Boeing 747'nin Bombeli Tasarımının Sebebi Nedir?

Doğru Cevap Nedir?

• Oy verenlerin toplamı
    51
Ayrıca şimdi biraz daha dikkatli baktığımda şunu fark ettim. İlk görsel de bence kesinlikle mürettebat dinlenme için bir yer yapılmış. Sonraki görsel de sanki şirketlerin istekleri ile yukarı kısma hem First Class için bir kısım eklenmiş hem de mürettebat dinlenme alanı orada olmaya devam etmiş gibi. Daha üzerine düşündükçe her şık bulanıklaşıyor, netliği kayboluyor. :D

@SpeedeyE Benim hatırladığım havayollarında first class kabin alt katta burun tarafında oluyordu. İstisnalar var mı bilmiyorum ama genelde oturma planlarında öyle denk geldim. Üst kat ilk başlarda bar gibi tercih edilmişken uzun bir süredir de business ya da o düzeydeki sınıflandırmalar ağırlıklı yerleşim yapılıyor diye biliyorum.

@SpeedeyE Benim hatırladığım havayollarında first class kabin alt katta burun tarafında oluyordu. İstisnalar var mı bilmiyorum ama genelde oturma planlarında öyle denk geldim.
Ben hiç 2 katlı bir uçağa binmediğim için denk geldiğim görsel ve filmlerden cevap vereceğim. :D
Alt katı 'Ekonomi' yapıp üst katı 'Birinci Sınıf' yapıp aslında bir sınıf ayrımı da yapılabilir. Gördüğüm görsellerde üst kat daha özenerek yapılmış daha özenilmiş.

A mantıklı ama öyle olsa direkt ikinci katı yapabilirlerdi. Hoş, o da çok büyük bir kapasite olur, belki doldurması zordur onu da. Bir kenarda dursun bu şık. 🙂

C garip geldi, bence aerodinamik verimi düşürür gibi sanki. Emin olamasam da.

Ben E diyorum, en mantıklısı o gibi geldi. Gerçi 747 o zaman kargo için değil yolcu için tasarlandı demişsiniz ama belki önceden ileride kargo uçağına çevirmek gibi bir plan yapılmış da olabilir.

Zor bir soruymuş. 🙂

@SpeedeyE Benim hatırladığım havayollarında first class kabin alt katta burun tarafında oluyordu. İstisnalar var mı bilmiyorum ama genelde oturma planlarında öyle denk geldim. Üst kat ilk başlarda bar gibi tercih edilmişken uzun bir süredir de business ya da o düzeydeki sınıflandırmalar ağırlıklı yerleşim yapılıyor diye biliyorum.
Şimdi baktığıma ana güverte de 15 koltuk mevcut, üst güverte de 20 koltuk mevcut. İyice kafam karıştı. 🧐

@Alpha Centauri Aslında soru basit, hatta sorunun çekilebileceği diğer nüansları da basit ama Jira öyle bir şekilde sormuş ki kafaları karıştırdı. Ben de başta E dedim ama soruyu dikkatli okuyunca C olarak değiştirdim. Transonic uçuşlarda kesit alanı olarak düz değil bombeli tasarım daha verimli oluyor çünkü.

Anıl cevapları duyduktan sonra kafa karıştırma yoluna gidiyordu anlaşılan Utku bu işi daha soru aşamasında yapmayı tercih ediyor. :D

Adsız1.png

Görselde aerodinamik etkisinin çok olduğunu görmedim yani evet bir fark var ama sırf o değişiklik için bu kadar masraf mantıklı olur muydu emin değilim. Aerodinamik şıkkını elemek mantıklı geliyor bana.

Arkadaşlar bu soru aslında çok kolay. Her şıkkı okuduğunuzda ve etraflıca düşündüğünüzde hepsinin olabilme ihtimali var gibi geliyor, çünkü ben soruyu çok harmanladım. Konuyla ilgisi olmayan 747-4 resmini koydum ve sizi tabiri caizse kekledim biraz :D Benim de zevk aldığım kısım burası, beyin yakmak. :D

@Yararsız Üye 747, temelde kargo amaçlı planlanan bir uçak değildi. Büyük şirketlerin isteği üzerine Boeing tek seferde maksimum yolcuyu taşıyabilmek amaçlı bu uçağı geliştirdi ve ortaya da 747-100 çıktı. Yapısı nedeniyle kargo için de çok uygun bir uçaktı ve yıllar sonra mühendisler yeni versiyonlarında kargoya çevirebilmek için farklı mühendisliklere girişti.

Bunları öğrendikten sonra şıklardan ilerleyelim.

A- Neden olamaz? 747'in ilk versiyonlarında 2. katta yolcu taşınmadı. Sadece kokpit ve mürettebat için yer vardı. Zaten kısa bombeden ve pencere azlığından bunu anlayabilirsiniz. Bu kafa karıştırma amaçlı bir şıktı, tuzağa düşenler oldu. :)

B- Neden olamaz? Temel amaç bu değil. Uçağın burnuna dikkat ederseniz yolcu pencereli neredeyse burnun başına kadar ilerlemiş. Kokpiti oraya koysaydı Boeing birçok koltuktan feragat edecekti. Bu da Pan Am gibi şirketlerin işine gelmeyecekti.

D- Neden olamaz? Evet, bu bir şart ancak 777, 350 gibi uçaklarda da 2. kat olmamasına rağmen birçok mürettebat dinlenme alanı mevcut. 2. katı tabii ki Boeing pilot ve mürettebatı çok sevdiğinden ve düşündüğünden atmadı. :)

E- Neden olamaz? Dediğim gibi, bu uçağın temel amacı ''büyük bir yolcu uçağı'' olmaktı. Kargo düşünülmüyordu ve zaten ilk versiyonlarında 747 kargo versiyonlarında olan mühendislik söz konusu değildi. İlerleyen süreçte uçak tutunca Boeing, biz bundan kargo olarak da ekmek yeriz dedi ve kargoları geliştirildi. :)

F- Neden olamaz? En balon şık. İyi ki kimse seçmemiş. :D Yolcu uçaklarında verim ve mühendislik tasarımın her zaman önündedir.

Gelelim doğru cevaba, C'ye. Boeing'in bombeli yapmasının tek sebebi alan kuralına uyarak, aerodinamik olarak daha verimli bir uçak yapma isteğidir. Bari bombeli yaptık, 1.5 kat yapalım da burayı da kokpit ve mürettebata ayrılalım demiştir. İlerleyen versiyonlarında ticari düşünerek ''e uzatalım burayı o zaman, daha çok kargo, daha çok yolcu, daha çok para'' demişlerdir.

Alan kuralını açıklayacak olursak Mach 0.75 ve 1.2 arasında seyahat eden uçaklar için önemli bir aerodinamik konusudur. Hava akışının yerel hızı, akışın uçak gövdesi ve kanatları çevresinde hızlandığı bölgelerde ses hızına ulaşabilir. Bu durum uçaktan uçağa değişir. Ses hızında akış gerçekleşen noktalarında oluşan şok dalgaları, dalga sürüklemesi adı verilen sürtünmede ani bir artışa neden olabilir. Bu şok dalgalarının sayısını ve gücünü azaltmak için, aerodinamik şeklin kesit alanı mümkün olduğunca yumuşak şekilde değişmelidir.

@Yararsız Üye'u kekleyemedim, cevabını değiştirerek gönüllere taht kurdu. :D @Mithat Berhan Yoğun yanıtlamalara kanmayarak cevabında sadık kaldı. :)

@200749 @UBerk @Frik @Jang Geum'un Danji Yemeği @nikoplotis @Silinen üye @Eren kaynar Doğru cevapları veren diğer arkadaşlar, tebrikler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı