Bir Xiaomi Kullanıcısından: Xiaomi Telefon Alınır Mı?

Selamlar,

Normalde mobil cihazlar konusunda konu açmam, fakat bugün telefonu parçalayacak raddeye gelmemden ötürü yaklaşık 7-8 yıldır kullandığım Xiaomi markasının akıllı telefonları hakkındaki deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Kullandığım modeller:
  • Mi 8 & Mi 8 Lite
  • Redmi Note 10 Pro
  • Mi 13T

Genel Deneyim:
Her modelde "bu sefer düzelmiştir" veya "eski cihazdan kaynaklıdır" dediğim her bir sorun eksiksiz şekilde devam etti. Bunlara aşağıda değineceğim, fakat genel deneyimim Mi 8 ve 8 Lite cihazlarında ortalama/iyi bir deneyim iken RN10Pro ile rezalet bir hal aldı, buna Mi 13T dahil.

Sorunlar:
- Kronik olarak performans sorunu var, hangi model olduğuna bakılmaksızın ister amiral gemisi ister giriş seviyesi bir telefon alın, mobil işletim sistemleri arasındaki en rezalet, en yavaş, en sorunlu arayüzü kullanacaksınız. Cihazınızın donanımı yetse dahi arayüz sebebiyle performans sorunları yaşıyorsunuz. RN10Pro hala daha güncel sayılabilecek bir cihaz iken bir uygulamadan çıkıp başkasına girince donma yapması, adam akıllı kesintisiz animasyon geçişi vs. olmaması bunun tipik örneği. Mi 13T'ye değinmiyorum bile, yepyeni olan bir cihazda dahi dokunma gecikmesi var. Galeriye tıklıyorsunuz, yarım saniye kadar bir gecikme yaşatıyor, afallıyor sistem, galeri simgesi siyaha dönüyor ve sonra açılıyor.
MIUI arayüzü kullandığı için (HyperOS de aynı) performans anlamında berbat, tepkisellik sıfır.

- Animasyonları seviyor ve cihazınızın sizinle bir davrandığı bir OS arıyorsanız yine size göre değil zira bu cihazdaki animasyonlar ve geçişler diğer ROM'lardaki gibi sisteme gömülü değil aksine uygulama olarak sistemde yer alıyor. Örneğin MIUI Launcher kullanmazsanız kaydırma hareketlerini kullanamazsınız.
Üstelik her ROM'da yıllardır gayet akıcı çalışan bu kaydırma animasyonları da bir uygulama olarak yer aldığı için her kullandığınızda önce aktif olan o uygulama tetikleniyor, ardından bu uygulama yaptığınız harekete göre Launcher'daki ilgili işlevi tetikliyor. Aradaki gecikmenin farkında mısınız? Sisteme gömülü olsa saniyeler içinde servis olarak çalışıp, varsayılan başlatıcı ne ise ona yönlendirecek iken ayrı bir uygulama olarak çalışıyor.

Şimdi bunu anlatma sebebim şu: MIUI arayüzünde neredeyse her özellik, her görünüm bir uygulama şeklinde yer alıyor. Örneğin Ayarlar, Uygulama bilgileri, uygulama listesi vb. arayüzler için apayrı bir giydirme servisi kullanıyor ve buna "MIUI İyileştirmeleri" adını veriyor. Siz bu ayarlardan herhangi birine erişmeye çalıştığınızda normal bir ROM'da yalnızca ilgili ayara ait bileşenler yüklenirken, MIUI'da önce "MIUI İyileştirmeleri" için gerekli servisler yükleniyor, ardından bu servisler ekranda varsayılan stilin üzerine giydiriliyor ve ardından size geliyor. Aradaki gecikmenin, yavaşlığın sebebi de bu. İşlev aynı, görünüm farklı, performans düşük.

- Gelelim kişiselleştirmeye. Bahsetmeye gerek yok sanırım eskiden kişiselleştirme olanaklarıyla övünen MIUI, şu anda Hindistan bölgesinde günde 15 bin tema yükleyen ve hepsi birbirinden kötü olan temalarla dolu. Ha benim için çok bir önemi yok fakat Android demek özgürlük demek ise, kişiselleştirme olanağınızın olması gerek. İkon paketi mi değişeceksiniz? Değişemezsiniz, tema mağazasında ne mevcutsa onu kullanacaksınız. Launcher mı değişeceksiniz? Değişemezsiniz, değişirseniz eski nesil tuş takımına dönecek, üstüne bir de başka uygulamalardayken arka planda Launcher'ınız kapatılacak. Neredeyse Apple'ın uyguladığı sıkılaştırmayı uyguluyorlar bu kişiselleştirme konusunda.

- Müzik konusunda ise normalde çok sorun yaşamamış olmama rağmen RN10Pro ve Mi 13T'de Bluetooth kulaklık kullanırken müziğin hem hoparlörden hem de kulaklıktan verilmesi sorununu yaşıyorum. Hala daha devam ediyor ve telefonu yeniden başlatıncaya kadar da geçmiyor. Yeniden başlatmak da net bir çözüm değil tahmin edersiniz ki.

- Kararlılık konusuna değineceğim son olarak, bu konuda net yorum yapamayacağım zira kararlılık durumu yani stabilite durumu kişiye göre değişir, görecelidir. Benim için bu kadar kesik animasyonlar, düşük performans, bağlantı sorunları ve gecikmeler açıkçası stabilite kavramına uymuyor.

• Artılar:
  • Genel olarak fiyat bandı daha aşağıda, tek amacınız alo alo demek ise tercih edilecek tek marka haline geliyor.
  • Ekran kalitesi genel olarak fiyat bandına göre iyi, yiğidi öldür hakkını yeme. Şu ana kadar kullandığım Mi cihazlardan hiçbirinde ekranla alakalı sorun yaşamadım, gerek dayanıklılık gerek renk kalitesi konusunda hep beklentilerimi karşıladı.
  • Kamerası eğer alışırsanız ve kullanmayı bilip ne bekleyeceğinizi bilirseniz iyidir. RN10Pro ile fena olmayan fotoğraf deneyimim oldu, Mi 13T de zaten kamerası iyi bir cihaz.
  • Müzik konusunda da yeterli bana kalırsa, Dolby Atmos'u en iyi kullanan cihazlardan birisi.

Genel olarak deneyimlerim bu şekilde, bundan sonra Xiaomi alacak arkadaşlara bir fikir verebilir en azından.

Ben bundan sonra alır mıyım? Muhtemelen asla, Mi 8 dönemindeki kalitesini devam ettirmiş olsaydı asla vazgeçmezdim fakat bundan sonra tercih edeceğimi sanmıyorum.

İyi sosyaller...

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel Deneyim:
Her modelde "bu sefer düzelmiştir" veya "eski cihazdan kaynaklıdır" dediğim her bir sorun eksiksiz şekilde devam etti.

O kadar sinir bozucu ki güldüm. :D

Bundan sonra hangi marka olur peki? Bu kadar Xiaomi denemesi sonrasında geçilecek telefonu merak ettim.

O kadar sinir bozucu ki güldüm. :D

Bundan sonra hangi marka olur peki? Bu kadar Xiaomi denemesi sonrasında geçilecek telefonu merak ettim.
Samsung S serisine geçiş yapacağım, Android tarafında başka bir alternatif göremiyorum. OnePlus desem ekran sorunları vardı bir ara, Pixel cihazlar zaten ülkeye girmiyor. Android cephesinde Pixel ve Samsung S haricinde beklentilerimi karşılayıp uzun yıllar yazılım desteği de sunacak bir cihaz kalmadı bildiğim kadarıyla.

Bende şuan redmi note 8 kullanmaktayım hiç memnun değilim bende. Özellikle şu MIUI arayüzünü hiç sevmiyorum. Telefonun bir tek bataryası düzgün o kadar. Telefon çok çabuk ısınıyor, performansı düşük, kamerası çamur gibi, mümkünse ikinci elden S10 plus veya S20 fe almayı düşünüyorum. 2 aydır kullanmama rağmen bıktım bu telefondan.

Çok güzel inceleme teşekkürler.
Kendi fikrimce bu Google olayları olmasa idi Huawei arayüzü gelmiş geçmiş en stabil OS'tu benim için. HarmonyOS. Hatta yine bu Google olayları olmasaydı bana göre en kaliteli telefonları üretiyordu Android tarafında. Çin menşei olmasına rağmen. Şu an alınabilecek tek mantıklı Android markası Samsung herhalde.

Yazılım konusunda başarısız bir firma. Note 9 Pro modelini 4 seneye yakın kullanmıştım. Pek sıkıntı yaşamadım zaman içinde oluşan genel yavaşlık dışında. Evdekilerde de 2 tane de Note 10 Pro var. Hala memnunlar pek öyle ufak tefek yavaşlıklar dışında sorun yaşadıklarını söylemiyorlar. Ancak yazılım konusunda Samsung'un S23'üne geçince aradaki farkı, ferahlamayı hissettim. Dediğin gibi eski telefonlarındaki F/P olayını devam ettirseydi mantıklıydı. Ancak Note 10 Pro zamanından sonrası bana da çok kötü geldi. Samsung'un A serilerine yönelmek daha mantıklı geliyor o fiyat bandında.

Donanım yönünde modelden modele değişse de yazılım sonuç olarak aynı kaldığı için bende bir giriş segment 10C kullandığım için özellikle de bendeki modelde dokunmatık sorunu olması yanında yazılımı berbat. Şahsen abartıldığı gibi bir telefon değil. Android tarafında bilindik Samsung gibi firmalar tercih etmek iyi olacaktır. Millet saçma sapan telefonlar kullanıp ardından Samsung alınmaz diyenler bile oluyor. Samsung özellikle s serisi gerçekten başarılı. Yazılım konusunda zaten söyleneyecek bir durum yok. Pek okumadım biraz uzun olduğu için ama batarya konusuna katılıyorum. En azından o tatmin ediyor.

Xiaomi alacaksanız MIUI'ya da Hyper OS kullanmayın kardeşim tam bir çile. Hyper OS geldiğinde beri bl kilidini açmayı zorlaştırdılar. Xiaomi topladığı verilerden, arayüz reklamlarından bahsetmiyorum. Xiaomi iki dev firmayı Samsung ile Apple telefon alanında taklit eden bir şirket.

Son düzenleme:
Bende şuan redmi note 8 kullanmaktayım hiç memnun değilim bende. Özellikle şu MIUI arayüzünü hiç sevmiyorum. Telefonun bir tek bataryası düzgün o kadar. Telefon çok çabuk ısınıyor, performansı düşük, kamerası çamur gibi, mümkünse ikinci elden S10 plus veya S20 fe almayı düşünüyorum. 2 aydır kullanmama rağmen bıktım bu telefondan.
Isınma sorunu da yine MIUI'dan kaynaklı, sen Instagram'da geziyorsun adam arkada 150 tane telemetri verisi için servis açıyor.
Çok güzel inceleme teşekkürler.
Kendi fikrimce bu Google olayları olmasa idi Huawei arayüzü gelmiş geçmiş en stabil OS'tu benim için. HarmonyOS. Hatta yine bu Google olayları olmasaydı bana göre en kaliteli telefonları üretiyordu Android tarafında. Çin menşei olmasına rağmen. Şu an alınabilecek tek mantıklı Android markası Samsung herhalde.
Evet, Huawei Çin tarafındaki tek adam akıllı OS'i üreten firma. Xiaomi gibi bloatware ROM yapmıyor.
Yazılım konusunda başarısız bir firma. Note 9 Pro modelini 4 seneye yakın kullanmıştım. Pek sıkıntı yaşamadım zaman içinde oluşan genel yavaşlık dışında. Evdekilerde de 2 tane de Note 10 Pro var. Hala memnunlar pek öyle ufak tefek yavaşlıklar dışında sorun yaşadıklarını söylemiyorlar. Ancak yazılım konusunda Samsung'un S23'üne geçince aradaki farkı, ferahlamayı hissettim. Dediğin gibi eski telefonlarındaki F/P olayını devam ettirseydi mantıklıydı. Ancak Note 10 Pro zamanından sonrası bana da çok kötü geldi. Samsung'un A serilerine yönelmek daha mantıklı geliyor o fiyat bandında.
Kesinlikle, aynı cihaz aynı donanım farklı ROM'lar ile fotoğraf karşılaştırmaları var örneğin, sadece kamera yazılımının değişmesi bile fotoğraf kalitesine doğrudan etki ediyor.
Donanım yönünde modelden modele değişse de yazılım sonuç olarak aynı kaldığı için bende bir giriş segment 10C kullandığım için özellikle de bendeki modelde dokunmatık sorunu olması yanında yazılımı berbat. Şahsen abartıldığı gibi bir telefon değil. Android tarafında bilindik Samsung gibi firmalar tercih etmek iyi olacaktır. Millet saçma sapan telefonlar kullanıp ardından Samsung alınmaz diyenler bile oluyor. Samsung özellikle s serisi gerçekten başarılı. Yazılım konusunda zaten söyleneyecek bir durum yok. Pek okumadım biraz uzun olduğu için ama batarya konusuna katılıyorum. En azından o tatmin ediyor.
Giriş segment kullanmasanız da sonuç muhtemelen aynı olacaktı, zira ben hep giriş seviyesi kullanmama verdim ama Mi 13T'de artık giriş seviyesi değil yahu? Bunda bile aynı sorunlar, bıktırdı artık.
Xiaomi alacaksanız MIUI'ya da Hyper OS kullanmayın kardeşim tam bir çile. Hyper OS geldiğinde beri bl kilidini açmayı zorlaştırdılar. Xiaomi topladığı verilerden, arayüz reklamlarından bahsetmiyorum. Xiaomi iki dev firmayı Samsung ile Apple telefon alında taklit eden bir şirket.
Pixel Experience ROM atacaktım, fakat güvenlik konusundaki endişelerim yüzünden atmadım zira geliştiricinin insafına kalmış bir durum. İnanır mısınız, hiçbir banka uygulamasını MIUI olmasına, resmi ROM olmasına rağmen kullanmıyorum, cloud servislerinin hiçbiri yüklü değil, cihaz geçmişi kapalı. Çünkü oluk oluk verilerimi alıyor.

Giriş segment kullanmasanız da sonuç muhtemelen aynı olacaktı, zira ben hep giriş seviyesi kullanmama verdim ama mi 13T'de artık giriş seviyesi değil yahu? Bunda bile aynı sorunlar, bıktırdı artık.

Aynen öyle dediğim gibi zaten gerek kalitesi gerek de en önemlisi yazılım berbat olunca bir önemi kalmıyor. Ben o zamanlar A7 telefondan geçmiştim. 16 GB hafıza 2 GB RAM vs. ondan geçince tabii ister istemez güzel oluyor elbette. Ama yazılımı bile daha iyiydi. Kamera olarak da yani. Ama millet 13T, Pro versiyonlarına o kadar para yatırıyor. 10C gibi telefonlar ucuz idareten belki. Ama 2.el telefona yönelmek veya farklı marka tercih etmek daha mantıklı tabii. O zaman öyleydi mecbur onu almıştım. Biraz da aceleye geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı