinlari benim icin yaratilmis diyebilirim. :)

Bir hayvanın bu kadar fanatiği olmak aşırı derece saçma. Hayvanları seviyoruz elbette ama yere göğe sığdıramamak... O kral dediğin aslanlar çoğunluk sırtlanlar toplanınca kaçıp gidiyorlar. Öyle abartılacak hayvanlar asla değiller. Onun dışında kaplan çok güçlü bir hayvan. Aslanlar sürü halinde avlandıkları için avantajları var. Sırtlanlar da avlanır. Leşçil hayvan olmalarına rağmen av konusunda aslanlardan daha başarılılar. Evet kedilerin hiç sırt üstü düştüğünü görmedim ama bizim bir kedi kafasının üstüne düşmüştü:D
Kısaca özetleyeyim bu bir nevi A takımını tutanların B takımına sövmesi gibi olmuş.

Mesele o değil yeğen, asıl mesele aslanlarla dans edebilmek!

Kısaca özetleyeyim bu bir nevi A takımını tutanların B takımına sövmesi gibi olmuş
Bizim kimseye sövdüğümüz yok hacı. Biz kanaryasından kartalına kadar her hayvanı severiz. ;) Sadece aslan biraz daha ağır basar bizim kişiliğimizde.

O kral dediğin aslanlar çoğunluk sırtlanlar toplanınca kaçıp gidiyorlar.
Sadece ben demiyorum evlat. Aslanlar bir olup sırtlanları korkutarak onların avladığı avı yerler. ;)

Bir hayvanın bu kadar fanatiği olmak aşırı derece saçma.
Biz aslanın fanatiği değiliz, aslan bizim fanatiğimiz!

Konunun amacından uzaklaşacak ama şunu söylemek istiyorum. Eskiden araştırmıştım kediler neden sırt üstü düşmez diye. Her neyse örnek veriyorum 10 metreden düşen kedi ciddi sakatlıklar oluşabiliyor. Diğer yandan 100 metreden düşen kedi hiçbir şekilde sakatlık almıyor. Bunun sebebi bir cismin düşerken hızının limit hıza ulaşması. Örneğin 100 metreden atılan bir nesne ile uçaktan atıldığı aynı nesne ile hızları arasında hiçbir fark yok. Örnek vermek gerekirse yağmur. Eğer limit hız olmasaydı şuan yağmur yağışında beynimize bir mermi gibi düşer.
Konuyu şuna bağlayacağım, kedinin dönme süresi gibi düşünebilirsiniz. Kedi dönmesini tamamlaması için mesafeye ihtiyacı var :) Tabii şuan baktığımda daha farklı nedenleri ve tam olarak net bir kanıt elde değil :)
Aslanların avlanma taktikleri çok güzel. Arada belgesellere denk geliyorum. Çok iyi taktikleri var. Bu tür hayvanları evde beslemeye de karşıyım. Hayvan ev hayvanı değil yani atıyorum bir evde bu hayvan ne rahat dolaşır nede avlanma yeteneğini kullanır. Kedi gibi oturur. Bu durum pek iyi değil :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı