Boydan ötürü fitness bırakılmalı mı?

ToRiA

Centipat
Daha fazla  
8 aydır body building ile ugrasıyorum. cok iyi geliştim fakat boyumun da uzamasını istiyorum.
Annemin boyu 158.
Babamın 174 falan.
Ben 163 164 cıvarı.
Yaşım 15.

Body building uzamamı etkiler mi bırakmalı mıyım? Bırakırsam tüm emeklerim bosa gıdecek vücudumun kötü olmasını ıstemıyorum ama boyumun da uzamaya devam etmesini istiyorum. ne yapmalıyım?

Body Building yapmanın boy için etkisi olacağını sanmıyorum. Eğer boyuna çok takıyorsan powerlifting kısmına bulaşmamanı tavsiye ederim. Kendim antrenmandan çıkınca 2-3 cm kısalıyorum resmen. :)

Uykudan sonra vesaire omurgamdaki yük kalkıyor tabii ki. Sana şunu söylemeliyim bu işin %95 kısmı genetiktir 196 arkadaşlarımda var küçüklüğünden beri benimle spor yapan abisi ise yaklaşık 2 metreyi aşkın. Yani sen sporu bıraksan da bırakmasan da genetiğinin izin verdiği boya ulaşacaksın.

Sadece omurgaya yük bindirme istersen bindir çok sorun olmaz ama için rahat etsin diye söylüyorum.

Boyunu etkilemez hem kaldırıp indirme mesafen daha kısa olduğu için boyu uzun olanlardan daha fazla kaldırırsın. Benim de boyum 1.68 zayıfken bile çoğu uzun boylu kaslı kişiden daha fazla kaldırıyordum.

Son düzenleme:
Eğer omurgana çok fazla ağırlıklar bindirecek hareketler yapmıyorsan bırakmanı önermem galiba, yani @NoobEller'ın dediği gibi powerlifting kısmında çok fazla ağırlık kaldırıldığı için omurga ile bildiğim kadarıyla, bu belki etkiler, mantık olarak bana doğru geleni konuşuyorum tabii bilimsel bir araştırma yapmadım dürüst olmak gerekir ise, ama spor kanallarının sporun, fitness'ın falan boyu etkilemediğini söyleyen videolarını görmüştüm Ağır Sağlam, Ege fitness gibi.

Yani eğer dediğim gibi omurgaya çok yük bindirecek şeyler yapmıyorsanız size önerim, sporunuzu yapıp gece erken yatmanız ve bu süreçlerde vücutunuzu besinlerden bırakmamanız, yani protein ve kalsiyum en önemli gördüklerimden, biri kemikler için, biri kaslar, gece bildiğim kadarıyla 22:00 ve 02:00 arası en çok büyüme hormonu salgılanan zaman ve bu büyüme hormonu sabah uykusunda öyle gece ki gibi salgılanmıyor diye biliyorum, yani gece uykusuna ve gece erken yatmaya özen gösterip dediğim gibi vücutunuzu besinsiz bırakmamanız ve sporunuzu yapmanız olacak.

Yazdıklarınız için öncelikle teşekkür ederim.
Benim Power'la işim olmaz ben estetik vücüt için gidiyorum gyme fotograf falan ekleniyorsa ekleyeyim. Onun yanı sıra omurgaya yuk bındırecek hareketler demişssiniz hangileri bildiklerinizi yazarsanız iyi olur bende onları yapmam. Squat, deadlift yapmıyorum. Başka var mı?

Şu anda formum bu şekilde bunun gitmesini istemiyorum o yüzden endıseleyım bırakmakla.

Dosya Ekleri

• AB6EDE4E-01B6-4EA2-A59E-015235923D67.jpeg
    AB6EDE4E-01B6-4EA2-A59E-015235923D67.jpeg
    85,7 KB · Görüntüleme: 79
  • 6440FE7D-D425-41BF-9757-3F079C0A1EFB.jpeg
    6440FE7D-D425-41BF-9757-3F079C0A1EFB.jpeg
    69,3 KB · Görüntüleme: 82
  • 51E674AF-AA6A-4AE5-895B-DF9D65084A21.jpeg
    51E674AF-AA6A-4AE5-895B-DF9D65084A21.jpeg
    351,5 KB · Görüntüleme: 101
  • C0E1CE51-A810-44AA-AE3B-FACD2D3B1245.jpeg
    C0E1CE51-A810-44AA-AE3B-FACD2D3B1245.jpeg
    165,9 KB · Görüntüleme: 77
Benim Power'la işim olmaz ben estetik vücüt için gidiyorum gyme fotograf falan ekleniyorsa ekleyeyim. Onun yanı sıra omurgaya yuk bındırecek hareketler demişssiniz hangileri bildiklerinizi yazarsanız iyi olur bende onları yapmam. Squat, deadlift yapmıyorum. Başka var mı?

Şu anda formum bu şekilde bunun gitmesini istemiyorum o yüzden endıseleyım bırakmakla.

Ben squat veya deadlift yapmamanızı önermek istemedim, sadece bunları çok yüksek kilolarda zorlayarak ve o şekilde düzenli yapmaktan bahsettim. Yani ağır kilo denemeleri falan olabilir, fakat bunu düzenli bir şekilde yapmaktan bahsetmek istedim ve dediğim gibi bilimsel bir araştırma ile söylemiyorum, sadece mantık olarak bana en doğru geleni dedim, ama şimdidespor kanallarında fitness yapmanın boy uzatmaya etkisi olmadığını söyleyen kanalların videolarında görmüştüm birde :D Ve birde ünlü powerliftçilere bakaraken 1.75 altını olan bile bulamadım şu an. Yazdığına göre 16 yaşında vücut geliştirmeye başlamış Eddie Hall ve 20'li yaşlarında powerlifte, ama adam 1.91 olduğu yazıyor, aynı şekilde vücüut geliştirenlere baktığım zamanda çoğu uzun, mesela Gokalaf 15-16 yaşlarında başladığını söylemişti yanlış hatırlamıyorsam ve 1.90 üstü diye biliyorum veya o civarlarda. @ToRiA.

@ToRiA, size boy için kesin önerebileceğim şey şu az önceki gibi; sporunuzu yapıp gece erken yatmanız ve bu süreçlerde vücutunuzu besinlerden bırakmamanız, yani protein ve kalsiyum en önemli gördüklerimden, biri kemikler için, biri kaslar, gece bildiğim kadarıyla 22:00 ve 02:00 arası en çok büyüme hormonu salgılanan zaman ve bu büyüme hormonu sabah uykusunda öyle gece ki gibi salgılanmıyor diye biliyorum, yani gece uykusuna ve gece erken yatmaya özen gösterip dediğim gibi vücutunuzu besinsiz bırakmamanız ve sporunuzu yapmanız olacak.

Son düzenleme:
Ben squat veya deadlift yapmamanızı önermek istemedim, sadece bunları çok yüksek kilolarda zorlayarak ve o şekilde düzenli yapmaktan bahsettim. Yani ağır kilo denemeleri falan olabilir, fakat bunu düzenli bir şekilde yapmaktan bahsetmek istedim ve dediğim gibi bilimsel bir araştırma ile söylemiyorum, sadece mantık olarak bana en doğru geleni dedim, ama şimdidespor kanallarında fitness yapmanın boy uzatmaya etkisi olmadığını söyleyen kanalların videolarında görmüştüm bir de :D ve bir de ünlü powerliftçilere bakaraken 1.75 altını olan bile bulamadım şu an. Yazdığına göre 16 yaşında vücut geliştirmeye başlamış eddie hall ve 20'li yaşlarında powerlifte, ama adam 1.91 olduğu yazıyor, aynı şekilde vücüut geliştirenlere baktığım zamanda çoğu uzun, mesela gokalaf 15-16 yaşlarında başladığını söylemişti yanlış hatırlamıyorsam ve 1.90 üstü diye biliyorum veya o civarlarda. @ToRiA.

@ToRiA, size boy için kesin önerebileceğim şey şu az önceki gibi; sporunuzu yapıp gece erken yatmanız ve bu süreçlerde vücutunuzu besinlerden bırakmamanız, yani protein ve kalsiyum en önemli gördüklerimden, biri kemikler için, biri kaslar, gece bildiğim kadarıyla 22:00 ve 02:00 arası en çok büyüme hormonu salgılanan zaman ve bu büyüme hormonu sabah uykusunda öyle gece ki gibi salgılanmıyor diye biliyorum, yani gece uykusuna ve gece erken yatmaya özen gösterip dediğim gibi vücutunuzu besinsiz bırakmamanız ve sporunuzu yapmanız olacak.

Beslenmem çok iyi öğünlerimi atlamadan düzenli şekilde yerim eksiksiz uykuyu da halletmeye çalışacağım.

Ben squat veya deadlift yapmamanızı önermek istemedim, sadece bunları çok yüksek kilolarda zorlayarak ve o şekilde düzenli yapmaktan bahsettim. Yani ağır kilo denemeleri falan olabilir, fakat bunu düzenli bir şekilde yapmaktan bahsetmek istedim ve dediğim gibi bilimsel bir araştırma ile söylemiyorum, sadece mantık olarak bana en doğru geleni dedim, ama şimdidespor kanallarında fitness yapmanın boy uzatmaya etkisi olmadığını söyleyen kanalların videolarında görmüştüm bir de :D ve bir de ünlü powerliftçilere bakaraken 1.75 altını olan bile bulamadım şu an. Yazdığına göre 16 yaşında vücut geliştirmeye başlamış eddie hall ve 20'li yaşlarında powerlifte, ama adam 1.91 olduğu yazıyor, aynı şekilde vücüut geliştirenlere baktığım zamanda çoğu uzun, mesela gokalaf 15-16 yaşlarında başladığını söylemişti yanlış hatırlamıyorsam ve 1.90 üstü diye biliyorum veya o civarlarda. @ToRiA.

İlgin için çok teşekkür ederim dostum içimi rahatlattın.

Hocam, sırtınız gerçekten iyi. Beslenmenizde iyiyse zaten boyunuz kısa olduğu için definasyon ve bulk kolay olacaktır. Bu arada squatı omurgaya yani trapez kısmına değil de sırtınıza yaslayıp bileklerinizle tutarak hafif kiloda yapabilirseniz yapmanızı öneririm. Squat gerçekten güzel harekettir ben artık alıştığım için ağır kiloda bile o şekilde giriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı