Bir kişiyi kırmayın

Mesela Kur-anı Kerim'de neden alkol ve sigara günahtır denmiyor? Belki de orijinal kur-an'da aslında günah deniliyor fakat insanların işine gelmediği için, kur-anı ona göre düzenlemiş olabilirler mi?

Şüphem, kur-anı kerimin uzun zamanlar önce insanlar tarafınca düzenlenmiş olma ihtimali.

Hayır. Kur'an-ı Kerim, şu an orijinal halinde. 1 kelimesi bile değiştirilmedi. Kıyamet gününe kadar değiştirilmeyecek. Bunu Kuran'ın kendisi söylüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Emma Stone, arkadaş işte değiştirildiğinden şüphe ediyor. Kur'an'ın kendisi söylüyor diyorsunuz, doğru kendisi söylüyor ancak arkadaşın kafasında soru işareti var, onu gidermemiz gerekmekte. Nasıl giderebiliriz, bilmiyorum.

Olabilir... Ancak merak ettiğim şey, bitkileri ve hayvanları yemek acaba günah mı da biz mi bilmiyoruz...? Tabii Allah, biz bilmediğimiz için bizleri cehenneme bu sebepten dolayı atmaz diye umuyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Kur-Anı kerimde hayvanlarla ilgili bir ayet geçiyordu. Ayeti hatırlamasam bile, hayvanların da canı olduğu ve hayvanlarında birgün insanlardan intikam alabileceği tarzında bir ayetti galiba. O tarz birşey olması lazım.
Öyle olursa kutsal kitap Kur'an ile çelişir, kurban kesmek günahsa tanrı bunu istemez. "Biz bilmiyoruz" diye bir şey olamaz dini olarak.
@Emma Stone, arkadaş işte değiştirildiğinden şüphe ediyor. Kur'an'ın kendisi söylüyor diyorsunuz, doğru kendisi söylüyor ancak arkadaşın kafasında soru işareti var, onu gidermemiz gerekmekte. Nasıl giderebiliriz, bilmiyorum.
Öyleyse de bilemeyeceğinden tanrı cezalandırmaz diye düşünüyorum, din işleri karışık zaten bir yerden sonra delirilir bence :D

Merhabalar,
Konu dışı kategorisinde öylesine bir yazı yazmak istedim, umarım kural dışı falan değildir. Yaşadığım bir olayı bahsetmek isterim sizlere. Bir kişiyi kırmayın, onun gönlünü bozmayın, her zaman yapıcı olmaya çalışın, her zaman tamamlayıcı olmaya çalışın; bir kişinin gönlünü, kalbini, hatrını kesinlikle yıkmayın. Değmiyor çünkü. Bir de şöyle bir şey var, Da'da bir adamın yazısında da okumuştum. Bu yazıyı okuyorsan sana selam olsun dostum. Yaptığımız şeyi de illaki yaşıyoruz, sen bir gün birini kırarsan gelir seni de kırarlar.

Üç kuruşluk dünyada yaşıyoruz zaten, birbirimizi kıra kıra nereye kadar gidebiliriz? Görüyorum, kimse yapıcı olmuyor. Herkes birbirine laf atma peşinde, herkes birbirini kırma peşinde. Herkes birbirini kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyor. Bu şekilde nereye kadar gidebiliriz?

Dediğinize katılıyorum hocam ama bir kişinin kusurunu örtmek yerine onu komikmiş gibi ortaya çıkaranlar var bu genelde 18 yaş altında oluyor herkes menfaat peşinde sevgililikler arkadaşlıklar insan kime güveneceğini şaşırıyor umarım hayatlarımıza bu tür insanlar çıkmaz.

Evet haklısınız. Ama biz sadece bunu söyleyebiliriz. Ötesine gitmemiz imkansız. Önemli olan bunları düşünmeyip, delirmemek.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı