Boeing 747'nin Bombeli Tasarımının Sebebi Nedir?

Doğru Cevap Nedir?

• Oy verenlerin toplamı
    51
Bana en mantıklı Aerodinamik verim gibi geldi. E şıkkıyla arasında kalmıştım konuyu okuyunca Aerodinamik'te karar verdim. :D

747-4'ler yıllar sonra çıktı arkadaşlar. Yani bu uçak planlanırken 747-4 ortada olmayan bir uçaktı. Bunu göz önünde bulundurmadığınız için ufak hatalar yapıyorsunuz. 747-100 de kargo uçağı değil, yolcu uçağı :)

Bence yeniden düşünün şöyle bu bilgilerden sonra :D

Ben E şıkkı diyorum. Kerem Gök'ün de kitabında yer verdiği Boeing 747 o dönemlerde Sesten hızlı yolcu uçağı yarışı olduğu zaman 747 nin pekte yolcu için uygun olmadığını düşünerek ileride eğer yolcu taşımak yerine kargo taşımacılığına dönebilecek şekilde kokpiti yukarı taşımış ve burun kısmının açılabilmesi için tasarım yapmıştır.

@Jira Sorunun cevabını bekliyoruz. Eğer son anda değiştirdiğim cevabım doğru çıkarsa "ohhh nüansı ucundan son anda yakaladım" deyip mutlu olacağım. Nüansı anladığımı düşünüp değiştirdiğim ilk cevabım doğru çıkarsa bir arkadaştan rica edeceğim, arabayla benim kafamı ezsin. :D Bu acıyla daha fazla yaşayamam derim. :D

@ÇakmaAppleÇentiği Soruda tuzak var gibi geldi bana, sadece sorudaki "bombe" kısmına odaklanıp cevap değiştirdim. Bence sen de tekrar bir gözden geçir. :D

Ben D şıkkı olabilir diye düşünüyorum. Uzun yolculuklarda mürettabatın dinlenmesi için bir alanda olması gerek bu alanı hem first class hem de dinlenme amacıyla kullanıyor olabilirler.

@ÇakmaAppleÇentiği Kerem güzel bir yere dokunmuş. Mcdonnell Douglas ses hızı üstü yolcu taşımacılığında Boeing'in kafasını çok kurcaladı. :D

@Alpha Centauri Gel adaş sen de, seversin bu soruları :D

Cevabı Word'e yazıp temize çıkaracağım. Bir süre sonra açıklarız.

@SpeedeyE O alanların yapılması için 2. kata gerek yok, gövde altı ya da tavan arasında da bir alan ayrılabilir ki çoğu uçakta gövdenin üst kısmında ufak bir kabin oluyor.
Haklısınız ancak böyle küçük yerler değilde biraz daha büyük yerler olur diye düşündüm. Sonuçta uzun yolculuklarda ufak kabin tam bir dinlenme sağlar mı bilemiyorum. Pilotun rahat edememe, uykusuz kalırsa bu durumun olumsuz sonuçlara sebep olacağını düşündüm. Okuduğum tüm yaklaşımlar çok mantıklı ancak kimse bu şıkkın üzerine düşünmemiş. Ben de bu şık üzerinden gideyim dedim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı