Bisiklet için protein tozu kullanmak

@Oğuzhan Yıldırım @mevsres Ürün elime ulaştı, nasıl kullanacağım konusunda yardımcı olur musunuz?
Birde karton içerisinde, şeffaf bir ambalajda geliyor değil mi bu ürün? Yanlışlık yok yani.

Şuan yalnızca paketi geldi, shaker suluğu ve kaşığı yok yani. 2-3 gün sonra gelecek o parçalar.
Şimdiden başlamak istiyorum, ne kadar kullanmalıyım?

Sabah yarım kaşık, öğlen ise antremandan sonra 1 kaşık demiştin. Yeterli olanın üzerine çıkmak istemiyorum kesinlikle.

20150316_142813.jpg

Protein tozlarını Steroidler ile karıştırmayın, Protein tozları ilaç değildir. ABD'de TV reklamlarına bile çıkan ve doktorlar tarafından bazen yaşlılara bile önerilen şeylerdir.

Türkiye'deki doktorlara bakmayın, bilip bilmeden konuşuyorlar.

Bilgisayar kurdu kanka içerisinde kaşığı olması lazım o kaşık ile beraber suyla karıştırıp içmen lazım, zaten arkasında yazıyor kaç gramında ne kadar kalori var diye, bir oku istersen belki nasıl kullanacağın da yazıyordur.

Kaşığı yoksa göz kararı ayarlaman lazım miktarı gram olarak.

Kaşığı yok kardeşim galiba, paketin içerisinde, tozun içerisinde de yoktur herhalde :)
Kutunun arkasından kullanım miktarlarına bakmak aklıma gelmemişti sağol.

Günde 2 ölçek 1litre su ile tüketebilirsiniz yazıyor. 2 ölçek ne kadara denk geliyor bilmiyorum doğal olarak şimdilik.
Yinede az miktar tüketeceğim birazdan. Bakalım tadı nasıl :)
@mevsres Ya bu soğuk su ile içilmiyor mu? Üzerinde tanecikler kalıyor da.

Amerikalı doktorlar zamanında sigara sağlığa yararlıdır diye açıklamalar yapıyorlardı. ABD'de bunlar büyük paraların döndüğü işler. Mısır şekeri bile zararlıyken bu yapay madde elbet zararlıdır. Tercih size kalmış inşallah olumsuz etkisi olmaz.

Kardeşim hayırlı olsun, her zaman böyle yorumlar duyacaksın ona hazırlıklı ol. 70 yıldır üretim yapan Weider firması neden hala kapatılmadı ? Neden kimse onun proteini ile öldü diye haber çıkmadı ? Stereoidin de bilimsel yönünün çok iyi biliyorum ve bu işin vücutta nasıl yürüdüğünü de biliyorum. Bu tür takviyeler ve süper verimli antremanlar falan olmadan kesinlekle çok zor o goole'dan bulabileceğiniz vücutçuların şekline ulaşmak. Zaten her ilerlediğinde ivmen azalıyor bu işin temel mantığı böyle. Kolların 35 cm'den 36 cm'e bir ayda çıktıysa 42 den 43'e 5 ayda çıkacak.

Neyse, üründe sıkıntı yok, poşet içinde geliyor, bende ekstradan 15-20 tane boş protein kutusu olduğu için onlara ayırıyordum, sende de kutu varsa ayır kapağını kapat. Poşetin içinde kaşık var kocaman. Poşeyi ağzı kapalıyken el yormadıysa tart, kaşığı üste çıkar kolaylıkla bulursun zaten, ama kaşık içinde. Ve kaşık çok büyük.

Ek olarak paketin üzerinde üstü kapalı harfler var bunun nedeni bakanlığı bu ürünlerde Super, Ekstra gibi abuk subuk yazıları zararlı görüp kapatması. İçin rahat olsun ürün orijinal yani. Tadı da su ile kötü ben içemiyorum pek. O yüzden Optimum Gold Standart protein ile karıştıp içtiğim günden beri rahat ettim. Şimdi şu fotoğraftan anlatayım.
foto1.jpg

En sağdaki çaya bulanmış kaşık senin paketin içinden çıkacak kaşık. Annem çay poşetine koymuş, almanyadan gelen çayı türk çayıyla karıştırıyoruz, çok güzel oluyor tavsiye ederim bu arada. :D Neyse o kaşığı tepeleme 2 kez doldurunca 1 öğün yapıyor. Ben ilk zamanlarda antreman günleri 1 öğün almadım hiç, günde 2 kez toplam 2 tabak pirinç pilavı yediğim için fazla karbonhidrat alıp yağa dönüşsün istemedim. Bulk dönemi beslenmeye yüklenir, yazın definasyon dönemi yağ yakımına gidilir, böylece kış boyunca aldığımız zararlı zararsız bütün toksinler yazın yağ yakma döneminde vücuttan atılır. Bak yine sağlıklı bir şey yapmış olduk. :D Zararlı diye bağıran arkadaşlara gelsin.

Onun yanındaki ufak ölçekte Optimum Gold Standart proteinin içinden çıkan ölçek. Ben o ölçekle 3-4 ölçek koyup 400 ml su ekleyip üzerine yine o ölçekle 1 ölçek saf protein ekleyip kalkar kalmaz içiyordum hergün. Daha sonra bir tek antreman sonrası içiyordum. Bu bana en yararlı olan şekliydi. Metabolizmam çok hızlı, ne yesem 2 saate acıkıyorum neredeyse. Gece beslenmesi de yapamıyorum gece kalkıp yemek yiyip yatan proflar var, zaten reflü olurum ben yapsam. Ama en fazla 15 dakika aç kalıcam diye kendime şart koymuştum, benim vücudum ektomorf, google'dan yaz bak vücut tiplerine kendini tanı daha çok yardımcı olur beslenme konusunda sana. Vücudun yağ tutuyorsa yada ne bileyim tam olarak benle aynı tipte vücudun yoksa benim yaptığım çoğu şeyi yapmaman gerekebilir, bunlar kişiye özel şeylerdir genelde. Araştırıp kendine uygun olanı bulmak senin sorumluluğunda, hayat boyu işine de yarar. Mesela besinleri tanırsın, boş karbonhidratla kaliteli karbonhidratın arasındaki farkı öğrendiğinde çoğu besinden uzak duracaksın zaten. Bir kere kola ve türevlerinden daha sonra alkolden uzak durman gerekiyor. Çünkü göğüs, kol, omuz kasların belirginleştikçe six-pack hayali kurmaya başlayacaksın, en zor çıkan kas grubu.

Söylenecek o kadar çok şey varki odaklanamıyorum, her şeyi aktarmak istiyorum ama mümkün değil. Günlük beslenme programına göre değişecek o tozu kullanma şeklin. Öğünlerin ne derece sporcu için yeterli bilmiyorum şaun için örnek bir gün verirsin ona göre hesaplarız. Bulk dönemi yani kilo alma döneminde protein ve karbonhidrat yüklemesi yapılır. Bu yüklemenin acil olan kısmı tozla, kalan ağır kısmı normal yemeğe dayalıdır. Antremandan sonra yıkılan kas hücrelerini 30 dakika içinde söndürmen beslemen gerekir, bunu tozla sağlayacaksın, kalan zamanda normal yediğin yemek sürekli senin kaslarını inşat etmeye devam edecek ( Antremanda uyardığın ölçü ile orantılı bir gelişme olacak ). Yani kasların az gelişiyorsa sebebi antreman olabilir, beslenme olabilir, body building antremanına ek olarak yaptığın başka bir spor olabilir.

Antremana girdiğinde çok zorlanıyorsan antreman günleri sabahtan o ufak ölçek ayarında 2 kaşık ekleyip 300 ml su veya yağsız süt ile içip yarım saat sonra kahvaltı yapıp devam edebilirsin benim tavsiyem. Bu küçük bir miktar ama kesinlikle faydası olacaktır sağlam bir kahvaltı ile birleşince. Bu arada yumurta 7 günde 6 gün, unutma. Hatta kolestorelün varsa bilinçli tüket. 1 yumurtada 6 gram protein var. Öğün başına 50 gram proteini geçme, fazlası sindirilmiyor yağa dönüştürülüyor. Antreman sonrası benim 60-70'i bulduğum oldu ama yağa dönüşme kısmı çok azdı, rahatsız etmedi. Verdiği kası gördükten sonra önemsemedim.

Şimdi ilk olarak dediğim gibi başla, antreman sonrası içinde o büyük kaşıkla 1 kaşık kullan. Paketi yarıladığında antreman sonrası o kaşıktan 2 kere koy yani kutuya göre 1 servis o , 337 gram. Bu mükemmel bir değer, bunun üzerine güzel bir akşam yemeği yedikten sonra herşey mükemmel olmuş olacak. Bol bol su tüket, bu herşeyden önemli bu ürünü kullanırken. İçmen gereken suyun 3 katını içince su zehirlenmesi yaşıyorsun o da aklında olsun. Günde 3 litre civarı artısıyla eksisiyle yeterlidir. Ama gidipte 1 litre içtiğin günler olmasın böbreğine yazık.

Konuya ekleme yaptıkça cevap veririm boş vaktimde.

Yorumların için çok sağol, kaşığı buldum çıkarttım. En başta ml - ölçek gibi kavramları anlayayım, neyi ne kadar koymam gerektiğini bileyim istiyorum.
Kaşığın bir tarafında 50-250 ml=cl seviyeleri var. Diğer tarafında ise 1-8 arası ibareler var. 1-8 arası olan ölçek mi demek oluyor?
Bana 2 ölçek dediğinde kaçık üzerindeki 2 numaraya kadar mı dolduracağım?

Sabah kalktığımda ne kadar toza karşılık ne kadar su veya süt koymalıyım? Ve sütü saymaksak kaç ml tozdan ne kadar karbonhidrat ve protein elde ediyorum? Ne kadar kalori almış oluyorum? Ben fazla yüklenmek istemiyorum, ihtiyacımı karşılasın, fazlasına da gerek yok hani.

Bana en ana hatlarıyla neyi ne kadar kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirsen çok sevinirim.
Mesela akşam yemeğinde 1 tabak makarna, 1 tabak dolusu sulu köfte, yoğurtlu çorba falan yiyeceğim, ortalama kaç kalori almış olurum.

1 günde kaç kalori alması gerekiyor hareketli birinin? Ben yemeklerden karşılayamadığım kısmı doldurmak ve kilo almak için bunun biraz üzerine çıkmak istiyorum.
Şuan yediğim 1 tabak pilavın bana kaç kalori verdiğini bilmiyorum. Toz ile 500 kaloriye denk gelecek kadar tüketim yaptığımda gerçekte kaç tabak pilav yemiş olduğumu falan anlamak istiyorum :)

Şuan bu konuda çok cahilim, kullanmayacağım ana hatları öğrenmeden.
Vallahi benim bünye nasıl çalışıyor anlamıyorum, iş yerinde öğle yemeğinde tıka basa yesem, oturduğum yerden 3 saat sonra hafiften acıkmaya başlıyorum. Akşam olmadan gidip hamburger ile falan karın doyurmaya çalışıyorum, yetmiyor yinede :)

Benim bazal metobolizma hızım 1600 kalori idi. Bunu internetten bulup hesapla, hiçbirşey yapmasan harcayacağın enerji bu. Mesela spor yaptığın günler spor için ekstra 1000 kalori almış olursun. İnternetten besinlerin kalori değerlerine bakıp bu değerleri tutturabilirsin.

O kocaman kaşık tamanını doldurunca 1 ölçek oluyor. Normalde kutunun üstünde yazan 1 servis değeridir. Yani o ürünün bir servisi 2 ölçek, yani o kocaman kaşıktan iki kere tam doldurmak demek.

1 servis 300 küsür gramsa, yarısı yani 1 kaşıkta toplam 150 küsür gram toz olacaktır. Kutunun üzerindeki değerlere göre orantılayıp ne kadar protein karbonhidrat aldığına bakabilirsin. Aynı şekilde kutunun üzerinde 2 kaşık yani 1 servis için 700 mililitre su diyorsa o kadar koyman gerekir. Sana gelecek olan Shaker'ın (karıştırıcının) üzerinde mililitre cinsinden yazar değerler.

Özetle orantıyı kutudaki değere göre yaparsın, shaker sana yardımcı olur.

100 gram pirinçte 350 kalori var. Mesela bunu söyleyince hayrete düşmen gerek, o tozdaki karbonhidratı pilavdan almaya kalksan 1 tencere pilav yapıyor neredeyse, çünkü pişmiş pilav hacim olarak çok çok artıyor ham pirince göre. 1 serviste 1900 kalori var ! :D

100 gram tavuk etinde 20-25 gram arası protein var.
1 yumurtada 6 gram protein var bunun %99,98'i kaslara karışıyor felaket bir sporcu besinidir kendisi.
100 gram lor peynirinde yüksek miktarda kazerin proteini var, bu uzun sürede sindirilir yatmadan önce tüketebilirsin. Fiyatıda çok uygun.
Kırmızı eti haftada 2 veya 3 öneriyorum, kesinlikle tüketmen gereken en önemli besinlerden biri.
Balık ve omega desteği de yine önemli, balık tüketimi de haftada 2 olsa çok güzel olur. Fırsat buldukça dardanel ton stoğu yap, yağını süzerek yersin. Yağsızının tadı aşırı kötü.

İnternetten hangi besinin ne kadarı kaç kalori bulabilirsin. Facebook'un varsa Weider'ın türkiye sayfasını bul, orada sürekli bu tür bilgiler paylaşılıyor bilinçlenmek adına.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı